Dnes Sobota - mlha 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rotunda Nalezení svatého Kříže přišla kvůli rekonstrukci dočasně o kříž
Oprava rotundy by měla skončit příští rok na jaře. Foto: Jan Puci

Rotunda Nalezení svatého Kříže přišla kvůli rekonstrukci dočasně o kříž

Románská rotunda Nalezení svatého Kříže stojící na křižovatce ulic Karoliny Světlé a Konviktská v Praze 1 se dočká zásadní obnovy. Nedávno začaly práce na výměně zastřešení a opravě dalších souvisejících částí stavby. Hotovo má být do konce května 2022. Informoval o tom pražský magistrát v tiskové zprávě.

„V případě památkově chráněné rotundy Nalezení  svatého Kříže postupujeme obzvláště citlivě a s velkým respektem. Tento nenápadný skvost potřebuje náležitou péči,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09). 

Na základě vydaného stavebního povolení připravilo hlavní město, které je vlastníkem rotundy na Starém Městě, zadávací řízení k veřejné zakázce na stavební práce.

V ní byl letos v srpnu vybrán zhotovitel ze společnosti Gema Art Group. Podle uzavřené smlouvy by měly stavební práce stát hlavní město 5,6 milionu korun. Po podpisu smlouvy bylo po dohodě se Starokatolickou církví v České republice, která má objekt v užívání, předáno staveniště.

Přípravné práce začaly v září, kdy se uskutečnil prořez náletových rostlin v okolí rotundy, dále byly připraveny přístroje pro měření vlhkosti a teploty v interiéru a také bylo instalováno lešení pro zahájení přípravných průzkumných prací. Ze špičky už byl také demontován kříž. 

Hlavní součástí rekonstrukce je ale výměna stávající skladby prejzové krytiny za novou, která bude pod odborným restaurátorským dohledem uložena na dřevěnou podpůrnou konstrukci.

„Zároveň bude mimo jiné provedeno nové oplechování oken, zakončení střechy i zvonice a po odstranění poškozených částí stropních kleneb budou opraveny a doplněny interiérové omítky, a to materiály na vápenné bázi,“ sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.  

Zhotovitel prací také odborně sejme a zrestauruje stávající zasklení ve vrcholu kupole hlavní lodi. V rámci projektu budou obnoveny i kamenné prvky hlavní římsy a štukové prvky a také bude proveden rozšířený restaurátorský průzkum. Rekonstrukce by měla být kompletně hotova koncem května 2022.

V Praze je několik románských rotund. Nejstarší stojí na Vyšehradě, rotunda sv. Martina vznikla v druhé polovině 11. století. Rotunda svatého Longina, která stojí mezi Ječnou a Žitnou ulicí na Novém Městě, pochází z počátku 12. století.

Již zmíněná rotunda Nalezení svatého Kříže je z první poloviny 12. století, některé zdroje uvádí konec 11. století. Nicméně první písemná zmínka pochází až z druhé poloviny 14. století. Ve výčtu pražských románských rotund nesmí chybět ani stavba stojící v Přední Kopanině. Rotunda svaté Máří Magdaleny je z první poloviny 12. století.


Autor: Jan Puci

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru