dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Rozdíl mezi pražskou ODS a TOP 09? S ODS se nedá jednat, říká šéf zastupitelů ČSSD
Jednání pražského zastupitelstva. Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Rozdíl mezi pražskou ODS a TOP 09? S ODS se nedá jednat, říká šéf zastupitelů ČSSD

Sociální demokraté, kteří se zástupci TOP 09 jednají o možné podpoře její menšinové vlády v Praze, požadují například nezdražování jízdného. Pro Pražský patriot to před první schůzkou s TOP 09 uvedl předseda klubu zastupitelů Miroslav Poche. O jednání následně řekl, že bylo korektní. Další schůzka ČSSD a TOP 09 se uskuteční ve čtvrtek.

Jednáte s TOP 09 o možné podpoře její menšinové vlády v Praze. Stanovili jste si podmínky, abyste tuto vám ideově vzdálenou stranu v čele města vůbec mohli podpořit. Které z nich jsou pro vás nejpodstatnější?
V tuto chvíli máme více priorit, abychom TOP 09 v čele města vůbec podpořili. Je jich celkem téměř třicet. Některé jsou nepřekročitelné, ty bych označil jako áčkové. Například neobětování objemu městské hromadné dopravy, respektive nezdražování jízdného, vodného a stočného či svozu odpadu. Dále se naše podmínky týkají řady infrastrukturních bodů – územního plánu či čistírny odpadních vod. Důležité jsou pro nás i politické podmínky – třeba neobnovení Mariánského sloupu. A měli bychom se shodnout i třeba na předložení volebního zákona, aby Praha nemohla být parcelována na více volebních obvodů.

Myslíte, že například na nejrůznější nezdražování výrazně pravicová TOP 09 přistoupí?
Nedovedu předjímat, co bude pro TOP 09 problém a co nikoli. Jednání teprve začínají. (Po schůzce mezi zástupci TOP 09 a ČSSD předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra uvedl, že pro TOP 09 je nepřijatelné například to, aby v dozorčí radě Dopravního podniku byl zástupce KSČM. O mnoha dalších tématech je podle jeho slov TOP 09 ochotna jednat – pozn. red.)

Když jste v opozici, útočíte

V nedělních televizních Otázkách Václava Moravce jste takřka vyloučil otevřenou koalici s TOP 09. Co jsou hlavní argumenty proti takové koalici?
Jedná se o stranu nám opravdu výrazně ideově vzdálenou. TOP 09 navíc nese spoluzodpovědnost za stav, který ve městě vznikl za rok a půl nečinnosti její koalice s ODS. Proto nepovažujeme za úplně vhodné podílet se s TOP 09 na koaliční vládě ve městě.

Jakou roli ve vašem rozhodování hraje to, že všichni radní z TOP 09 jsou obvinění policií kvůli Opencard?
I to by mohl být částečně důvod nespolupracovat, ale určitě není tím hlavním. V pražském zastupitelstvu je obviněno deset z šedesáti zastupitelů (z ODS a TOP 09 – pozn. red.), to by potom člověk nemohl spolupracovat s nikým. Budou to řešit soudy a státní zástupce.

miroslav-poche-nahled

Miroslav Poche

TOP 09 v minulosti ale ostře útočila na tehdy obviněného, a následně očištěného, náměstka Karla Březinu…
Když jste v opozici a proti vám stojí vláda, je vaším legitimním politickým nástrojem útočit, přičemž samozřejmě existuje různá míra intenzity. My jsme také poslední rok a půl útočili na TOP 09 – především co se týče územního plánu či kultury. Tohle máme už překonáno a prostě to nemůže být překážkou spolupráce. Zvlášť ve chvíli, kdy město je v tak svízelné situaci. Všichni musíme tvrdě pracovat na tom, aby město mohlo být plnohodnotně řízeno.

Personálie až za týden

Jaký hlavní rozdíl vlastně vidíte mezi pražskou ODS a TOP 09, tedy stranami ideově podobnými?
V tuto chvíli především ten, že ODS je stranou absolutně nezodpovědnou a nestabilní, se kterou se téměř nedá jednat. Nevíte totiž ani to, kolik členů je zrovna v jejím klubu zastupitelů. Projevovalo se to i v době, kdy jsme byli s ODS rok v koalici. A pokračovalo to v rok a půl trvající koalici ODS a TOP 09. Byl to vlastně jeden z klíčových problémů a důvodů k rozpadu té koalice. ODS pro nás prostě v tuto chvíli není partnerem pro jednání.

Který zástupce TOP 09 by byl pro ČSSD či alespoň pro vás osobně – ze zatím zvažovaných jmen – nejpřijatelnějším novým primátorem?
Vůbec nechci komentovat žádné personálie jiných politických subjektů.

Nejprve tedy věcné otázky, pak případně personálie?
Přesně tak. Personálie případně tak za týden.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru