Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Rozehřátí a protažení před cvičením v posilovně je potřeba, zdůrazňuje trenér
Do K&K Family Fitness chodí i bowlingový reprezentant Lukáš Jelínek. Na snímku se protahuje po cvičení. Foto: Jan Puci

Rozehřátí a protažení před cvičením v posilovně je potřeba, zdůrazňuje trenér

Návštěvníci posilovny někdy dělají chybu, že především z časových důvodů vynechají zahřátí organismu před tréninkem a protažení před i po cvičení. „Přitom to je důležité, aby byl trénink efektivní a abychom předešli případnému zranění,“ říká trenér a majitel K&K Family Fitness ve Vratislavově ulici v Praze 2 Václav Kváča.

V posilovně bychom se měli podle Kváči nejdříve zhruba pět minut rozehřát na rotopedu, abychom se dostali do „provozní" teploty a neprotahovali se takzvaně za studena.

„Po rotopedu je dobré protáhnout si celé tělo, případně alespoň partie, kterým se budeme při tréninku věnovat. Když to neuděláme, riskujeme svalové zranění,“ připomíná muž, který se v roce 1999 stal mistrem Evropy v kulturistice, kdy triumfoval v kategorii do sedmdesáti kilogramů (o rok později získal stříbro, pozn. aut.).

Protažení podle něj stačí zhruba pětiminutové. „Nedělejte to přes bolest, ideální je pohodový strečink, při kterém se určitě vyhněte hmitání, které do posilovny nepatří,“ zdůrazňuje Kváča.

Nemá problém ani s tím, když se někdo protahuje během samotného tréninku. „Jsou na to různé názory, ale podle mě si tím neuškodíme. Někomu to vyhovuje, někomu ne,“ podotýká.

Určitě bychom ale podle něj neměli vynechat protažení po ukončení posilování. „Je důležité se aspoň pět minut protáhnout, hlavně partie, které jsme zatěžovali. Je to důležité pro regeneraci unavených svalů,“ sděluje.

Během tréninku či po něm je podle něj možné pít iontové nápoje, kterými si doplníme minerály, které se vyplavují při fyzické aktivitě. Trénink podle něj bude efektivnější, když regeneraci svalů urychlíme použitím BCAA (větvené aminokyseliny, pozn. aut.), které se používají před a po cvičení a jsou jako doplněk stravy dostupné v různých podobách, ať už v podobě nápojů, prášků nebo například tablet.


Autor: Jan Puci

Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

6. prosince 2022 v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

6. prosince 2022 v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Další články
Nahoru