Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 15°C
Úterý 19. 3. 2024
Svátek má Josef
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rozhovor: Informační centrum Prahy 3 láká k návštěvě na bohatý program a nabízí zajímavé služby
Vedoucí Informačního centra Prahy 3 Eva Slezáková v Galerii Toyen, kde probíhá až do konce ledna výstava Jednoty umělců výtvarných v Praze. Foto: JP

Rozhovor: Informační centrum Prahy 3 láká k návštěvě na bohatý program a nabízí zajímavé služby

V Informačním centru Prahy 3 je nově vystaven unikátní Žižkovský betlém, který se rozrostl o další figurky spojené s rázovitou čtvrtí. Důvodů, proč zajít do centra na rohu Milešovské ulice a náměstí Jiřího z Poděbrad, nebo minimálně vést jeho existenci v patrnosti, je však mnohem více. O pořádaných akcích i službách pro veřejnost si server Pražský patriot povídal s vedoucí centra Evou Slezákovou.

Jaká je historie informačního centra a proč vzniklo zrovna zde? Čekal bych ho spíše na radnici.
Informační centrum bylo otevřeno v květnu 2014. Jedním z důvodů bylo úsilí městské části o zápis kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na seznam památek UNESCO. Infocentrum mělo rovněž sloužit občanům, jako takzvaná recepce radnice, kde by mohli občané Prahy 3 řešit otázky týkající se úřadu městské části.

inforamcni-centrum-2 Jaké služby centrum lidem poskytuje?
Jejich škála je široká, služby jsou pro veřejnost zdarma. Každý čtvrtek je zde od 10 do 14 hodin k dispozici Ombudsman pro seniory. Poskytuje poradenství v oblasti bydlení, sociálních a zdravotnických služeb, důchodů i volnočasových aktivit. Zajištuje také právní poradenství. Zájem je velký, každý čtvrtek přijde minimálně pět lidí na konzultaci. Ombudsman je pracovník odboru sociálních věcí úřadu třetí městské části a vždy se snaží nějak v rámci možností pomoci. Pro občany připravujeme odborné semináře, přednášky, komponované večery, koncerty, vlastivědné procházky, besedy, poradenský servis, veřejné debaty, programy pro základní a mateřské školy, filmové projekce a mnoho dalšího.

Řešíte i stížnosti a podněty občanů?
Snažíme se, aby každý, kdo zavítá do informačního centra, odcházel spokojený, ať se jedná o podnět či stížnost. Pracovníci recepce jsou velmi kvalitně proškoleni a připraveni pomoci.

Chodí sem i turisté?
Ano, především v letní sezóně. Shánějí například informace o ubytování a MHD. Komunikujeme v angličtině, němčině, někteří v polštině a ruštině.

inforamcni-centrum-3 Již druhým rokem je součástí informačního centra i Galerie Toyen, kde se konají pravidelné výstavy. V hlavním prostoru s recepcí nyní vystavujete Žižkovský betlém. Kromě informační, naplňujete i kulturní funkci?
To určitě ano. V Galerii Toyen jsou především prezentována díla výtvarníků, kteří mají vztah k Praze 3. Právě začala výstava Jednoty umělců výtvarných v Praze, vidět ji lze až do konce ledna. Každý měsíc je zde jiná výstava, jen nyní v zimě a přes letní prázdniny je frekvence dvouměsíční. Dáváme šanci zavedeným umělcům, ale i těm začínajícím. Vystavoval u nás například Jan Saudek, Josef Achrer, Věra Krumphanzlová, Dimitrij Kadrnožka, Jiří Šuhájek, Bohunka Waageová, Adam Jílek, Jan Tichý a mnoho dalších autorů.  V Plečnikově salonku informačního centra bude ještě měsíc k vidění výstava prací studentů k 100. výročí vzniku Československa. Aktuálně vystavujeme i Žižkovský betlém, který určitě doporučuji k vidění.

V čem je betlém unikátní?
Je zasazen do doby první republiky na Žižkově, především pro žižkovské patrioty má velký význam.  Jsou v něm reálné i fiktivní postavy, zajímavě vymodelované a umístěné na malém prostoru. Po čtyřech letech postupného rozrůstání dospěl tento projekt Střední uměleckoprůmyslové školy na Žižkově náměstí, pod vedením profesora Richarda Peška, do finální podoby. Letošními novinkami jsou nové postavy, Oldřich Nový, Vlasta Burian, Olga Havlová, Pérák, Jaroslav Marvan, přibylo také osvětlení a ozvučení.

Má informační centrum význam i pro ty školou povinné?
Určitě ano. Pro děti ze základních škol v Praze 3 připravujeme pestrý program. Například vlastivědné vycházky po třetí městské části, takže se děti dozví zajímavou formou více o místě, kde žijí. Pořádáme výtvarný ateliér, nabízíme přírodovědný program. Zájem ze strany vedení škol je velký, zvažujeme proto nabídku programů ještě rozšířit.  Ještě bych ráda zmínila, že obecně prospěšná společnost Post Bellum pro naše starší žáky na základních školách připravuje přednášky o období padesátých a šedesátých let minulého století, interaktivní podobou jim přibližujeme dobu, na kterou bychom neměli zapomenout.

Do informačního centra se dá prý zajít i na setkání s osobnostmi, filmové projekce a koncerty zdarma. Můžete být konkrétnější?
Jednou měsíčně v Galerii Toyen pořádáme rozhovory s osobnostmi, které jsou nějak spjaty s Žižkovem. Mezi naše milé hosty patřil kupříkladu kardiochirurg Jan Pirk či herec Jiří Krampol, Stanislav Zindulka, Kateřina Cajthamlová a mnoho dalších, v prosinci se můžete těšit na Hedu Čechovou. Kapacita sedmdesát míst je zpravidla vyčerpaná, zájem bývá velký. Stejně jako o filmové projekce, které dvakrát měsíčně pořádáme ve spolupráci s žižkovským kinem Aero. V programové nabídce nechybí ani občasné koncerty, třeba na prosinec připravujeme adventní koncert, ve spolupráci s Gymnáziem a Hudební školou hlavního města Prahy, které sídlí na Komenského náměstí.

Programy pro školy ukazují, že se aktivity centra nesoustřeďují jen na dění v jeho sídle u náměstí Jiřího z Poděbrad.  Podílíte se i na dalších projektech?
Ano, jde třeba o festival volnočasových aktivit či velmi oblíbené vlastivědné vycházky po zajímavých místech Prahy 3. Pořádáme je třikrát do měsíce, přičemž jedna je určena především pro maminky s kočárky, čemuž je uzpůsobena trasa.  

Jednou z programových priorit nového politického vedení radnice Prahy 3 je lepší komunikace s národnostními menšinami. Podporuje centrum nějak integraci cizinců?
Měli jsme už několik pořadů o integraci cizinců, například romský či ukrajinský večer. Zmínila bych také pořad věnovaný česko-izraelskému přátelství, nebo přednášky na aktuální témata islámu a křesťanství. Snažíme se podávat poutavou formou informace tak, aby lidé netrpěli předsudky.

informacni-centrum-4 Pokud by se třeba po přečtení tohoto rozhovoru chtěl čtenář seznámit s aktuální nabídkou, jaké má možnosti?
Podrobný program a další informace o centru jsou na oficiálním webu Prahy 3. Centrum má také vlastní facebookový profil. Nebo je nejlepší přijít osobně, otevřeno máme celoročně. V pondělí a středu od 9 do 19 hodin, v úterý, čtvrtek a pátek od 9 do 16 hodin. Ale při pořádaných akcích je otevřeno i mimo tyto časy, protože třeba filmové projekce začínají v 18 hodin.

Když chce mít někdo jistotu, že na něj zbyde místo na koncertu, filmové projekci či setkání s osobností, co má dělat?
Na tyto akce vydáváme do vyčerpání kapacity volné vstupenky. Vydáváme je každý první pracovní den v měsíci. Stojí se tu běžně fronty, což jen dokazuje zájem. Ale lidé jsou zdvořilí a berou si zpravidla lístky po jednom či dvou. A když třeba nakonec nemohou přijít, tak vstupenky vrátí. U stálých návštěvníků přijímáme i telefonické rezervace.


Autor: puc

Praha 6 získala dotaci na podporu škol

Včera v 09:30

Praha 6 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projekt Místní akční plán vzdělávání Praha 6 – IV. Díky tomu může pokračovat v podpoře mateřských, základních a základních uměleckých škol a dalších partnerů, nadále rozvíjet spolupráci všech aktérů, zajistit aktualizaci...

Do finále soutěže Zlatý Ámos postoupily dvě učitelky z Prahy 4

17. března 2024 v 11:06

Prestižní celorepubliková soutěž o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos spěje do finále. Do finálové šestice se v letošním ročníku z Prahy probojovaly dvě učitelky a obě vyučují na školách ve čtvrté městské části.

V centru Prahy se demonstrovalo

16. března 2024 ve 20:34

Několik desítek lidí se v sobotu odpoledne sešlo na náměstí Jana Palacha v Praze 1 na demonstraci proti rasismu a fašismu. Po úvodních projevech na podporu uprchlíků se účastníci s transparenty a za skandování hesel vydali na pochod centrem hlavního města. Nejdřív šli k sídlu vládní ODS...

Zasedne Zastupitelstvo MČ Praha 4

16. března 2024 v 16:25

Deváté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční ve středu 20. března od 15 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500. Zasedání je veřejné.

Zastupitelstvo Prahy 1 potvrdilo nesouhlas se stavbou na náměstí M. Formana

15. března 2024 v 10:15

Zastupitelstvo Prahy 1 potvrdilo tento týden v úterý nesouhlas se stavbou na náměstí M. Formana. Pro přijetí usnesení bylo 19 zastupitelů, zbylí zastupitelé se zdrželi nebo nehlasovali, nikdo ze zastupitelů nebyl proti.

Další články
Nahoru