dnes
Pondělí - polojasno
20°C
zítra
Úterý - oblacno
23°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
22°C
Roušky a jednorázové rukavice patří do směsného odpadu, lidé v karanténě by neměli třídit nic
Pokleslo množství odpadu z podnikatelské činnosti, více ho oproti minulosti naopak produkují sídliště. Foto: PSAS

Roušky a jednorázové rukavice patří do směsného odpadu, lidé v karanténě by neměli třídit nic

Produkci odpadu nezastaví ani pandemie, právě naopak. Jeho množství v posledních týdnech vzrostlo a z tohoto důvodu by se lidé měli více zamýšlet nad tím, jak ho správně vyhazovat. Jak nakládat s odpadem během koronavirové krize, i na to jsme se zeptali mluvčího Pražských služeb Radima Many.
radim-mana

Mgr. Radim Mana

Co by měla v této době běžná domácnost dělat?
Běžnou domácnost chápu jako tu, kde není nařízena karanténa či potvrzena nákaza covid-19. V prvé řadě důrazně apeluji, aby byl odpad odkládán do plastových uzavřených pytlů.

Pokud vyhazujeme použité ochranné pomůcky, jako jsou roušky, rukavice či kapesníky, tak doporučuji tento materiál dát ještě do malého sáčku a ten pak až vyhodit do většího pytle, který odložíme do černé popelnice na směsný odpad. I když se cítíte zdraví a fit, určitě ochranné pomůcky nebo kapesníky netřiďte a neházejte do barevných kontejnerů na tříděný odpad.

V Praze máme tu výhodu, že obsah černých popelnic končí v ZEVO Malešice, kde je odpad hygienizován, a to díky spalování a energetickému využití. Dostatečně vysoké teploty v kotlích malešického ZEVO totiž významně přispívají v boji proti virům. Tento způsob nakládání s odpadem během pandemie se zdá jako ideální.

A domácnosti v karanténě nebo s onemocněním?
V prvé řadě takové domácnosti nesmí třídit jakýkoliv odpad. Na některých površích může vir setrvat i 72 hodin. Tříděné složky odpadu jsou ručně dotřiďovány, a tak hrozí možná nákaza. Lidé na třídičkách jsou sice vybavení ochrannými pomůckami, ale jakákoliv prevence a omezení šíření koronaviru je ku prospěchu.

A to je jediné, co nesmí dělat?
Takové rodiny tedy vyhazují pouze směsný odpad. Ten může obsahovat použité roušky, rukavice nebo kapesníky, a proto je nutné používat silnější pytle nebo pytle dva. Ten vnější je potřeba ošetřit dezinfekcí a nesmíme zapomenout ho pevně zavázat.

Pro všechny tři zmíněné typy domácností platí doporučení umývat si ruce před i po manipulaci s odpadem a prosíme, aby lidé neodkládali pytle kolem sběrných nádob. Chrání tak zdraví popelářů, bez jejichž činnosti by město nemohlo fungovat.

popelari-rousky1 Jak Pražské služby chrání zdraví svých zaměstnanců?
Základním ochranným prostředkem jsou roušky a další pomůcky na zakrytí úst a nosu. Pracovní rukavice jsou standardní výbavou a k dispozici jsou i ty jednorázové. Máme zajištěno dostatek dezinfekčních prostředků na ruce a současně i na pravidelné čištění kabin vozidel.

Zvýšili jsme intenzitu při úklidu společných prostor. Nově pak také využíváme ozonové generátory na čištění interiéru vozidel či pracovních prostor.

Mají popeláři nyní hodně práce, když je odpadu více?
V prvním týdnu stavu nouze to nebylo nikterak znatelné, ovšem během těch dalších jsme začali evidovat mírný nárůst v jednotkách procent. Na druhou stranu je potřeba říct, že pokleslo množství odpadu z podnikatelské činnosti. Více odpadu vídáme zejména v sídlištní zástavbě. A také odstartovali jarní úklidy a s tím spojené peripetie.

To znamená co?
U občanů jsme zaznamenali zbavování se odpadu v rámci těchto sezonních úklidů. Navíc jsou lidé více doma a volný čas obvykle využívají právě k této činnosti. Typicky se jedná o velkoobjemový odpad či odpad tomu podobný, například z vyklízení sklepů. Bohužel někteří občané takový odpad vyhazují ke sběrným nádobám a vlastně tak zakládají černé skládky.

Apelujeme na občany, aby tento odpad putoval právě na sběrné dvory. Ty Pražských služeb jsou již v běžném provozu, ovšem na jejich plochu jsou občané vpouštěni výhradně s ochrannou úst a nosu. Je nutné dodržovat vzdálenost dvou metrů a vzájemnou ohleduplnost. Ještě bych zmínil, že otevírací doba a provoz u ostatních sběrných dvorů v Praze se může lišit. Lidé by si tyto informace měli nejprve ověřit.


U Dětského ostrova najdete dvě mozaiková křesla

9. července 2020 v 08:25

V rámci projektu Sculpture Line byla u vchodu Dětského ostrova instalována dvě mozaiková křesla. Jejich autorkou je výtvarnice Alexandra Koláčková, která se specializuje na výrobu plastik do veřejného prostoru.

Další články
Nahoru