dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Rotunda na Malé Straně byla 300 let považována za ztracenou, veřejnost se skládá na její záchranu
V rotundě je nejstarší typ českých středověkých terakotových podlah. Foto: www.nase-rotunda.cz

Rotunda na Malé Straně byla 300 let považována za ztracenou, veřejnost se skládá na její záchranu

O záchranu a zpřístupnění rotundy sv. Václava na Malé Straně, kterou historikové dlouho považovali za zničenou, se zasazují experti z mnoha různých oborů. Románská památka v areálu budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malostranském náměstí potřebuje další archeologický průzkum, čekají ji restaurátorské a stavební práce a náklady na její obnovu jsou deset milionů korun.

Většinu potřebných peněz by organizátoři chtěli získat z evropských zdrojů, přispět mohou ale i zájemci, které oslovuje historie či nadšení pro obnovu historického dědictví. Na oplátku mohou v románské stavbě nechat své poselství pro příští generace, uvádí se na webové stránce www.nase-rotunda.cz.

Rotunda, která byla více než 300 let považována za ztracenou, byla objevena před deseti lety při rekonstrukci budovy fakulty na Malostranském náměstí. Pod betonovou podlahou se dochoval mimořádně cenný fragment románské keramické dlažby z 11. století v původním uložení. Také další nález, kamenný kruh z 10. století, svědčí o jedinečném významu tohoto místa pro českou historii.

Na místě byly nalezeny i zbytky původní románské podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. I když byly před deseti lety provedeny nezbytné stavební úpravy, nyní je třeba co nejdříve dokončit konzervaci, neboť bez ní by památce hrozil zánik.

 

Cílem projektu není jen záchrana památky, ale i její zpřístupnění. Fakulta zažádala o podporu v rámci projektu Zachování a revitalizace kulturního a přírodního dědictví, který spolufinancují evropské fondy a takzvané norské fondy. Pětinu peněz ale chtějí organizátoři vybrat sbírkou a nabízejí za to třeba umístění osobního poselství dárce příštím generacím – vloží se pod podlahu rotundy.

Cílem první fáze sbírky je získání 800 000 korun od dárců. To je suma potřebná pro záchranu památky. Další cíl je 1 600 000, což je podle organizátorů sbírky částka nutná pro zachování dalším generacím. Nejvyšším cílem sbírky je 2,4 milionu korun, což je částka potřebná pro to, aby historicky cenná rotunda byla zpřístupněna veřejnosti. K 27. lednu 2015 se podařilo vybrat 286 tisíc korun.


Další články
Nahoru