Dnes Sobota - zatazeno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rozhodnutí o výstavbě další plavební komory u Dětského ostrova se odkládá, určil soud
Takto by podle několik let staré vizualizace mohla vypadat nová komora u Dětského ostrova (z tohoto pohledu vlevo). Zdroj: Ředitelství vodních cest ČR

Rozhodnutí o výstavbě další plavební komory u Dětského ostrova se odkládá, určil soud

V prosinci loňského roku podala Praha 5 správní žalobu proti listopadovému rozhodnutí Ministerstva zemědělství, které zamítlo odvolání a všechny námitky metropole a první i páté městké části proti schválení záměru postavit druhou plavební komoru u Dětského ostrova na Smíchově. Její stavbu prosazuje státní podnik Povodí Vltavy, ke schválení orgány státní správy došlo v roce 2020. Nyní Městský soud v Praze v reakci na podanou žalobu přiznal odkladný účinek, takže rozhodnutí o realizaci plavební komory na Smíchově se odkládá.

„Správní žalobou jsme chtěli poukázat na to, že Ministerstvo zemědělství svým rozhodnutím povolit stavbu druhé plavební komory prokazatelně ignorovalo naše námitky, kterým jsme zpochybňovali stanovisko EIA, které nerespektovalo faktický stav zátěží souvisejících zejména s provozem rekreačních lodí na Vltavě, kterým má nová komora sloužit,“ uvedl místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN).

„Těší nás, že Městský soud v Praze nařízením odkladného účinku našim připomínkám vyhověl. Kdyby se tak nestalo a začalo se s realizací projektu, mohly by nastat nezvratné škody. Stavba komory je totiž v příkrém rozporu s ochranou Pražské památkové rezervace,“ pokračoval.

Zamítavé stanovisko ke stavbě druhé plavební komory při smíchovském nábřeží vydalo rovněž Ministerstvo kultury. To projekt označilo z hlediska památkové péče za nepřípustný.

„Ministerstvo kultury se stejně jako my obává toho, že zprovozněním komory Praha – Staré Město by došlo k totálnímu narušení klidového úseku řeky v centru Prahy, který vytváří říční zrcadlo mezi Šítkovským a Staroměstským jezem. Řeka by v této části ztratila svůj genius loci, který více jak 100 let funguje ve prospěch obyvatel Prahy,“ dodal místostarosta Homola.

Komora má být 55 metrů dlouhá, 11 metrů široká a má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. V případě, že povodí získá pravomocné povolení, by stavba měla trvat dva až tři roky a podle dokumentace k územnímu rozhodnutí by vyšla na zhruba 530 milionů korun.

Podání správní žaloby schválilo v prosinci také vedení Prahy, její zpracování a podání dostal za úkol Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. „Vybudování nové plavební komory na Smíchově odmítáme. Centrum Prahy je místo s druhým největším znečištěním vzduchu v republice, a proto sem nechceme přivádět další lodě, které vypouštějí škodlivé emise. Nechceme ani navyšovat provoz turistických parníků," sdělil náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Nesouhlas se záměrem budování vodního díla vyjádřili radní Prahy svým usnesením už 16. srpna 2019, kterým současně schválili uzavření memoranda s radnicemi Prahy 1 a Prahy 5 o odmítavém postoji ke stavbě plánované plavební komory.

V dokumentu se zúčastněné strany zavázaly využít všechny zákonné prostředky k zabránění stavby v zájmu ochrany životního prostředí a zdraví obyvatel centra Prahy.

Povodí Vltavy potřebu nové komory dlouhodobě odůvodňuje nedostatečnou kapacitou té stávající. „Výstavba nové plavební komory by umožnila rychlejší proplavení malých rekreačních a sportovních plavidel, které za stávající situace nejsou schopny bez dlouhého čekání proplout přes plavební komoru Praha – Staré Město. Výstavbou nedojde podle provedených výpočtů ke zhoršení průchodu velkých vod a nedojde k tvorbě žádných peřejí ani k negativnímu ovlivnění okolních ostrovů,“ sdělil serveru Pražský patriot již dříve státní podnik.


Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru