Dnes Sobota - mlha 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rozehřátí a protažení před cvičením v posilovně je potřeba, zdůrazňuje trenér
Do K&K Family Fitness chodí i bowlingový reprezentant Lukáš Jelínek. Na snímku se protahuje po cvičení. Foto: Jan Puci

Rozehřátí a protažení před cvičením v posilovně je potřeba, zdůrazňuje trenér

Návštěvníci posilovny někdy dělají chybu, že především z časových důvodů vynechají zahřátí organismu před tréninkem a protažení před i po cvičení. „Přitom to je důležité, aby byl trénink efektivní a abychom předešli případnému zranění,“ říká trenér a majitel K&K Family Fitness ve Vratislavově ulici v Praze 2 Václav Kváča.

V posilovně bychom se měli podle Kváči nejdříve zhruba pět minut rozehřát na rotopedu, abychom se dostali do „provozní" teploty a neprotahovali se takzvaně za studena.

„Po rotopedu je dobré protáhnout si celé tělo, případně alespoň partie, kterým se budeme při tréninku věnovat. Když to neuděláme, riskujeme svalové zranění,“ připomíná muž, který se v roce 1999 stal mistrem Evropy v kulturistice, kdy triumfoval v kategorii do sedmdesáti kilogramů (o rok později získal stříbro, pozn. aut.).

Protažení podle něj stačí zhruba pětiminutové. „Nedělejte to přes bolest, ideální je pohodový strečink, při kterém se určitě vyhněte hmitání, které do posilovny nepatří,“ zdůrazňuje Kváča.

Nemá problém ani s tím, když se někdo protahuje během samotného tréninku. „Jsou na to různé názory, ale podle mě si tím neuškodíme. Někomu to vyhovuje, někomu ne,“ podotýká.

Určitě bychom ale podle něj neměli vynechat protažení po ukončení posilování. „Je důležité se aspoň pět minut protáhnout, hlavně partie, které jsme zatěžovali. Je to důležité pro regeneraci unavených svalů,“ sděluje.

Během tréninku či po něm je podle něj možné pít iontové nápoje, kterými si doplníme minerály, které se vyplavují při fyzické aktivitě. Trénink podle něj bude efektivnější, když regeneraci svalů urychlíme použitím BCAA (větvené aminokyseliny, pozn. aut.), které se používají před a po cvičení a jsou jako doplněk stravy dostupné v různých podobách, ať už v podobě nápojů, prášků nebo například tablet.


Autor: Jan Puci

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Další články
Nahoru