Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Rozehřátí a protažení před cvičením v posilovně je potřeba, zdůrazňuje trenér
Do K&K Family Fitness chodí i bowlingový reprezentant Lukáš Jelínek. Na snímku se protahuje po cvičení. Foto: Jan Puci

Rozehřátí a protažení před cvičením v posilovně je potřeba, zdůrazňuje trenér

Návštěvníci posilovny někdy dělají chybu, že především z časových důvodů vynechají zahřátí organismu před tréninkem a protažení před i po cvičení. „Přitom to je důležité, aby byl trénink efektivní a abychom předešli případnému zranění,“ říká trenér a majitel K&K Family Fitness ve Vratislavově ulici v Praze 2 Václav Kváča.

V posilovně bychom se měli podle Kváči nejdříve zhruba pět minut rozehřát na rotopedu, abychom se dostali do „provozní" teploty a neprotahovali se takzvaně za studena.

„Po rotopedu je dobré protáhnout si celé tělo, případně alespoň partie, kterým se budeme při tréninku věnovat. Když to neuděláme, riskujeme svalové zranění,“ připomíná muž, který se v roce 1999 stal mistrem Evropy v kulturistice, kdy triumfoval v kategorii do sedmdesáti kilogramů (o rok později získal stříbro, pozn. aut.).

Protažení podle něj stačí zhruba pětiminutové. „Nedělejte to přes bolest, ideální je pohodový strečink, při kterém se určitě vyhněte hmitání, které do posilovny nepatří,“ zdůrazňuje Kváča.

Nemá problém ani s tím, když se někdo protahuje během samotného tréninku. „Jsou na to různé názory, ale podle mě si tím neuškodíme. Někomu to vyhovuje, někomu ne,“ podotýká.

Určitě bychom ale podle něj neměli vynechat protažení po ukončení posilování. „Je důležité se aspoň pět minut protáhnout, hlavně partie, které jsme zatěžovali. Je to důležité pro regeneraci unavených svalů,“ sděluje.

Během tréninku či po něm je podle něj možné pít iontové nápoje, kterými si doplníme minerály, které se vyplavují při fyzické aktivitě. Trénink podle něj bude efektivnější, když regeneraci svalů urychlíme použitím BCAA (větvené aminokyseliny, pozn. aut.), které se používají před a po cvičení a jsou jako doplněk stravy dostupné v různých podobách, ať už v podobě nápojů, prášků nebo například tablet.


Autor: Jan Puci

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Další články
Nahoru