Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Rozhodnutí o Slovanské epopeji nechte na novém vedení Prahy, apeluje vnučka Muchy
V roce 2011 se Slovenská epopej vrátila z Moravského Krumlova do Prahy a byla instalována ve Veletržním paláci. Loni se stěhovala z Prahy na Moravu. Foto: Martin Frouz / Praha.eu

Rozhodnutí o Slovanské epopeji nechte na novém vedení Prahy, apeluje vnučka Muchy

Vnučka malíře Alfonse Muchy Jarmila Mucha Plocková vyzvala prostřednictvím své advokátky pražskou radní Hanu Třeštíkovou (Praha Sobě), aby odložila rozhodnutí o umístění Slovanské epopeje do podzemních prostor v rekonstruovaném paláci Savarin. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici. Současná rada by podle ní měla nechat rozhodnutí o umístění obrazů na nové politické reprezentaci. Mluvčí Prahy Vít Hofman uvedl, že aktuální postup schválili v červnu zastupitelé a žádná další rozhodnutí nebude současné vedení města přijímat.

Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Záměr umístění pláten do Savarinu rada města schválila v lednu, malířova vnučka s ním od počátku nesouhlasí. Plánované prostory podle ní nejsou vhodné, protože jsou pod hladinou spodní vody a za odpovídající nepovažuje ani spojení kulturní památky s nákupním a administrativním centrem v centru Prahy.

Jako podle ní vhodné místo Mucha Plocková dříve uvedla zámek na pražské Zbraslavi. Zmínila také fakt, že projekt Savarin developerské firmy Crestyl stále není povolen a jeho územní řízení bylo z důvodu negativního vyjádření památkářů přerušeno. Rozhodnutí podle ní nespěchá a měla by jej učinit až nová pražská rada.

„Umístění Slovanské epopeje není neodkladné a jeho uspěchané a nelegitimní zakotvení za stávajících podmínek pro příští čtvrtstoletí je v silném rozporu s veřejným zájmem," uvedla její advokátka Zuzana Císařová v dopise. Dodala, že Třeštíková i přes příslib její klientce stále nedodala informace a dokumentaci k plánovanému umístění.

Mluvčí Prahy Hofman uvedl, že postup města vychází ze záměru již odsouhlaseného zastupiteli. „Žádná další rozhodnutí nebude současné vedení města přijímat, ta budou v rukou nových zastupitelů. Jednání stále pokračují, jsou dlouhá a náročná. Velmi důkladně prověřujeme všechny právní aspekty, aby nová politická reprezentace měla všechny relevantní informace, na základně kterých pak bude rozhodovat o dalším postupu," uvedl.

Město podle dohody s firmou Crestyl plánuje plátna umístit do Savarinu na 25 let, nyní jsou do konce roku 2026 zapůjčeny na zámek v Moravském Krumlově. Záměr kritizoval Spolek pro Slovanskou epopej, jehož členkou je i Mucha Plocková.

V Praze jsou podle spolku vhodnější prostory, o kterých se jednalo v magistrátní komisi a není důvod platit za umístění soukromé developerské firmě. Výši nájemného zatím magistrát neupřesnil, podle původního návrhu může za čtvrt století dosáhnout až půl miliardy korun.

Savarin u Václavského náměstí Crestyl vlastní přes české firmy Welwyn Company a Savarin HoldCo a na Maltě registrovanou společnost Savarin P.l.c. Rekonstrukce samotného paláce u Václavského náměstí začala loni. Crestyl také plánuje úpravy vnitrobloku a propojení ulic Na Příkopě, Jindřišské a Panské novým obchodním komplexem.

Ministerstvo kultury v březnu zvrátilo původně kladné stanovisko magistrátních památkářů a změnilo ho na negativní. Podle firmy se však toto rozhodnutí týkalo původního, několik let starého projektu, který už není aktuální. Developer požádal ministra kultury o přezkum.


Autor: ČTK

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru