Dnes Pondělí - polojasno 31°C
Zítra Úterý - bourky 25°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rozhoduje se o světelné závoře mezi Bohnicemi a Trojou, opatření by mohlo fungovat od jara
Ulice K Pazderkám, na kterou ve sjezdu do Troji navazuje ulice K Bohnicím. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Rozhoduje se o světelné závoře mezi Bohnicemi a Trojou, opatření by mohlo fungovat od jara

Možná už na jaře bude v ulici K Pazderkám v Praze 8 postaven semafor, který by v době dopravních špiček znemožňoval řidičům jezdit ve směru od Bohnic do Troje. Opatření je nyní v připomínkovém řízení. Vznik takzvané světelné závory před trojskou serpentinou iniciovala radnice Městské části Praha-Troja, současné vedení metropole ji v tom podpořilo. Naopak osmá městská část je proti, opatření prý zhorší dopravu na jejím území. Obdobné opatření fungovalo v oblasti v roce 2017, kvůli kolapsu dopravy však bylo po jednom dni zrušeno.

Radní Prahy 8 se již na začátku prosince jednohlasně usnesli, že nesouhlasí se stavbou regulačního semaforu z Bohnic do Troji. Obávají se totiž nárůstu dopravní zátěže na komunikaci Lodžská a K Pazderkám a vytvoření neúnosné dopravní zátěže v ulicích Čimická, Zenklova a V Holešovičkách. Navržené opatření podle nich navíc nerespektuje princip proporcionality a upřednostňuje jednu skupinu obyvatel na úkor druhých.

„Lze předpokládat, že individuální automobilová doprava, která je v současnosti rozptýlená, se při instalaci světelné závory přesune do dopravně neregulovaných ulic a způsobí dopravní komplikace na jiných místech na území Prahy 8. Odmítáme snahu vedení Prahy řešit dopravní problémy jedné městské části přenesením na jinou. Obyvatelé Bohnic a Čimic mají stejné právo jezdit v ulicích Prahy, jako obyvatelé Troji,” uvedl zastupitel Prahy 8 a předseda komise pro dopravu Martin Jedlička.

Podle radního Prahy 8 pro dopravu Tomáše Slabihoudka (oba Spojené síly pro Prahu 8) by se mohl opakovat dopravní kolaps, který způsobil jeden zákaz vjezdu před trojskou serpentinou v roce 2017. „Tehdejší zákaz vjezdu ve stejné lokalitě vedl k naprostému kolapsu dopravy na Kobyliském náměstí s přesahem na sjezd z dálnice D8 ve Zdibech. Občané vystupovali ze zablokovaných autobusů MHD na ulici Čimická a Horňátecká s cílem dosáhnout stanice metra pěšky,“ uvedl Slabihoudek. Značky zakazující vjezd do trojských serpentin v době ranní špičky byly po jednom dni zneplatněny.

Realizaci světelného signalizačního zařízení na základě žádosti městské části Praha-Troja zadal magistrát Technické správě komunikací (TSK). Podle magistrátu i TSK však ještě není nic definitivní. Zda se semafor v oblasti nakonec skutečně objeví, tak ukážou až následující týdny a měsíce.

„Opatření jsme navrhli jako jedno z možných na podnět místních, kteří po řešení dlouho volali. TSK nyní analyzuje situaci a připravuje podklady včetně simulací, jaké dopady by instalace světelné závory měla,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Projekt na výstavbu nového provizorního semaforu s funkcí světelné závory, umístěného v ulici K Pazderkám, včetně úprav dopravního značení v okolí a umístění mobilních zařízení pro informování řidičů v Čimické a Lodžské ulici, je momentálně ve fázi připomínkování dotčených orgánů státní správy,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Světelná signalizace s regulační funkcí podle ní může být realizována pouze v případě vydání stanovení místní úpravy provozu na pozemních komunikacích. „S ohledem na zákonné lhůty je nejdříve možný termín realizace na jaře 2020. V případě nesouhlasu dotčených orgánů nebude možné toto opatření realizovat vůbec,“ sdělila.

Politici z Prahy 8 správci pražských komunikací vyčítají, že neplánuje postavit „chytrý semafor”, který by se řídil skutečnou dopravní situací v Troji, ale je  připravováno „hloupé” zařízení s pevným nastavením programu, které bude zdržovat automobilovou dopravu bez ohledu na dopravní situaci.

„Ve všedních dnech má červený signál svítit 70 procent času, o víkendech dokonce 80 procent času. To prakticky znamená zašpuntování vjezdu do Troji od Bohnic,” řekl radní Prahy 8 Slabihoudek.

TSK odmítá označení „hloupé“ zařízení. Celé dopravní opatření je podle mluvčí Barbory Liškové navrženo tak, aby neomezovalo průjezd MHD, složek integrovaného záchranného systému a cyklistů a zároveň regulovalo vjezd ostatních vozidel do Troji.

„Jelikož se má jednat o dočasnou instalaci provizorního semaforu, byl zvolen způsob řízení pomocí pevných signálních plánů s různým stupněm regulace. Dle zvoleného signálního programu bude možné volno pro vozidla individuální dopravy regulovat v rozmezí 10 až 50 procent,“ reagovala Lišková.  

Vybudování semaforu, který by se řídil skutečnou dopravní situací v Troji, by podle ní bylo příliš nákladné. V takovém případě by totiž bylo nezbytné v Trojské ulici před křižovatkou s ulicí Pod Lisem detekovat kolonu vozidel přijíždějících od ulice K Bohnicím.

To by znamenalo instalaci několika strategických detektorů nebo videodetekčních kamer. Aby se výstupy z nich dostaly do řadiče provizorní signalizace, kvůli složitému terénu by bylo nutné vybudovat kabelové propojení v dálce zhruba tří kilometrů.

„Jelikož se má jednat o dočasné opatření k regulaci dopravy, které by v případě, že se neosvědčí mohlo být demontováno, bylo by budování nákladného kabelové propojení zmařenou investicí,“ sdělila Lišková.

Pokud se však světelná závora osvědčila a na místě zůstane nastálo, mohlo by k dynamickému řízení signalizace dojít. „Takové řešení však vyžaduje stavební povolení a znamená velkou finanční a časovou náročnost,“ dodala mluvčí TSK.


Nové vlaky na Kralupsko a Berounsko

19. června 2021 v 06:27

Praha a Středočeský kraj se dohodly na objednání nových 20 elektrických a 10 motorových jednotek pro železniční tratě z Prahy do Kralup nad Vltavou včetně pokračování do Ústeckého kraje a také na linky S6 a S7 do Berouna včetně linky S75 z Beroun přes Křivoklát do...

Spanilá jízda skútrů Vespa Prahou ovlivní dopravu

17. června 2021 v 08:34

V sobotu 19. června se v Praze uskuteční Spanilá jízda skútrů Vespa. Povede po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 3, 5, 6, 7 a 8. V trase jízdy je povolen pohyblivý zábor. 

Tunelový komplex Blanka bude dnes v noci uzavřen

17. června 2021 v 06:56

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Tunelový komplex Blanka od čtvrtka 17. června od 23 hodin do pátku 18. června do 5 hodin uzavřen.

Porucha trakčního vedení zastavila v části metropole vlaky

16. června 2021 ve 13:45

Dnes ráno došlo kolem osmé hodiny v železniční stanici Praha-Vysočany k poruše trakčního vedení. Provoz vlaků mezi Vysočany a Masarykovým nádražím byl proto zastaven. Některé vlaky byly v tomto úseku odřeknuty a cestující měli místo nich možnost použít MHD. Jiné spoje jely odklonem. Kolem půl...

Nové prostory registru vozidel ve Vysočanech

13. června 2021 v 06:48

Od pondělí 14. června bude ve Vysočanech spuštěn registr vozidel ve zcela nových prostorách. Ty původní byly využívány od roku 1998, přičemž úroveň prostředí jak pro klienty, tak i pro zaměstnance, již neodpovídala současným požadavkům. Oproti předchozímu pracovišti umožní dosažení vyšší kapacity...

Práce v Průběžné ulici změní vedení linek autobusů a tramvají v Zahradním Městě

12. června 2021 ve 21:22

Kvůli pracím na přestavbě a zahloubení Průběžné ulice pod novým železničním mostem bude od pondělí 14. června od cca 23:30 do středy 15. září do cca 23:30 obousměrně přerušen provozu tramvají v úseku Radošovická – Nádraží Hostivař a dojde také ke změnám ve vedení autobusových linek v oblasti...

Další články
Nahoru