Dnes Pátek - skorojasno 28°C
Zítra Sobota - polojasno 26°C
Pátek 30. 7. 2021
Svátek má Bořivoj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rozdávání rybí polévky v centru Prahy letos nebude
K rybí polévce bývaly každý rok podávány krutony osmažené na másle. Foto: JP

Rozdávání rybí polévky v centru Prahy letos nebude

Ačkoli již na konci října padlo rozhodnutí, že kvůli covidu se letos nebudou konat tradiční vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, samospráva si nechávala otevřená vrátka, kdyby se pandemická situace zlepšila, že na těchto místech v historickém centru bude rozdávána rybí polévka. Definitivní ano, či ne mělo být známo v polovině prosince, aby byl čas případnou výrobu zajistit. Nyní už je jasné, že i o tuto tradici v podobě rozdávání teplého pokrmu lidé letos přijdou.

„Rozlévání polévky na Staroměstském náměstí neplánujeme. Snažíme se však lidem v nouzi pomoci alespoň jinak a příkladem je i dnešní potravinová sbírka na Mariánském náměstí. Umístění stánků není při současných opatřeních prakticky ani možné,“ informoval server Pražský patriot mluvčí magistrátu Vít Hofman.

O rozdávání polévky v centru Prahy je každý rok velký zájem. Berou si ji nejen lidé bez domova, ale i Pražané při svých procházkách. Loni byla k ochutnání rybí polévka ve dvou dnech – 23. a 24. prosince. Kuchaři připravili 4000 porcí polévky.

Pro výrobu bylo použito více než 1500 kilogramů surovin. Kromě kaprů, kteří pocházeli z jižních Čech, kuchaři použili 130 kilogramů zeleniny, především mrkve, celeru a petržele, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany. Nechyběl koňak pro zvýraznění chuti ani osmažené krutony na másle.

Zatímco na Staroměstském náměstí rozlévají každý rok polévku představitelé vedení hlavního města, na Václavském náměstí a na Kampě to jsou členové vedení radnice Prahy 1. I na těchto místech se letos polévka rozdávat nebude.

„Současná opatření neumožňují polévku rozlévat, příští rok to snad už možné bude a vrátíme se tak k tradici, kterou si obyvatelé i návštěvníci naší městské části oblíbili,“ řekl mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo.

Polévka se letos nebude rozlévat ani v dalších městských částech, kde na to byli lidé zvyklí. Například Praha 9 by letos rozdávala ve Vysočanech polévku už poosmé. Na pochoutku připravenou šéfkuchařem Janem Kučerou si tak budou muset zájemci minimálně rok počkat.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

Včera ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

Včera ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Další články
Nahoru