dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Rozbouřená Letná? Demonstrace síly? Budovu v Praze 7 začne strážit pobřežní dělo
Výstava přiblíží válečné námořnictvo. Foto: archiv NTM

Rozbouřená Letná? Demonstrace síly? Budovu v Praze 7 začne strážit pobřežní dělo

Před budovou Národního technického muzea na Letné bude v pondělí 26. května odpoledne instalován pobřežní kanón z roku 1899. Historické dělo kalibru 15 centimetrů bude lákat na výstavu „Naše moře…“, které od 3. června představí návštěvníkům rakousko-uherské válečné námořnictvo.

Kanón má ocelovou hlaveň se šroubovým závěrem, kapalinovou brzdu a dva zpruhové vratníky uložené na obvodu kruhové kolébky pod hlavní. Byl vyroben ve Škodových závodech v Plzni. Vzácný pokusný kanón ve své době vynikal vysokým výkonem a skvělými parametry. Dostřel byl až 12 400 metrů, lehká střela měla počáteční rychlost 925 metrů za sekundu, těžká 865 metrů za sekundu. Hmotnost hlavně se závěrem je 6423 kilogramů.

Výstava „Naše moře…“, s podtitulem Rakousko-uherské válečné námořnictvo, bude v Národním technickém muzeu probíhat od 4. června až do konce listopadu letošního roku. Umožní nahlédnout do každodenního života námořníků za války, jak na lodi, tak i na souši.

Služba na moři nebo v loděnicích nebyla pro rekruty z českých zemí ničím neobvyklá. Návštěvník bude mít možnost na bohatém fotografickém materiálu Rakousko-uherského válečného loďstva pochopit, jak byly tyto kolosy fascinující pro tehdejší Středoevropany.

kanon-nahled

Kanón, který bude před muzeem na Letné

Velký prostor je věnován technickému pokroku, jak v samotné konstrukci, tak i ve výzbroji válečných lodí. Na výstavě bude k vidění sbírka modelů lodí Rakousko-uherského námořnictva a sbírkové předměty reprezentující výzbroj, kterou užívali námořníci v boji proti svým nepřátelům na moři.

Historie válečného námořnictva bude prezentována zejména dobovými fotografiemi, rytinami, olejomalbami, ale i dochovanými artefakty z pozůstalostí námořníků sloužících na válečných lodích i formou částí tehdejší výzbroje a výstroje.

Na výstavě nebudou chybět ani interaktivní prvky, které historii Rakousko-uherského válečného námořnictva přiblíží zejména nejmladší generaci návštěvníků.


Další články
Nahoru