Dnes Pátek - zatazeno 17°C
Zítra Sobota - polojasno 16°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Rozdávání rybí polévky v centru Prahy letos nebude
K rybí polévce bývaly každý rok podávány krutony osmažené na másle. Foto: JP

Rozdávání rybí polévky v centru Prahy letos nebude

Ačkoli již na konci října padlo rozhodnutí, že kvůli covidu se letos nebudou konat tradiční vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, samospráva si nechávala otevřená vrátka, kdyby se pandemická situace zlepšila, že na těchto místech v historickém centru bude rozdávána rybí polévka. Definitivní ano, či ne mělo být známo v polovině prosince, aby byl čas případnou výrobu zajistit. Nyní už je jasné, že i o tuto tradici v podobě rozdávání teplého pokrmu lidé letos přijdou.

„Rozlévání polévky na Staroměstském náměstí neplánujeme. Snažíme se však lidem v nouzi pomoci alespoň jinak a příkladem je i dnešní potravinová sbírka na Mariánském náměstí. Umístění stánků není při současných opatřeních prakticky ani možné,“ informoval server Pražský patriot mluvčí magistrátu Vít Hofman.

O rozdávání polévky v centru Prahy je každý rok velký zájem. Berou si ji nejen lidé bez domova, ale i Pražané při svých procházkách. Loni byla k ochutnání rybí polévka ve dvou dnech – 23. a 24. prosince. Kuchaři připravili 4000 porcí polévky.

Pro výrobu bylo použito více než 1500 kilogramů surovin. Kromě kaprů, kteří pocházeli z jižních Čech, kuchaři použili 130 kilogramů zeleniny, především mrkve, celeru a petržele, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany. Nechyběl koňak pro zvýraznění chuti ani osmažené krutony na másle.

Zatímco na Staroměstském náměstí rozlévají každý rok polévku představitelé vedení hlavního města, na Václavském náměstí a na Kampě to jsou členové vedení radnice Prahy 1. I na těchto místech se letos polévka rozdávat nebude.

„Současná opatření neumožňují polévku rozlévat, příští rok to snad už možné bude a vrátíme se tak k tradici, kterou si obyvatelé i návštěvníci naší městské části oblíbili,“ řekl mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo.

Polévka se letos nebude rozlévat ani v dalších městských částech, kde na to byli lidé zvyklí. Například Praha 9 by letos rozdávala ve Vysočanech polévku už poosmé. Na pochoutku připravenou šéfkuchařem Janem Kučerou si tak budou muset zájemci minimálně rok počkat.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru