dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Prohlédněte si místa, kde se předpovídá počasí
Den otevřených dveří vždy přiláká do libušské observatoře mnoho lidí. Foto: archiv ČHMÚ

Prohlédněte si místa, kde se předpovídá počasí

Jak se předpovídá počasí? Jaké družice meteorologové používají? Jaké ovzduší v Praze dýcháme? Odpovědi na tyto a další otázky najdou návštěvníci Dne otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu, který proběhne zítra od 9 do 14 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout hlavní sídlo ústavu v Komořanech a libušskou observatoř.

V Libuši budou prezentovány činnosti radarového, družicového a aerologického oddělení. Návštěvníci se dozví zajímavosti o radarech a využití radarových dat, a také informace o meteorologických družicích.

Zúčastní se prohlídky meteorologické zahrádky s výkladem o přístrojích a metodách. Dozví se také aktuální naměřená data znečištění ovzduší.

Prohlídkový okruh hlavním sídlem Českého hydrometeorologického ústavu v Komořanech provede obory činnosti ústavu. Bude možné nahlédnout do centrálního předpovědního stanoviště, dozvědět se podrobnosti o letecké meteorologii, či třeba měření a hodnocení znečištění ovzduší.

Připraveny jsou praktické ukázky současných přístrojů a prohlídka těch historických. Návštěvníci si budou moci prohlédnout auto na odběr vzorků plavenin povrchových vod, seznámí se s tvorbou předpovědi průtoků řek. Dozví se, jak se předpovídá počasí a jak pracují meteorologové.

O dny otevřených dveří v Českém hydrometeorologickém ústavu je tradičně velký zájem, ten se dá předpokládat i tuto sobotu.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru