dnes
Čtvrtek - skorojasno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
15°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
12°C
Rozhoduje se o světelné závoře mezi Bohnicemi a Trojou, opatření by mohlo fungovat od jara
Ulice K Pazderkám, na kterou ve sjezdu do Troji navazuje ulice K Bohnicím. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Rozhoduje se o světelné závoře mezi Bohnicemi a Trojou, opatření by mohlo fungovat od jara

Možná už na jaře bude v ulici K Pazderkám v Praze 8 postaven semafor, který by v době dopravních špiček znemožňoval řidičům jezdit ve směru od Bohnic do Troje. Opatření je nyní v připomínkovém řízení. Vznik takzvané světelné závory před trojskou serpentinou iniciovala radnice Městské části Praha-Troja, současné vedení metropole ji v tom podpořilo. Naopak osmá městská část je proti, opatření prý zhorší dopravu na jejím území. Obdobné opatření fungovalo v oblasti v roce 2017, kvůli kolapsu dopravy však bylo po jednom dni zrušeno.

Radní Prahy 8 se již na začátku prosince jednohlasně usnesli, že nesouhlasí se stavbou regulačního semaforu z Bohnic do Troji. Obávají se totiž nárůstu dopravní zátěže na komunikaci Lodžská a K Pazderkám a vytvoření neúnosné dopravní zátěže v ulicích Čimická, Zenklova a V Holešovičkách. Navržené opatření podle nich navíc nerespektuje princip proporcionality a upřednostňuje jednu skupinu obyvatel na úkor druhých.

„Lze předpokládat, že individuální automobilová doprava, která je v současnosti rozptýlená, se při instalaci světelné závory přesune do dopravně neregulovaných ulic a způsobí dopravní komplikace na jiných místech na území Prahy 8. Odmítáme snahu vedení Prahy řešit dopravní problémy jedné městské části přenesením na jinou. Obyvatelé Bohnic a Čimic mají stejné právo jezdit v ulicích Prahy, jako obyvatelé Troji,” uvedl zastupitel Prahy 8 a předseda komise pro dopravu Martin Jedlička.

Podle radního Prahy 8 pro dopravu Tomáše Slabihoudka (oba Spojené síly pro Prahu 8) by se mohl opakovat dopravní kolaps, který způsobil jeden zákaz vjezdu před trojskou serpentinou v roce 2017. „Tehdejší zákaz vjezdu ve stejné lokalitě vedl k naprostému kolapsu dopravy na Kobyliském náměstí s přesahem na sjezd z dálnice D8 ve Zdibech. Občané vystupovali ze zablokovaných autobusů MHD na ulici Čimická a Horňátecká s cílem dosáhnout stanice metra pěšky,“ uvedl Slabihoudek. Značky zakazující vjezd do trojských serpentin v době ranní špičky byly po jednom dni zneplatněny.

Realizaci světelného signalizačního zařízení na základě žádosti městské části Praha-Troja zadal magistrát Technické správě komunikací (TSK). Podle magistrátu i TSK však ještě není nic definitivní. Zda se semafor v oblasti nakonec skutečně objeví, tak ukážou až následující týdny a měsíce.

„Opatření jsme navrhli jako jedno z možných na podnět místních, kteří po řešení dlouho volali. TSK nyní analyzuje situaci a připravuje podklady včetně simulací, jaké dopady by instalace světelné závory měla,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Projekt na výstavbu nového provizorního semaforu s funkcí světelné závory, umístěného v ulici K Pazderkám, včetně úprav dopravního značení v okolí a umístění mobilních zařízení pro informování řidičů v Čimické a Lodžské ulici, je momentálně ve fázi připomínkování dotčených orgánů státní správy,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Světelná signalizace s regulační funkcí podle ní může být realizována pouze v případě vydání stanovení místní úpravy provozu na pozemních komunikacích. „S ohledem na zákonné lhůty je nejdříve možný termín realizace na jaře 2020. V případě nesouhlasu dotčených orgánů nebude možné toto opatření realizovat vůbec,“ sdělila.

Politici z Prahy 8 správci pražských komunikací vyčítají, že neplánuje postavit „chytrý semafor”, který by se řídil skutečnou dopravní situací v Troji, ale je  připravováno „hloupé” zařízení s pevným nastavením programu, které bude zdržovat automobilovou dopravu bez ohledu na dopravní situaci.

„Ve všedních dnech má červený signál svítit 70 procent času, o víkendech dokonce 80 procent času. To prakticky znamená zašpuntování vjezdu do Troji od Bohnic,” řekl radní Prahy 8 Slabihoudek.

TSK odmítá označení „hloupé“ zařízení. Celé dopravní opatření je podle mluvčí Barbory Liškové navrženo tak, aby neomezovalo průjezd MHD, složek integrovaného záchranného systému a cyklistů a zároveň regulovalo vjezd ostatních vozidel do Troji.

„Jelikož se má jednat o dočasnou instalaci provizorního semaforu, byl zvolen způsob řízení pomocí pevných signálních plánů s různým stupněm regulace. Dle zvoleného signálního programu bude možné volno pro vozidla individuální dopravy regulovat v rozmezí 10 až 50 procent,“ reagovala Lišková.  

Vybudování semaforu, který by se řídil skutečnou dopravní situací v Troji, by podle ní bylo příliš nákladné. V takovém případě by totiž bylo nezbytné v Trojské ulici před křižovatkou s ulicí Pod Lisem detekovat kolonu vozidel přijíždějících od ulice K Bohnicím.

To by znamenalo instalaci několika strategických detektorů nebo videodetekčních kamer. Aby se výstupy z nich dostaly do řadiče provizorní signalizace, kvůli složitému terénu by bylo nutné vybudovat kabelové propojení v dálce zhruba tří kilometrů.

„Jelikož se má jednat o dočasné opatření k regulaci dopravy, které by v případě, že se neosvědčí mohlo být demontováno, bylo by budování nákladného kabelové propojení zmařenou investicí,“ sdělila Lišková.

Pokud se však světelná závora osvědčila a na místě zůstane nastálo, mohlo by k dynamickému řízení signalizace dojít. „Takové řešení však vyžaduje stavební povolení a znamená velkou finanční a časovou náročnost,“ dodala mluvčí TSK.


Internacionální ulice v Suchdole bude uzavřena

Včera v 11:14

Z důvodu výstavby nového vodovodního řadu v Suchdolské ulici bude uzavřena ulice Internacionální na křižovatce s ulicí Suchdolskou od soboty 26. září do úterý 29. září pro veškerý provoz v obou směrech. Ulice Internacionální bude průjezdná od Kamýcké po Suchdolské náměstí. Zastávka Suchdolské...

Letenský tunel bude příští týden uzavřen

Včera v 09:31

Noční uzavření Letenského tunelu proběhne od 29. září od 23 hodin do 30. září do 5 hodin.

V ulici Jana Želivského pokračují opravy

Včera v 08:20

Od soboty 26. září 2020 bude Technická správa komunikací pokračovat v souvislé údržbě vozovky na komunikaci Jana Želivského v úseku Koněvova – Olšanská ve směru z centra.  Práce by měly skončit 10. října 2020.

Začala rekonstrukce tramvajové trati v ulicích Na Veselí a Soudní

21. září 2020 v 10:11

Pražský dopravní podnik (DPP) se v sobotu 19. září pustil do rekonstrukce další tramvajové trati v Praze, která je v havarijním stavu, konkrétně v ulicích Na Veselí a Soudní. Z tohoto důvodu bude do 27. listopadu obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Pražského povstání – Vozovna...

Dopravní opatření v souvislosti s akcí 400 let od bitvy na Bílé hoře

18. září 2020 v 08:23

V pátek 18. září v čase od cca 18:45 do 20:15 hodin se v rámci akce 400 let od bitvy na Bílé hoře uskuteční v Praze 6 slavnostní průvod historických vojsk od Písecké brány do parku Maxe van der Stoela. 

Oprava mostu Ve Žlíbku – Počernická

14. září 2020 ve 13:00

Od úterý 22. září začne Technické správa komunikací s opravou mostu X 526 Ve Žlíbku – Počernická, MČ Praha 20 – Horní Počernice. Jedná se o most přes D10, Novopackou.  

Začne oprava ulice K Zeleným domkům

13. září 2020 v 05:24

V pondělí 14. září začnou opravy ulice K Zeleným domkům v Praze v úseku mezi Vídeňskou ulicí a ulicí K Libuši. 

Další články
Nahoru