Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Rozhodnutí o Slovanské epopeji nechte na novém vedení Prahy, apeluje vnučka Muchy
V roce 2011 se Slovenská epopej vrátila z Moravského Krumlova do Prahy a byla instalována ve Veletržním paláci. Loni se stěhovala z Prahy na Moravu. Foto: Martin Frouz / Praha.eu

Rozhodnutí o Slovanské epopeji nechte na novém vedení Prahy, apeluje vnučka Muchy

Vnučka malíře Alfonse Muchy Jarmila Mucha Plocková vyzvala prostřednictvím své advokátky pražskou radní Hanu Třeštíkovou (Praha Sobě), aby odložila rozhodnutí o umístění Slovanské epopeje do podzemních prostor v rekonstruovaném paláci Savarin. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici. Současná rada by podle ní měla nechat rozhodnutí o umístění obrazů na nové politické reprezentaci. Mluvčí Prahy Vít Hofman uvedl, že aktuální postup schválili v červnu zastupitelé a žádná další rozhodnutí nebude současné vedení města přijímat.

Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Záměr umístění pláten do Savarinu rada města schválila v lednu, malířova vnučka s ním od počátku nesouhlasí. Plánované prostory podle ní nejsou vhodné, protože jsou pod hladinou spodní vody a za odpovídající nepovažuje ani spojení kulturní památky s nákupním a administrativním centrem v centru Prahy.

Jako podle ní vhodné místo Mucha Plocková dříve uvedla zámek na pražské Zbraslavi. Zmínila také fakt, že projekt Savarin developerské firmy Crestyl stále není povolen a jeho územní řízení bylo z důvodu negativního vyjádření památkářů přerušeno. Rozhodnutí podle ní nespěchá a měla by jej učinit až nová pražská rada.

„Umístění Slovanské epopeje není neodkladné a jeho uspěchané a nelegitimní zakotvení za stávajících podmínek pro příští čtvrtstoletí je v silném rozporu s veřejným zájmem," uvedla její advokátka Zuzana Císařová v dopise. Dodala, že Třeštíková i přes příslib její klientce stále nedodala informace a dokumentaci k plánovanému umístění.

Mluvčí Prahy Hofman uvedl, že postup města vychází ze záměru již odsouhlaseného zastupiteli. „Žádná další rozhodnutí nebude současné vedení města přijímat, ta budou v rukou nových zastupitelů. Jednání stále pokračují, jsou dlouhá a náročná. Velmi důkladně prověřujeme všechny právní aspekty, aby nová politická reprezentace měla všechny relevantní informace, na základně kterých pak bude rozhodovat o dalším postupu," uvedl.

Město podle dohody s firmou Crestyl plánuje plátna umístit do Savarinu na 25 let, nyní jsou do konce roku 2026 zapůjčeny na zámek v Moravském Krumlově. Záměr kritizoval Spolek pro Slovanskou epopej, jehož členkou je i Mucha Plocková.

V Praze jsou podle spolku vhodnější prostory, o kterých se jednalo v magistrátní komisi a není důvod platit za umístění soukromé developerské firmě. Výši nájemného zatím magistrát neupřesnil, podle původního návrhu může za čtvrt století dosáhnout až půl miliardy korun.

Savarin u Václavského náměstí Crestyl vlastní přes české firmy Welwyn Company a Savarin HoldCo a na Maltě registrovanou společnost Savarin P.l.c. Rekonstrukce samotného paláce u Václavského náměstí začala loni. Crestyl také plánuje úpravy vnitrobloku a propojení ulic Na Příkopě, Jindřišské a Panské novým obchodním komplexem.

Ministerstvo kultury v březnu zvrátilo původně kladné stanovisko magistrátních památkářů a změnilo ho na negativní. Podle firmy se však toto rozhodnutí týkalo původního, několik let starého projektu, který už není aktuální. Developer požádal ministra kultury o přezkum.


Autor: ČTK

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

25. listopadu 2022 v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

Další články
Nahoru