Dnes Úterý - zatazeno 18°C
Zítra Středa - skorojasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Rozhodnutí o výstavbě další plavební komory u Dětského ostrova se odkládá, určil soud
Takto by podle několik let staré vizualizace mohla vypadat nová komora u Dětského ostrova (z tohoto pohledu vlevo). Zdroj: Ředitelství vodních cest ČR

Rozhodnutí o výstavbě další plavební komory u Dětského ostrova se odkládá, určil soud

V prosinci loňského roku podala Praha 5 správní žalobu proti listopadovému rozhodnutí Ministerstva zemědělství, které zamítlo odvolání a všechny námitky metropole a první i páté městké části proti schválení záměru postavit druhou plavební komoru u Dětského ostrova na Smíchově. Její stavbu prosazuje státní podnik Povodí Vltavy, ke schválení orgány státní správy došlo v roce 2020. Nyní Městský soud v Praze v reakci na podanou žalobu přiznal odkladný účinek, takže rozhodnutí o realizaci plavební komory na Smíchově se odkládá.

„Správní žalobou jsme chtěli poukázat na to, že Ministerstvo zemědělství svým rozhodnutím povolit stavbu druhé plavební komory prokazatelně ignorovalo naše námitky, kterým jsme zpochybňovali stanovisko EIA, které nerespektovalo faktický stav zátěží souvisejících zejména s provozem rekreačních lodí na Vltavě, kterým má nová komora sloužit,“ uvedl místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN).

„Těší nás, že Městský soud v Praze nařízením odkladného účinku našim připomínkám vyhověl. Kdyby se tak nestalo a začalo se s realizací projektu, mohly by nastat nezvratné škody. Stavba komory je totiž v příkrém rozporu s ochranou Pražské památkové rezervace,“ pokračoval.

Zamítavé stanovisko ke stavbě druhé plavební komory při smíchovském nábřeží vydalo rovněž Ministerstvo kultury. To projekt označilo z hlediska památkové péče za nepřípustný.

„Ministerstvo kultury se stejně jako my obává toho, že zprovozněním komory Praha – Staré Město by došlo k totálnímu narušení klidového úseku řeky v centru Prahy, který vytváří říční zrcadlo mezi Šítkovským a Staroměstským jezem. Řeka by v této části ztratila svůj genius loci, který více jak 100 let funguje ve prospěch obyvatel Prahy,“ dodal místostarosta Homola.

Komora má být 55 metrů dlouhá, 11 metrů široká a má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. V případě, že povodí získá pravomocné povolení, by stavba měla trvat dva až tři roky a podle dokumentace k územnímu rozhodnutí by vyšla na zhruba 530 milionů korun.

Podání správní žaloby schválilo v prosinci také vedení Prahy, její zpracování a podání dostal za úkol Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. „Vybudování nové plavební komory na Smíchově odmítáme. Centrum Prahy je místo s druhým největším znečištěním vzduchu v republice, a proto sem nechceme přivádět další lodě, které vypouštějí škodlivé emise. Nechceme ani navyšovat provoz turistických parníků," sdělil náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Nesouhlas se záměrem budování vodního díla vyjádřili radní Prahy svým usnesením už 16. srpna 2019, kterým současně schválili uzavření memoranda s radnicemi Prahy 1 a Prahy 5 o odmítavém postoji ke stavbě plánované plavební komory.

V dokumentu se zúčastněné strany zavázaly využít všechny zákonné prostředky k zabránění stavby v zájmu ochrany životního prostředí a zdraví obyvatel centra Prahy.

Povodí Vltavy potřebu nové komory dlouhodobě odůvodňuje nedostatečnou kapacitou té stávající. „Výstavba nové plavební komory by umožnila rychlejší proplavení malých rekreačních a sportovních plavidel, které za stávající situace nejsou schopny bez dlouhého čekání proplout přes plavební komoru Praha – Staré Město. Výstavbou nedojde podle provedených výpočtů ke zhoršení průchodu velkých vod a nedojde k tvorbě žádných peřejí ani k negativnímu ovlivnění okolních ostrovů,“ sdělil serveru Pražský patriot již dříve státní podnik.


Autor: Jan Puci

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru