dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Rozhovor: Radní pro školství Prahy 6 a kandidát na starostu Ondřej Balatka
Kandidát na starostu Prahy 6 Ondřej Balatka z ODS už má odvoleno. Foto: archiv

Rozhovor: Radní pro školství Prahy 6 a kandidát na starostu Ondřej Balatka

Radní pro školství Prahy 6 je lídrem kandidátky ODS v probíhajících komunálních volbách a zároveň kandidátem na starostu.

Věříte, že dokáže strana tento post pro sebe udržet i v dalším volebním období?
Přeju si to a spolu se všemi členy šestkové ODSky pro to děláme maximum. Věřím, že je to navzdory náladám ve společnosti, které přejí novým a neosvědčeným hnutí, reálné. Právě na Praze 6 odvedla ODS v minulých letech dobrou práci, která je vidět na každém kroku.

Můžete o týmu kandidátů ODS na šestce hovořit jako skupině zkušených a kompetentních lidí?
Ano, určitě. Na jedné straně došlo na kandidátce občanských demokratů k poměrně výrazné generační obměně a na předních místech jsou mladí lidé, s elánem a novými nápady. Na rozdíl od našich politických konkurentů jsou to ale současně lidé, kteří již mají zkušenosti s komunální politikou a nebudou na rozdíl od úplných nováčků na radnici tápat.

Pokud by se vám podařilo být starostou, jaké by byly vaše priority?
V případě Prahy 6 je odpověď poměrně snadná. Budu chtít udržet a dál zvyšovat vysoký standard prakticky ve všech oblastech, za které radnice zodpovídá. Praha 6 má prostě oproti jiným městským částem a obcím i díky dobré práci radnice pod vedením ODS náskok a je třeba ho dál zvyšovat. Konkrétní program na další volební období máme rozsáhlý. Figuruje v něm například zavedení trvalého partnerství radnice a občanů Prahy 6 při rozdělování peněz z rozpočtu. Říkáme tomu komunitní rozpočtování, v jehož rámci vyčleníme 300 milionu korun, o jejichž využití rozhodnou občané podle pevně daných pravidel. Považujeme to za dobrý a efektivní způsob zapojení obyvatel města do rozhodování. Na rozdíl od referend a petičních akcí, kdy si menšina často vykřičí nějaké rozhodnutí na úkor většiny.

Jak hodnotíte odcházející Marii Kousalíkovou?
Myslím, že její nedávné zhodnocení v médiích, kdy vyšla jako nejoblíbenější pražská starostka, mluví za vše. S Marií jsem roky spolupracoval a vím, že je nesmírně pracovitá, pevná ve svých postojích a důsledná. Velmi se věnovala například seniorům, kteří mohou na Praze 6 využívat nejširší škálu služeb a mohou se spolehnout na to, že i v tíživé sociální situaci jim radnice podá pomocnou ruku.

Podařilo se pod jejím vedením občanským demokratům v Praze 6 během uplynulých čtyřech let realizovat většinu s cílů, které si stanovili?
Myslím, že jsme náš program beze zbytku naplňovali. Samozřejmě nás trápilo dopravní peklo spojené s výstavbou Blanky a metra, za její zdržení ale radnice městské části nezodpovídá. Konečně se ale blíží ke konci a nové vedení radnice se již bude moci věnovat celkovému zklidnění a navazující úpravě povrchové dopravy v našich ulicích. Občanští demokraté mají jasno v tom, jak by měla vypadat.

Co se nepodařilo?
Zdrželo se zejména řešení problémů, kde nemůže městská část rozhodnout sama a musí se spoléhat na součinnost s magistrátem. Mám na mysli například problém s parkováním a zaváděním parkovacích zón.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru