dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
3°C
Rosničky zvou k návštěvě: Libušská observatoř a sídlo ČHMÚ mají dnes otevřené dveře
Libušské observatoři dominuje již nepoužívaná věž meteorologického radaru. Foto: Packa / Wikimedia Commons

Rosničky zvou k návštěvě: Libušská observatoř a sídlo ČHMÚ mají dnes otevřené dveře

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) otevře dnes pro veřejnost při příležitosti Světového dne vody (připadá na 22. března) a Světového meteorologického dne (23. března) svou pražskou pobočku v Komořanech a také observatoř v Libuši. Návštěvníky čeká v rámci Dne otevřených dveří od 9 do 14 hodin zajímavý program.

V komořanském areálu (ul. Na Šabatce 2050/17), kde sídlí hlavní budova ČHMÚ, se mohou návštěvníci těšit na prohlídkový okruh. Ten provede obory činnosti ústavu, mezi které patří meteorologie, klimatologie, hydrologie a ochrany ovzduší. Bude také připravena ukázka historické přístrojové techniky.

Na stanovišti Meteoprognóza se lidé dozvědí, jak se předpovídá počasí a jak funguje výstražní služba. Prezentovat se budou i prognózy průtoků českých řek. Je připravena ukázka letecké meteorologie.

Ústřední budovu ČHMÚ naleznete na adrese Na Šabatce 2050/17, Praha 12 – Komořany. Na místo jede autobusová linka 165 (zastávka Na Šabatce). V okolí se dá zaparkovat.  

V observatoři Praha – Libuš (Generály Šišky 942, Praha – Kamýk, autobusová linka 165 – zast. Observatoř Libuš) budou prezentovány činnosti radarového, družicového a aerologického oddělení, návštěvníci poznají vybavení meteorologické zahrádky a stanice automatického imisního monitoringu. Jedenáct minut po poledni začne vypouštění balonu s radiosondou.

„Dozvíte se, co ruší radarová měření, jaké družice meteorologové používají, jak vysoko vystoupá balon s radiosondou, co všechno a jak sleduje meteorologický pozorovatel, co všechno se měří na meteorologické zahrádce a jaké ovzduší dýcháme,“ zvou organizátoři.

Prohlídka vybraných pracovišť bude organizována formou prohlídkového okruhu, který potrvá maximálně 100 minut. Prohlídky budou začínat v deseti až dvacetiminutových intervalech. První prohlídka začne v 9, poslední ve 14 hodin.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru