dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Změna: Rosničkám studená předpověď nevyjde, v Praze se výrazně oteplí
Účastníci loňského pochodu hrdosti. Foto: Jan Puci

Změna: Rosničkám studená předpověď nevyjde, v Praze se výrazně oteplí

Dnes začíná v metropoli již šestý ročník festivalu Prague Pride, který je zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku. Až do neděle 14. srpna nabídne více než 130 kulturních, společenských, diskusních i sportovních událostí.

Hlavními festivalovými místy, kde se lidé bez ohledu na svou sexuální orientaci budou moci setkávat a navzájem poznávat, bude opět Pride Village na Střeleckém ostrově, Pride Theater ve Švandově divadle a Pride House v Centru Člověka v tísni Langhans.

V Pride Village bude dnes festival zahájen velkým koncertem, na kterém vystoupí Adam Mišík, Vladivojsko, Jan Bendig, Matěj Kašpar a v neposlední řadě Jitka Zelenková, která ročník o lásce otevře svou slavnou písní Bez lásky láska není.

Zvláštním hostem večera bude aktivista a první veřejně vyoutovaná gay osobnost arabského světa, Omar Sharif Jr. Vnuk slavného herce do Prahy přijíždí z Kanady, kam po svém coming outu emigroval z rodného Egypta.

Tematické oblasti

Do festivalového programu je zařazeno několik tematických fokusů. „Programové akcenty letos přímo souvisejí s láskou, která je hlavním tématem Prague Pride 2016. Zaměřujeme se na bezpečnou lásku a prevenci AIDS a také na rodinu, která je tradičním vyústěním lásky,“ říká ředitelka festivalu Prague Pride Kateřina Saparová.

Prevence HIV je aktuálním tématem kvůli nárůstu počtu pozitivních případů v ČR. Prahou projede v týdnu Prague Pride duhová tramvaj, v Pride House se uskuteční několik diskusí i akční workshop České společnosti AIDS pomoc, jehož účastníci se naučí praktické triky s kondomem.

Během festivalu bude v Praze rozdáno 10 tisíc kondomů. Do Prahy přijíždí Sestry věčné radosti, což je spolek, který už od 70. let 20. století vykonává charitativní činnost zaměřenou na pomoc LGBT osobám, boj proti homofobii a osvětu v oblasti HIV.

Vyvrcholení Prague Pride 2015 na LetnéDalším tematickým okruhem jsou LGBT rodiny. Pro duhové rodiče i ty, kdo se na rodičovství teprve chystají, je připraveno několik akcí v Pride House, ale také dětský den na Střeleckém ostrově či podpůrné setkání pro rodiče a blízké LGBTQ mládeže.

Tradiční kočárková jízda platformy PROUD v sobotním průvodu bude letos obohacena o výletní vláček, který na několik kilometrů dlouhé trase poveze děti i seniory.

Významně jsou v programu zastoupeny také akce zaměřené na transgender tematiku. Proběhne diskuse na téma transgender a víra, přednáška prvního veřejně vyoutovaného trans kněze Shannona Kearnse o Queer Theology, workshopy pro trans* mládež nebo veganský all-gender-inclusive piknik sdružení Trans*parent a Feministické společnosti.

Pride konference

Pro zástupce byznys sektoru se letos opět koná Pride Business Forum. Konference v hotelu Hilton je zaměřena na diverzitu na pracovišti a její ekonomický přínos pro firmu. Letos je hlavním řečníkem hvězda NBA John Amaechi, držitel Řádu britského impéria, psycholog a manažerský kouč, který jako první britský sportovec vybudoval kariéru v nejvyšší americké basketbalové soutěži.

Unikátní dvoudenní konferencí bude Pride Tourism Symposium, které se bude zabývat ekonomickým přínosem LGBT turistů v oblasti cestovního ruchu. Vůbec poprvé bude v regionu východní Evropy oficiálně diskutováno téma transgender turismu a potřeb i očekávání trans* klientely. Na sympoziu budou hovořit největší experti na LGBT turismus z různých částí světa od USA přes Británii a Německo po Čínu.

Programové tipy

Galerie Artwall na opěrné zdi Letenských sadů představí velkoformátové fotografie slavného ruského umělce Slavy Mogutina, který musel zejména kvůli své sexuální orientaci Rusko opustit. Výstava nazvaná Ztracení chlapci představuje portréty mladých mužů a dalece překračuje konvence mužského fotografického aktu. Slava Mogutin na Prague Pride osobně přijíždí a zúčastní se vernisáže. Výstava bude probíhat od 12. srpna do 2. října.

Divet Show je název parodického vystoupení hvězdy finské travesti Marka Vainia, které se ve čtvrtek 11. 8. odehraje v Pride Village. Přináší plejádu známých světových jmen jako Adele, Whitney Houston, Celine Dion, Lady Gaga, Beyoncé, Madonna, Tina Turner – do nich všech se sám Marko převtělí, a to přímo na podiu, kde přímo mění své převleky.

Debata Teplo domova – jak se žije LGBT uprchlíkům představí osudy LGBT migrantů, kteří opouštějí životu nebezpečné podmínky ve své vlasti a hledají bezpečí v Evropě nebo USA. V debatě vystoupí i hosté, kteří se věnují pomoci migrantům v ČR, Německu i Spojených státech.

Sobotní průvod Prahou

Vyvrcholením týdenního programu bude průvod Prahou v sobotu 13. 8. Účastníci a účastnice se začnou řadit v poledne na Václavském náměstí, v 13 hodin průvod vyjde přes ulici Na Příkopě, Revoluční, po Dvořákově nábřeží přes Čechův most a po schodech na Letnou. Do průvodu je zatím zaregistrováno více než deset vozů, mezi nimi již tradiční vůz americké ambasády, společnosti Microsoft, IBM, Clearstream nebo Amnesty International.

V Letenských sadech se po příchodu průvodu rozjede odpoledne plné hudby. Připravena je hlavní dýdžejská Airbnb Stage a World Music Stage s živou hudbou. V Komiks stanu se představí DJs, kteří večer po 22. hodině zahrají na oficiální afterparty Prague Pride v Chemistry Gallery. Na Letné bude tradičně připraven i jarmarQ neziskovek pracujících v oblasti LGBT.

Zahraniční hosté Prague Pride 2016

Omar Sharif Jr., gay aktivista, první vyoutovaná gay osobnost arabského světa, vnuk slavného herce Omara Sharifa. Vystoupí na zahajovacím koncertě Prague Pride a v rámci večera Pride Voices.
7.–10. srpna

Shannon Kearns, první veřejně vyoutovaný trangender kněz, pastor starokatolické církve; vystupuje na Pride Voices + přednese přednášku Queer Theology
9.–14. srpna

Sestra Vicious, zakladatel řádu Sester věčné radosti – skupiny bojující od 1979 za lidská práva a provádějící osvětu v oblasti HIV; vystoupí na Pride Voices, v debatě v Pride House, v duhové tramvaji atd.
9.–14. srpna

Sestra Roma, dlouholetý člen řádu Sester věčné radosti – skupiny bojující od 1979 za lidská práva a provádějící osvětu v oblasti HIV;
9.–14. srpna    

Matt Beard z celosvětové organizace All Out, která se zabývá digitálními kampaněmi, jež v posledních pěti letech zmobilizovaly přes 2 miliony lidí. Masterclass o digitálním aktivismu.
11. srpna    

Slava Mogutin, ruský umělec žijící v emigraci; přiváží fotografickou výstavu Ztracení chlapci
10.–14. srpna

Zenith Virago, australská průvodkyně umírajících – Deathwalker, inspirativní osobnost „natural death movement“; vzpomínkový obřad s pozůstalými LGBT partnery na hřbitově v Ďáblicích
10.-14. srpna

Richard Gray, Ředitel Konferenčního a Informačního Centra, Greater Fort Lauderdale, Florida – přední destinace gay turismu v USA; Pride Tourism Symposium
9.–16. srpna    

Lexi Dee, Prezidentka Southern Comfort Conference, jedné z největších událostí trans cestovního ruchu v USA; Pride Tourism Symposium
9.–16. srpna    

Melissa Tilling, londýnská expertka v oblasti transgender cestovního ruchu; Pride Tourism Symposium
11.–14. srpna    

Jacob Huang, projektový manažer čínské LGBT organizace Aibai; Pride Tourism Symposium
9.–14. srpna    

Bob Witeck, specialista komunikace a tvůrce první LGBT kampaně pro hotelovou síť Marriott; Pride Tourism Symposium
10.–14. srpna    

Simon Yang, ředitel šanghajské pobočky cestovní agentury China Star; Pride Tourism Symposium
9.–14. srpna    

John Amaechi, držitel Řádu britského impéria, psycholog a manažerský kouč, který jako první britský sportovec vybudoval kariéru v americké basketbalové NBA;. Pride Business Forum
11.–12. srpna

Evan Davis, ekonomický redaktor BBC, moderuje Pride Business Forum
11.–14. srpna

Charlie Rounds, expert v oblasti LGBT turismu, organizátor Pride Tourism Symposium
9.–14. srpna


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru