Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rozčarování z práce v zahraničí, někdy je váš příjem zdaněn dvakrát
Mezinárodní smlouvy projednává Poslanecká sněmovna sídlící v Thunovském paláci. Poslední rok má však přednost covidová agenda, takže se vše protahuje. Foto: Jan Puci

Rozčarování z práce v zahraničí, někdy je váš příjem zdaněn dvakrát

Práce v zahraničí se v posledních letech stala naprosto běžnou záležitostí. Občas ale může dojít k rozčarování nad takzvaným dvojím zdaněním. Jak funguje? Jednoduše, váš příjem je zdaněn dvakrát. Na detaily jsme se zeptali poslankyně Moniky Červíčkové (ANO), která se jako členka sněmovního zahraničního výboru právě smlouvami o dvojím zdanění zabývá. 

Proč vlastně ke dvojímu zdanění příjmů dochází?
Tím důvodem je absence platné mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a danou zemí. Občas jsou tak Češi při práci v zahraničí dost překvapení, když zjistí, že je jejich příjem zatížen hned dvojí daní. Typicky se to stává v případech, kdy jsou vysláni na služební cestu do nějaké poměrně exotické země.

Chápu tedy dobře, že Česko tuto smlouvu s některými zeměmi ještě uzavřenou nemá?
Přesně tak. Ačkoliv s většinou zemí už smlouvu o zamezení dvojího zdanění uzavřenou máme, na pomyslné mapě světa stále existují slepá místa. Z titulu členky zahraničního výboru jsem často zpravodajem těchto mezinárodních smluv a měla jsem tak možnost se s celou problematikou víc seznámit. Díky tomu můžu říct, že se ji postupně daří řešit: v poslední době byly například projednány smlouvy s Jižní Koreou, Kyrgyzskou republikou, Ghanou nebo Kosovem. Brzy navíc vejde v platnost smlouva se Senegalem.

Co konkrétně třeba právě smlouva se Senegalem naší zemi přinese?
Smlouva se Senegalem je skvělý příklad, který důležitost zamezení dvojího zdanění ilustruje. Netýká se totiž jen daní z příjmu, jde o komplexní daňovou úmluvu. Firmy, které investují v zahraničí, si proto vždy velmi pečlivě hlídají, jestli má Česko s danou zemí uzavřenou platnou a účinnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění.

V případě, že zde taková smlouva není, musela by firma zdanit veškeré příjmy v České republice bez ohledu na to, v jaké výši už byla povinna odvést daň v zahraničí. Zrovna v Senegalu získala významnou zakázku na rekonstrukci několika tamních letišť česká firma. Na ni jsou pak navázány další české firmy v pozici subdodavatelů, uzavření mezinárodní smlouvy tak chrání celou řadu českých podniků.

Jak dlouho proces odsouhlasení takové smlouvy trvá?

Zdá se to až neuvěřitelné, ale od počátku pandemie trvá projednání jakékoliv nové legislativy Sněmovnou zpravidla déle než rok. Podobné je to i u mezinárodních smluv, přednost má totiž takzvaná covidová agenda. Jednání Sněmovny je navíc vázáno jednacím řádem a ten umožňuje zařazení mezinárodních smluv na program pouze v pevně daný termín, což je čtvrtek od 11:00 do 13:00 hodin. Čtvrtky však byly v posledním roce velmi často, ne-li skoro pravidelně, využívány pro mimořádné schůze Sněmovny, takže se projednání mezinárodních smluv odkládalo.

Na projednání zmíněné smlouvy se Senegalem se nicméně čekalo opravdu dlouho a bylo již velmi žádoucí ji schválit, abychom dokázali ochránit ekonomické zájmy českých firem. Proto jsem se snažila zařadit ji na program schůze jako takzvaný pevný bod. Jsem moc ráda, že se mi nakonec podařilo poslance přesvědčit, aby smlouvu schválili ve zkrácené lhůtě. Jelikož už ji posvětil i Senát, stačí jen souhlas pana prezidenta a české firmy se dočkají možnosti danit pouze v jedné zemi.

cervickova-poslankyne-nahled

Poslankyně Monika Červíčková

Smlouvy o zamezení dvojího zdanění jsou tedy výhodné jak pro české firmy, tak celou ekonomiku naší země?
Ano, podle mého názoru jde o jednu z klíčových podmínek pro úspěšný rozvoj zahraničního obchodu. Rozhodující je přitom obsah jednotlivých smluv, které sice bývají standardizované, daňový režim je však u různých typů příjmů pro každou zemi odlišný. Oficiální statistiky o bilanci zahraničního obchodu České republiky s ostatními zeměmi nicméně dokládají, že se uzavření smluv vyplatí. Stačí se podívat třeba na Austrálii, s níž byla smlouva o zamezení dvojího zdanění podepsána v roce 1996.

Jak to ovlivnilo zahraniční obchod?
Obrat obchodu mezi Českem a Austrálií byl v roce 1996 zhruba 79 tisíc dolarů, v roce 2010 už 410 tisíc dolarů. Dalším dobrým příkladem může být Indie, s níž máme smlouvu od roku 1999. Tehdy se obrat zahraničního obchodu pohyboval kolem 130 tisíc dolarů, v roce 2019 pak vyšplhal na 1570 tisíc dolarů. Čísla tedy hovoří jasně, proto budu prosazovat schválení mezinárodních smluv i s dalšími zeměmi, kde zatím naši podnikatelé chráněni nejsou.


Autor: Karel Netolický

Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Další články
Nahoru