Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 25°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Pátek 25. 6. 2021
Svátek má Ivan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Roušky a jednorázové rukavice patří do směsného odpadu, lidé v karanténě by neměli třídit nic
Pokleslo množství odpadu z podnikatelské činnosti, více ho oproti minulosti naopak produkují sídliště. Foto: PSAS

Roušky a jednorázové rukavice patří do směsného odpadu, lidé v karanténě by neměli třídit nic

Produkci odpadu nezastaví ani pandemie, právě naopak. Jeho množství v posledních týdnech vzrostlo a z tohoto důvodu by se lidé měli více zamýšlet nad tím, jak ho správně vyhazovat. Jak nakládat s odpadem během koronavirové krize, i na to jsme se zeptali mluvčího Pražských služeb Radima Many.
radim-mana

Mgr. Radim Mana

Co by měla v této době běžná domácnost dělat?
Běžnou domácnost chápu jako tu, kde není nařízena karanténa či potvrzena nákaza covid-19. V prvé řadě důrazně apeluji, aby byl odpad odkládán do plastových uzavřených pytlů.

Pokud vyhazujeme použité ochranné pomůcky, jako jsou roušky, rukavice či kapesníky, tak doporučuji tento materiál dát ještě do malého sáčku a ten pak až vyhodit do většího pytle, který odložíme do černé popelnice na směsný odpad. I když se cítíte zdraví a fit, určitě ochranné pomůcky nebo kapesníky netřiďte a neházejte do barevných kontejnerů na tříděný odpad.

V Praze máme tu výhodu, že obsah černých popelnic končí v ZEVO Malešice, kde je odpad hygienizován, a to díky spalování a energetickému využití. Dostatečně vysoké teploty v kotlích malešického ZEVO totiž významně přispívají v boji proti virům. Tento způsob nakládání s odpadem během pandemie se zdá jako ideální.

A domácnosti v karanténě nebo s onemocněním?
V prvé řadě takové domácnosti nesmí třídit jakýkoliv odpad. Na některých površích může vir setrvat i 72 hodin. Tříděné složky odpadu jsou ručně dotřiďovány, a tak hrozí možná nákaza. Lidé na třídičkách jsou sice vybavení ochrannými pomůckami, ale jakákoliv prevence a omezení šíření koronaviru je ku prospěchu.

A to je jediné, co nesmí dělat?
Takové rodiny tedy vyhazují pouze směsný odpad. Ten může obsahovat použité roušky, rukavice nebo kapesníky, a proto je nutné používat silnější pytle nebo pytle dva. Ten vnější je potřeba ošetřit dezinfekcí a nesmíme zapomenout ho pevně zavázat.

Pro všechny tři zmíněné typy domácností platí doporučení umývat si ruce před i po manipulaci s odpadem a prosíme, aby lidé neodkládali pytle kolem sběrných nádob. Chrání tak zdraví popelářů, bez jejichž činnosti by město nemohlo fungovat.

popelari-rousky1 Jak Pražské služby chrání zdraví svých zaměstnanců?
Základním ochranným prostředkem jsou roušky a další pomůcky na zakrytí úst a nosu. Pracovní rukavice jsou standardní výbavou a k dispozici jsou i ty jednorázové. Máme zajištěno dostatek dezinfekčních prostředků na ruce a současně i na pravidelné čištění kabin vozidel.

Zvýšili jsme intenzitu při úklidu společných prostor. Nově pak také využíváme ozonové generátory na čištění interiéru vozidel či pracovních prostor.

Mají popeláři nyní hodně práce, když je odpadu více?
V prvním týdnu stavu nouze to nebylo nikterak znatelné, ovšem během těch dalších jsme začali evidovat mírný nárůst v jednotkách procent. Na druhou stranu je potřeba říct, že pokleslo množství odpadu z podnikatelské činnosti. Více odpadu vídáme zejména v sídlištní zástavbě. A také odstartovali jarní úklidy a s tím spojené peripetie.

To znamená co?
U občanů jsme zaznamenali zbavování se odpadu v rámci těchto sezonních úklidů. Navíc jsou lidé více doma a volný čas obvykle využívají právě k této činnosti. Typicky se jedná o velkoobjemový odpad či odpad tomu podobný, například z vyklízení sklepů. Bohužel někteří občané takový odpad vyhazují ke sběrným nádobám a vlastně tak zakládají černé skládky.

Apelujeme na občany, aby tento odpad putoval právě na sběrné dvory. Ty Pražských služeb jsou již v běžném provozu, ovšem na jejich plochu jsou občané vpouštěni výhradně s ochrannou úst a nosu. Je nutné dodržovat vzdálenost dvou metrů a vzájemnou ohleduplnost. Ještě bych zmínil, že otevírací doba a provoz u ostatních sběrných dvorů v Praze se může lišit. Lidé by si tyto informace měli nejprve ověřit.


Koncem června nepoteče voda v těchto ulicích

Včera ve 14:24

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Sousedské setkání v Praze 5

Včera v 10:14

Sousedské setkání se zástupci radnice Prahy 5 a společnosti Finep, kde se dozvíte informace o plánech rozvoje Barrandova a také o zachování pošty ve Voskovcově ulici, jejíž provoz v prostorách společnosti Finep přebírá městská část od 1. července.

Praha 10 přispěje policistům a hasičům milionem korun

23. června 2021 v 11:54

Hasiči a policisté z Desítky od radnice získají nové vybavení v hodnotě 600 tisíc korun, městští policisté dostanou 400 tisíc na motivační odměny pro své zaměstnance. Věcné a finanční dary pro pracovníky Integrovaného záchranného systému (IZS) na svém území schválilo...

Praha 6: Hlasujte v anketě Strom roku

22. června 2021 v 18:32

Anketa Strom roku Prahy 6 dospěla do závěrečné fáze. Veřejnost nominovala celkem 38 stromů v šesté městské části a nyní bude rozhodovat o tom vůbec nejoblíbenějším.

Pítka, kašny i fontány v Praze 13 jsou opět v provozu

22. června 2021 ve 12:58

V minulých dnech byly opět zprovozněny vodní prvky, které má ve správě radnice Prahy 13, tedy pítka, kašny a fontány. Z pítek tryská pitná voda, která slouží k občerstvení na veřejných prostranstvích. Vodní kašny a fontány byly vytvořeny jako umělecká díla, která během horkých letních dní osvěžují...

Sousedské setkání s oslavou příchodu léta

22. června 2021 v 06:26

Praha 11 zve na sousedské setkání pod širým nebem 22. června od 18 hodin

Praha 9 dokončila poslední část parku Zahrádky

21. června 2021 v 15:56

Dlouho avizované otevření bistra v parku Zahrádky se blíží a příští týden, v úterý 29. června od 16 hodin zahájí provoz.

Voda z cisterny od PVK je ideálním řešením pro napouštění zahradních bazénů

21. června 2021 v 11:10

Sezóna napouštění domácích zahradních bazénů právě vrcholí, proto Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Ladronka hostí akci Na kole jen s přilbou

21. června 2021 v 09:09

Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy ve spolupráci s týmem silniční bezpečnosti pořádá dnes preventivně bezpečnostní akci s názvem „Na kole jen s přilbou“, která se bude konat v parku Ladronka v čase od 13 do 18 hodin. 

Praha 7 naočkovala během pátečního odpoledne 2850 lidí

20. června 2021 ve 20:48

Před základní školou na Strossmayerově náměstí v pátek 18. června vyrostly dva stany, ve kterých 15 dobrovolníků odbavovalo registrace zájemců, kteří přišli na očkování. 

Další články
Nahoru