Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Rotunda Nalezení svatého Kříže přišla kvůli rekonstrukci dočasně o kříž
Oprava rotundy by měla skončit příští rok na jaře. Foto: Jan Puci

Rotunda Nalezení svatého Kříže přišla kvůli rekonstrukci dočasně o kříž

Románská rotunda Nalezení svatého Kříže stojící na křižovatce ulic Karoliny Světlé a Konviktská v Praze 1 se dočká zásadní obnovy. Nedávno začaly práce na výměně zastřešení a opravě dalších souvisejících částí stavby. Hotovo má být do konce května 2022. Informoval o tom pražský magistrát v tiskové zprávě.

„V případě památkově chráněné rotundy Nalezení  svatého Kříže postupujeme obzvláště citlivě a s velkým respektem. Tento nenápadný skvost potřebuje náležitou péči,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09). 

Na základě vydaného stavebního povolení připravilo hlavní město, které je vlastníkem rotundy na Starém Městě, zadávací řízení k veřejné zakázce na stavební práce.

V ní byl letos v srpnu vybrán zhotovitel ze společnosti Gema Art Group. Podle uzavřené smlouvy by měly stavební práce stát hlavní město 5,6 milionu korun. Po podpisu smlouvy bylo po dohodě se Starokatolickou církví v České republice, která má objekt v užívání, předáno staveniště.

Přípravné práce začaly v září, kdy se uskutečnil prořez náletových rostlin v okolí rotundy, dále byly připraveny přístroje pro měření vlhkosti a teploty v interiéru a také bylo instalováno lešení pro zahájení přípravných průzkumných prací. Ze špičky už byl také demontován kříž. 

Hlavní součástí rekonstrukce je ale výměna stávající skladby prejzové krytiny za novou, která bude pod odborným restaurátorským dohledem uložena na dřevěnou podpůrnou konstrukci.

„Zároveň bude mimo jiné provedeno nové oplechování oken, zakončení střechy i zvonice a po odstranění poškozených částí stropních kleneb budou opraveny a doplněny interiérové omítky, a to materiály na vápenné bázi,“ sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.  

Zhotovitel prací také odborně sejme a zrestauruje stávající zasklení ve vrcholu kupole hlavní lodi. V rámci projektu budou obnoveny i kamenné prvky hlavní římsy a štukové prvky a také bude proveden rozšířený restaurátorský průzkum. Rekonstrukce by měla být kompletně hotova koncem května 2022.

V Praze je několik románských rotund. Nejstarší stojí na Vyšehradě, rotunda sv. Martina vznikla v druhé polovině 11. století. Rotunda svatého Longina, která stojí mezi Ječnou a Žitnou ulicí na Novém Městě, pochází z počátku 12. století.

Již zmíněná rotunda Nalezení svatého Kříže je z první poloviny 12. století, některé zdroje uvádí konec 11. století. Nicméně první písemná zmínka pochází až z druhé poloviny 14. století. Ve výčtu pražských románských rotund nesmí chybět ani stavba stojící v Přední Kopanině. Rotunda svaté Máří Magdaleny je z první poloviny 12. století.


Autor: Jan Puci

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru