dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Seniorská Praha

RoSa ožívá moderním uměním. Před vchodem vyrůstá interaktivní pavilon

Před domem seniorů Rezidence RoSa v pražských Kobylisích vyrůstá pětapadesátikilový hliníkový obr, který návštěvníky domu i Centra RoSa schová před sluncem a zároveň pobaví. Interaktivní pavilon s názvem Zkreslený horizont vytvořili studenti architektury jako skupinovou práci. Od čtvrtka 9. června bude zdobit a bavit návštěvníky i obyvatele RoSy.

„Pavilon opět odráží myšlenku propojení generací. Zatímco v Rezidenci RoSa žijí převážně senioři, hravý ´slunečník´ vytvořili mladí studenti GlobalAD jako svůj akademický projekt, kterým chtějí poskytnout nejen místo pro ukrytí před sluncem, ale také zábavu pro malé i velké,“ upřesňuje Anna Ježková za Rezidenci RoSa.

Zkreslený Horizont může měnit svoji strukturu. Představuje tak nejen pohyb, ale nese i určitý sociální aspekt. Proměnné části pavilonu dovolí návštěvníkovi vstoupit a nechat se plně obklopit – to vše bez jediného fyzického kontaktu s materiálem. Tento úkaz je tvořen více, než stovkou částí, které se stahují v závislosti na pozici návštěvníka vůči pavilonu. V jeho centru se jedinec ocitne v interaktivní kopuli. „Je to vlastně taková hra mezi člověkem a objektem. Na základě nášlapných ploch postupně mění tvar a stíní před sluncem,“ upřesňuje Martin Gsandtner, vedoucí projektu.

Pavilon má 4×3 metry v půdorysu a na výšku přes dva metry. Vzhledem k možnostem instalace i bezpečnosti původně vznášející se objekt umístili autoři na podpěry. „Vize byla udělat pavilon jako létající koberec a pověsit ho na lana tak, aby nebyla vidět. Šlo o to navodit dojem volného prostoru, podpěry ale myšlenku nenarušují. Stále jde vlastně o průzkum interakce mezi člověkem a objektem,“ říká Martin Gsandtner.

Výzvou pro studenty byl také složitý digitální motor pavilonu a jeho mechanické a technologické dovednosti.

Zkreslený Horizont bude stát před Rezidencí RoSa od čtvrtka 9. června, kdy ho slavnostně otevřou sami autoři ve 14 hodin.


Senior akademie zve na přednášky ve Viničním domku

Včera v 08:13

Praha 12 pořádá ve spolupráci s Městskou policií hl. města Prahy vzdělávací cyklus prevence kriminality.

Senior Akademie Prahy 13 poradí, jak se účinně bránit kriminalitě

21. ledna 2018 ve 12:51

Ze statistického hlediska jsou senioři vůbec nejohroženější skupinou zasaženou kriminální činností. Praha 13 proto opět navázala spolupráci s Městskou policií hl. města Prahy, aby společně zorganizovali druhý ročník úspěšné Senior Akademie, která se zabývá účinnou prevencí...

Dvojka pro seniory: Stylové večery 2018

18. ledna 2018 ve 14:04

V pátek 19. ledna si senioři z Prahy 2, členové Klubu Dvojka pro seniory, mohou na telefonním čísle 724 102 328 od 9 do 9:30 hodin rezervovat vstupenku na 1. koncert „Stylových večerů“, na téma „Novoročně s humorem a kvízem“.

Na Stylové večery 2018 zve Dvojka pro seniory

9. ledna 2018 v 08:06

V pátek 19. ledna si senioři Prahy 2 mohou od 9 do 9:30 hodin rezervovat vstupenku na 1. koncert „Stylových večerů“, na téma „Novoročně s humorem a kvízem“.

Dvojka pro seniory: Plavání v bazénu na Vinohradech

13. prosince 2017 v 07:20

Každé úterý od 14 do 14:45 a čtvrtek od 15:45 do 16:30 probíhají lekce plavání pro seniory z Prahy 2, členy Klubu Dvojka pro seniory. Lekce trvá 45 minut a probíhá na vlastní zodpovědnost cvičence.

Radní Hodek navštívil pražské domovy pro seniory

9. prosince 2017 v 09:18

V předvánočním čase radní hl. m. Prahy pro oblast sociální Daniel Hodek navštěvuje domovy pro seniory, které má ve správě hlavní město Praha. Včera navštívil Domov pro seniory Nová slunečnice v Bohnicích a Domov pro seniory Krč. 

Dvojka pro seniory: Do Divadla na Vinohradech

3. prosince 2017 v 18:41

Senioři z Prahy 2, členové Klubu Dvojka pro seniory si v pondělí 18. prosince od 8 hodin mohou v informacích v přízemí budovy radnice vyzvednout vstupenky na dopolední divadelní představení „Škola žen“.

Další články
Nahoru