Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rozhodnutí o Slovanské epopeji nechte na novém vedení Prahy, apeluje vnučka Muchy
V roce 2011 se Slovenská epopej vrátila z Moravského Krumlova do Prahy a byla instalována ve Veletržním paláci. Loni se stěhovala z Prahy na Moravu. Foto: Martin Frouz / Praha.eu

Rozhodnutí o Slovanské epopeji nechte na novém vedení Prahy, apeluje vnučka Muchy

Vnučka malíře Alfonse Muchy Jarmila Mucha Plocková vyzvala prostřednictvím své advokátky pražskou radní Hanu Třeštíkovou (Praha Sobě), aby odložila rozhodnutí o umístění Slovanské epopeje do podzemních prostor v rekonstruovaném paláci Savarin. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici. Současná rada by podle ní měla nechat rozhodnutí o umístění obrazů na nové politické reprezentaci. Mluvčí Prahy Vít Hofman uvedl, že aktuální postup schválili v červnu zastupitelé a žádná další rozhodnutí nebude současné vedení města přijímat.

Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Záměr umístění pláten do Savarinu rada města schválila v lednu, malířova vnučka s ním od počátku nesouhlasí. Plánované prostory podle ní nejsou vhodné, protože jsou pod hladinou spodní vody a za odpovídající nepovažuje ani spojení kulturní památky s nákupním a administrativním centrem v centru Prahy.

Jako podle ní vhodné místo Mucha Plocková dříve uvedla zámek na pražské Zbraslavi. Zmínila také fakt, že projekt Savarin developerské firmy Crestyl stále není povolen a jeho územní řízení bylo z důvodu negativního vyjádření památkářů přerušeno. Rozhodnutí podle ní nespěchá a měla by jej učinit až nová pražská rada.

„Umístění Slovanské epopeje není neodkladné a jeho uspěchané a nelegitimní zakotvení za stávajících podmínek pro příští čtvrtstoletí je v silném rozporu s veřejným zájmem," uvedla její advokátka Zuzana Císařová v dopise. Dodala, že Třeštíková i přes příslib její klientce stále nedodala informace a dokumentaci k plánovanému umístění.

Mluvčí Prahy Hofman uvedl, že postup města vychází ze záměru již odsouhlaseného zastupiteli. „Žádná další rozhodnutí nebude současné vedení města přijímat, ta budou v rukou nových zastupitelů. Jednání stále pokračují, jsou dlouhá a náročná. Velmi důkladně prověřujeme všechny právní aspekty, aby nová politická reprezentace měla všechny relevantní informace, na základně kterých pak bude rozhodovat o dalším postupu," uvedl.

Město podle dohody s firmou Crestyl plánuje plátna umístit do Savarinu na 25 let, nyní jsou do konce roku 2026 zapůjčeny na zámek v Moravském Krumlově. Záměr kritizoval Spolek pro Slovanskou epopej, jehož členkou je i Mucha Plocková.

V Praze jsou podle spolku vhodnější prostory, o kterých se jednalo v magistrátní komisi a není důvod platit za umístění soukromé developerské firmě. Výši nájemného zatím magistrát neupřesnil, podle původního návrhu může za čtvrt století dosáhnout až půl miliardy korun.

Savarin u Václavského náměstí Crestyl vlastní přes české firmy Welwyn Company a Savarin HoldCo a na Maltě registrovanou společnost Savarin P.l.c. Rekonstrukce samotného paláce u Václavského náměstí začala loni. Crestyl také plánuje úpravy vnitrobloku a propojení ulic Na Příkopě, Jindřišské a Panské novým obchodním komplexem.

Ministerstvo kultury v březnu zvrátilo původně kladné stanovisko magistrátních památkářů a změnilo ho na negativní. Podle firmy se však toto rozhodnutí týkalo původního, několik let starého projektu, který už není aktuální. Developer požádal ministra kultury o přezkum.


Autor: ČTK

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru