dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Rozhovor s Daliborem Gondíkem: všechno, co na světě děláme, přece děláme pro druhé
Dalibor Gondík je patron projektu Hlasy světla. Foto: archiv

Rozhovor s Daliborem Gondíkem: všechno, co na světě děláme, přece děláme pro druhé

Na konci prázdnin zažije Praha evropskou premiéru. V barokním kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě se odehraje první živý 3D koncert v Evropě, Hlasy světla. „Toto dílo mi přijde převratné jak v hudební, duchovní i technické rovině,“ říká v rozhovoru jeden z patronů projektu, oblíbený herec a moderátor Dalibor Gondík.

Souhlasili jste se spoluprací s projektem 3D koncert Hlasy světla. Co vás přesvědčilo?
Nemuselo mne nic přesvědčovat. Od začátku jsem byl pro. Adélka a já jsme lidé, kteří obdivují Roberta Jíšu jako skladatele i jako člověka. A navíc toto dílo mi přijde převratné jak v hudební, duchovní a v neposlední řadě také v technické rovině, takže se na celé ztvárnění velmi těším.

Půjde o první živý symfonický 3D koncert v Evropě. Těšíte se?
Bez nejmenších pochyb. Jsem milovník technologií a kombinací hudby a techniky. Třeba koncert U2 3D mě v Imaxu úplně dostal. Škoda, že to tak brzo skončilo a nemohu to vidět znovu. Tedy 3D a Robertova živá, experimentální hudba? Jednoznačně ano.

Půjde také o světovou premiéru stejnojmenné experimentální hudební skladby. Jak se jako vystudovaný hudebník na tyto pokusy díváte?
Myslím, že hudebník autor je vlastně v jistém smyslu stvořitel. Ojedinělý, originální a svébytný. A stejně jako „Stvořitel“ s velkým S, má a měl by cítit absolutní svobodu. Ve všem. V celém svém projevu. Jedině pak se můžeme bavit o volnosti, svobodě a zároveň chuti ovlivnit a působit na druhé. Všechno, co na světě děláme, přece děláme pro druhé.

Část peněz se daruje obětem letošních povodní. Byl to i důvod, proč jste souhlasili se svou účastí?
Mám celou řadu přátel, kteří hleděli před pár týdny k nebi s prosbou o klid a smíření. A prostě pršelo a pršelo. Samozřejmě, že i toto byl důvod, proč se připojit.

Letos povodně zasáhli obyvatele Česka velmi nečekaně na místech, kde to nebylo v minulosti obvyklé. Vás to nějak zasáhlo?
Ne. Spíš kolem sebe vidím sílu živlů a mnoho pracovitých lidí, kteří dokola a dokola dělají práci, kterou provází zoufalství a chuť se vším praštit. Držím všem palce. Dívat se celou noc a každé ráno na novou spoušť a maření včerejší dřiny, to chce velkou vnitřní sílu. Před všemi se skláním.

Končí léto. Jak jste trávili letní prázdniny?
S rodinou. Vždycky trávím léto s těmi nejbližšími.

Byli jste u moře?
Jako už pravidelně, kvůli dětem, kteří to tam zbožňují, na ostrově Zakynthos. Na stejném místě, pořád dokola. Ale nám to nevadí, vlastně naopak.

Rád jezdíte jezdí na motorce. Byl jste někde letos na výletě nebo chystáte se?
Letos ne. Dal jsem si “year off” prostě rok volno.

Jaké nové pracovní projekty vás čekají?
Hraju nově s Big Bandem Míry Surky na bicí a celý program zároveň uvádím. Přiznám se, že to je výzva. Pak normálně divadlo Kalich a Příbram a potom chci natočit svoje CD s hudbou, kterou bych rád Robertovi pustil. Na podzim budu zkoušet v Libereckém divadle muzikál She Loves me. Je to americká klasika, žádná moderna.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru