Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rostlinný bioodpad třídí Pražané už do čtyřiceti tisíc nádob
Svoz bioodpadu. Foto: archiv

Rostlinný bioodpad třídí Pražané už do čtyřiceti tisíc nádob

Obyvatelé metropole uložili loni do hnědých nádob téměř 15 300 tun bioodpadu. Pražské služby (PSAS) jim v té souvislosti připomínají správné třídění rostlinných zbytků. Pro ty, kteří nevyužívají vlastní kompostéry jsou tu hnědé nádoby na bioodpad, bio velkoobjemové kontejnery i sběrné dvory. Kuchyňské zbytky živočišného původu sem ale rozhodně nepatří. Bioodpad se řídí jinými pravidly než soukromý kompost.  

Čím dál více Pražanů třídí bioodpad, dokazují to statistiky. V loňském roce uložili do hnědých nádob téměř 15 300 tun bioodpadu. PSAS očekávají, že bude toto číslo letos zase o něco vyšší. „Lidem jsme rozdali už přes čtyřicet tisíc speciálních popelnic na bioodpad. Jejich zájem nás těší. Více zapálených třídičů znamená větší množství rostlinných zbytků ze zahrádek a kuchyní ve správném kontejneru,“ řekl mluvčí společnosti Alexandr Komarnický. 

Svoz bioodpadu si mohou obyvatelé metropole zatím nastavit, na výběr mají ze dvou variant. První je sezónní, který letos začal 25. března a skončí začátkem zimy. Vhodný je pro zahrádkáře a momentálně ho využívá zhruba 60 procent držitelů hnědých popelnic. Druhou možností je celoroční svoz. „Ten doporučujeme hlavně domácnostem v bytových domech se stabilní produkcí rostlinného bioodpadu po celý rok. Zároveň připomínáme, že ten, kdo platí poplatky za černou popelnici na směs, má tu hnědou bezplatně,“ pokračoval mluvčí.  

Pozor na zbytečné chyby při třídění 

Při třídění je důležité nemíchat páté přes deváté. Do bioodpadu patří jen rostlinné zbytky. Listí, tráva, plevel, větvičky, rostliny, zbytky ovoce, zeleniny a podobně. PSAS důrazně apelují, aby lidé do bioodpadu nevyhazovali pečivo, vejce, kosti, mléčné výrobky, maso, ani žádné obaly a sáčky. „Upozorňujeme, že sem nepatří ani podestýlka po domácích mazlíčcích, protože může být kontaminovaná patogeny a parazity, což znehodnotí obsah celé nádoby,“ upozornil Komarnický. Popelnice na bioodpad se řídí jinými pravidly než soukromý kompost. 

Kromě klasických hnědých nádob přistavuje hlavní město pro občany i velkoobjemové kontejnery na bioodpad. Do nich mohou odložit to, co se do popelnic nevejde – velké množství listí, trávy, větví ze stromů a tak podobně. Datum a místo přistavení BIO VOK jde snadno dohledat na magistrátním webu https://ksnko.praha.eu/map-bulky/

Dobře vytříděný bioodpad poslouží městským parkům v podobě kompostu. Rostlinné zbytky vozí Pražské služby do kompostáren. Oproti tomu v bioplynových stanicích najde uplatnění gastroodpad z HORECA sektoru, i obsah hnědých popelnic s oranžovým víkem na kuchyňské zbytky. 

Jejich sběr teď probíhá v testovacím režimu na východě metropole. Do těchto nádob patří veškeré zbytky živočišného původu z kuchyně, dále například ovoce a zelenina, prošlé potraviny i v původním obalu (kromě skla), všechno každopádně vždy zabalené v jakémkoli typu sáčku. 

„Praha má doslova důl se ,špinavým zlatem´. Chceme z hlavního města udělat premianta ve využívání bioodpadu i gastroodpadu. Zkušenosti z jiných evropských velkoměst ukazují, že je možné skoro všechen vytřídit. A právě tam směřujeme,“ řekla radní pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

Až na výjimky vyhazují v současnosti Pražané kuchyňské zbytky do černé popelnice na směsný odpad. V budoucnu by mohlo město tento cenný materiál využít v rámci plošného svozu třeba k výrobě energie.

Počet hnědých nádob na bioodpad v Praze:

40 657 

Množství vytříděného bioodpadu od občanů ve sběrných nádobách v Praze:

2020:  4 995 tun

2021:  6 435 tun

2022:  12 846 tun

2023:  15 265 tun 

Do bioodpadu patří:

Pouze rostlinný odpad. Například tráva, listí, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky rostlin, zemina z květináčů, plevel, drny se zeminou, košťály, štěpka z větví a keřů, piliny, hobliny, kůra, seno a sláma. 

Do bioodpadu nepatří:

Žádné typy sáčků ani obalových materiálů. Dále kosti, kůže, oleje, tuky, mléčné výrobky, podestýlka domácích zvířat, zvířecí exkrementy, peří, chlupy, vlasy, uhynulá zvířata, kontaminované piliny nebo znečištěné hobliny ani kůra. 

Zdroj: PSAS


Autor: red

Lov hmyzu v parku Zahrádky

Dnes v 08:55

Akce se koná v pátek 26. dubna od 14 hodin.

Den Země na Roztylském náměstí

Dnes v 08:51

Praha 4 zve na oslavy Dne Země ve středu 24. dubna.

Sobota: Street food na Smíchovské náplavce

Dnes v 08:21

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 20. dubna na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Indonésie a zjistíte, co se vaří v Africe.

Komentovaná vycházka po Praze 10

Včera v 18:45

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby.

Ples Prahy 1 na Žofíně pomůže onkologickým pacientům

Včera v 11:55

V pátek 12. dubna se uskutečnil Ples Prahy 1 na Žofíně. Ples první městská část letos pořádala ve spolupráci s nadací Pink Bubble. Získané finanční prostředky pomohou mladým lidem překonávat onkologická onemocnění.

Corgi Race Cup v Praze 4

Včera v 08:44

Corgi Race Cup pro milovníky tohoto psího plemene se koná v sobotu 27. dubna.

Čarodějnice v parku U Čeňku

Včera v 06:17

Odpoledne se zábavou, občerstvením, aktivitami a pálením čarodějnice. V úterý 30. dubna si můžete užít zábavu v parku U Čeňku.

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

14. dubna 2024 v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

14. dubna 2024 v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

14. dubna 2024 v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Další články
Nahoru