dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Rozhovor s Martinem Němcem: Precedens se vrací v obměněné sestavě, vystoupí na Žižkově
Martin Němec je všestranným umělcem, kromě hudby se věnuje i výtvarnému umění. Foto: archiv

Rozhovor s Martinem Němcem: Precedens se vrací v obměněné sestavě, vystoupí na Žižkově

Ve středu 20. ledna vystoupí v Paláci Akropolis legendární skupina Precedens, která byla po léta spojena zejména s Bárou Basikovou. Kapela se vrací ve výrazně omlazené sestavě hudebníků s ambiciózním koncertním projektem, kterému vévodí hlas Ivy Marešové. Na Žižkově zazní původní skladby i novinky. Server Pražský patriot si povídal s výhradním autorem písní Martinem Němcem.

Martin Němec

Narozen 16. 6. 1957 v Praze, kde absolvoval malířství na Akademii výtvarných umění u prof. Jana Smetany. Kapelník a výhradní autor rockové skupiny Precedens a skupiny Lili Marlene. S Bárou Basikovou i dalšími interprety natočil desítky alb. Vytvořil hudbu k mnoha filmům k divadelním hrám režiséra Ctibora Turby a TV seriálům. Vytvořil i TV znělky. Získal mnoho významných hudebních ocenění. Vydal dvě kritikou ceněné knihy povídek, podle jeho scénáře, oceněného Nadací Miloše Havla, natočil režisér Juraj Herz celovečerní film T.M.A.) a Milan Šteindler film Perníková věž. Vytvořil hudbu k baletu podle hry Františka Langera Periferie pro divadlo F. X. Šaldy v Liberci v režii Aleny Peškové s nominací na dvě ceny Thálie. Vydal elektronickou verzi svých fejetonů pod názvem O ženách (a mužích). V současné době realizuje návrat kapely Precedens s novou zpěvačkou. Více informací je na www.nemecmartin.com.

Do nového roku jste nevstoupil nejlépe, co se stalo?
Spíš jsem do něj vjel, než vstoupil. Nezní to úplně rockersky, že se tak stalo na procházce s naším psem Barneym v Riegerových sadech, které se změnily v pátek 8. ledna v čistý led a já si zapomněl vzít brusle. Faktem zůstává, samozřejmě nepodstatným, že to bylo po zkoušce Precedens spojené s oslavou narozenin zpěvačky Ivy Marešové. Ale opravdu jsem opilý nebyl. Prostě pejsek zatáhnul za vodítko a já jel tři metry z kopce hlavou napřed a zastavil se o betonový obrubník. Takže cesta na pohotovost, otřes mozku, vyražený zub, rozražené čelo a hlavně tříštivá zlomenina nosu.

Dost krvavá historka. Koncert ohrožen není?
Naštěstí jsem si nezlomil ruku a můj obličej není zrovna tím na co diváky přilákat. Možná jen milovníky hororu.  Už mi vyndali šití, s kapelou zkoušíme.  Ve středu budu v Paláci Akropolis v pohodě a s radostí, jestli tam nezakopnu o mikrofonní kabel.

Precedens hraje nyní v omlazené sestavě. Můžeme mluvit o nové etapě?
To, myslím, že úplně jednoznačně! Nové obsazení, nová zpěvačka a dokonce i nějaké nové písně – i když samozřejmě základem koncertů budou ty nejlepší věci z naší historie – a to jak „zděděné“ po Báře Basikové, tak i po Petru Kolářovi. Písně jsou mé děti, a tak jsem jim zprostředkoval novou rodinu.

nemec-iva-mareckova-nahled Kdo ve skupině nyní aktuálně hraje a zpívá?
Samozřejmě, že nejdůležitější je vždy změna na postu sólisty. Takže zpěvačkou je Iva Marešová. Myslím, že budou posluchači jejím neuvěřitelným hlasem dost překvapeni. Na basovou kytaru hraje Martin „Maťo“ Ivan – famózní hráč, který je k vidění a slyšení například v triu s Michalem Pavlíčkem, nebo v kapele Kamila Střihavky. Na kytaru hraje Honza Šobr, skvělý kolega z mé druhé autorské kapely Lili Marlene, který odehrál v posledních deseti letech i hodně koncertů s Precedens. Protože je ale zároveň i členem opravdu hodně aktivních Sto zvířat, bude občas alternovat s Davidem Pavlíkem (ten hraje například s Mirkem Imrichem). Bicích se ujal hodně mladý a neméně talentovaný Radek Doležal a tak jediným opravdovým precedensovským matadorem, krom mě samotného, zůstává klávesista a spoluaranžér Pavel Nedoma. S tím jediným dělám už desítky let i při vzniku filmové a scénické hudby a na všech deskách. Musím konstatovat, že takhle šlapající Precedens jsem ještě nikdy neměl.

Co chystáte v nejbližší budoucnosti?
Budoucnost spočívá v koncertní činnosti. Připravujeme se na to individuálně, ale konečně jsme i přes neskutečné vytížení jednotlivých členů začali zkoušet! První koncert bude ve středu 20. ledna v  Akropoli a další a další po celé zemi přibývají, což je dost potěšitelné. Moc se na hraní těšíme, protože energie tohoto týmu je veliká.Neuvažujete zase o jednorázové reinkarnaci Precedens s Bárou Basikovou? Nebo Petrem Kolářem?
Myslím, že spolupráce s Bárou by neměla logiku, když její post v kapele nyní zastává nová zpěvačka. S Petrem je možné, že se na podiu setkáme – on Ivu, jako zpěvačku, dobře zná a vysoce si jí cení. Je vstřícný, a i když je naše hudební cítění, poměrně odlišné, tak se takovému setkání nebráním. Mám dost rád desky, které jsme spolu natočili, když byl zpěvákem Precedens. Písně jako Berlínská zeď, Rudá zář nad Gomorou, Jsi můj anděl a La, La, Lá – považuji za podařené. Ale hlavní směr kapely je samozřejmě ten náš nový projekt.

nemec-martin-studio-nahled


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru