Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Rotunda Nalezení svatého Kříže přišla kvůli rekonstrukci dočasně o kříž
Oprava rotundy by měla skončit příští rok na jaře. Foto: Jan Puci

Rotunda Nalezení svatého Kříže přišla kvůli rekonstrukci dočasně o kříž

Románská rotunda Nalezení svatého Kříže stojící na křižovatce ulic Karoliny Světlé a Konviktská v Praze 1 se dočká zásadní obnovy. Nedávno začaly práce na výměně zastřešení a opravě dalších souvisejících částí stavby. Hotovo má být do konce května 2022. Informoval o tom pražský magistrát v tiskové zprávě.

„V případě památkově chráněné rotundy Nalezení  svatého Kříže postupujeme obzvláště citlivě a s velkým respektem. Tento nenápadný skvost potřebuje náležitou péči,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09). 

Na základě vydaného stavebního povolení připravilo hlavní město, které je vlastníkem rotundy na Starém Městě, zadávací řízení k veřejné zakázce na stavební práce.

V ní byl letos v srpnu vybrán zhotovitel ze společnosti Gema Art Group. Podle uzavřené smlouvy by měly stavební práce stát hlavní město 5,6 milionu korun. Po podpisu smlouvy bylo po dohodě se Starokatolickou církví v České republice, která má objekt v užívání, předáno staveniště.

Přípravné práce začaly v září, kdy se uskutečnil prořez náletových rostlin v okolí rotundy, dále byly připraveny přístroje pro měření vlhkosti a teploty v interiéru a také bylo instalováno lešení pro zahájení přípravných průzkumných prací. Ze špičky už byl také demontován kříž. 

Hlavní součástí rekonstrukce je ale výměna stávající skladby prejzové krytiny za novou, která bude pod odborným restaurátorským dohledem uložena na dřevěnou podpůrnou konstrukci.

„Zároveň bude mimo jiné provedeno nové oplechování oken, zakončení střechy i zvonice a po odstranění poškozených částí stropních kleneb budou opraveny a doplněny interiérové omítky, a to materiály na vápenné bázi,“ sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.  

Zhotovitel prací také odborně sejme a zrestauruje stávající zasklení ve vrcholu kupole hlavní lodi. V rámci projektu budou obnoveny i kamenné prvky hlavní římsy a štukové prvky a také bude proveden rozšířený restaurátorský průzkum. Rekonstrukce by měla být kompletně hotova koncem května 2022.

V Praze je několik románských rotund. Nejstarší stojí na Vyšehradě, rotunda sv. Martina vznikla v druhé polovině 11. století. Rotunda svatého Longina, která stojí mezi Ječnou a Žitnou ulicí na Novém Městě, pochází z počátku 12. století.

Již zmíněná rotunda Nalezení svatého Kříže je z první poloviny 12. století, některé zdroje uvádí konec 11. století. Nicméně první písemná zmínka pochází až z druhé poloviny 14. století. Ve výčtu pražských románských rotund nesmí chybět ani stavba stojící v Přední Kopanině. Rotunda svaté Máří Magdaleny je z první poloviny 12. století.


Autor: Jan Puci

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

Dnes v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

Včera v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

4. února 2023 v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

4. února 2023 v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

4. února 2023 v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Další články
Nahoru