Dnes Úterý - prehanky-snih 0°C
Zítra Středa - prehanky-snih 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Romy Hausmannová: Milé dítě

Thriller, který vymezuje hranice pochopitelného. Mnichovská policie hledá stopy po zmizelé Leně Beckové (23) z Mnichova Heidhausenu. V noci ze středy na čtvrtek byla studentka podle svědeckých výpovědí na párty v městské čtvrti Maxvorstadt asi do páté hodiny ranní. Při cestě domů ještě telefonovala s přítelkyní. Od té doby je její mobil vypnutý. Pátrání policie v pátek bylo neúspěšné. Lena Becková je 1,65 m vysoká, štíhlá a má světlé vlasy po ramena. Naposledy měla na sobě stříbrný top, černé džíny, černé boty a temně modrý plášť.

Čtrnáct let ji drží zamčenou v chatě bez oken v lese. V tomto vězení mu porodila dvě děti. Všední den rodiny probíhá podle přesného plánu: jídlo, chození na záchod – všechno je přísně řízeno. Večer zpívá svým dětem písničky na dobrou noc, ve dne je vyučuje. Otec se stará o svou rodinu, chrání ji před světem tam venku. A nikdo mu nemůže jeho ženu a děti vzít, protože nikdo netuší, kde jsou…

Ukázka z knihy:
mile-dite „První den ztrácím pojem času, svou důstojnost a zub. Zato teď mám dvě děti a kočku. Jejich jména jsem zapomněla, jméno kočky ne, je to slečna Tinky. Mám taky muže. Je velký, má krátké tmavé vlasy a šedé oči. Pozoruju ho koutkem oka, když sedím těsně vedle něho na ošoupané pohovce. Pod jeho objetím pulzují zranění, která se mi táhnou od krku dolů po zádech, jako by každé z nich mělo vlastní tep. Na čele mě pálí řezná rána. Zatmívá se mi před očima nebo vidím bílé blesky. Pak se pokouším prostě jen dýchat.

Je těžké určit, jestli je skutečně večer nebo to tak prostě on rozhodl. Okna jsou zašroubovaná izolačními deskami. On určuje, jestli je den nebo noc. Jako bůh. Snažím se namluvit si, že už jsem přestála to nejhorší, jen tuším, že spolu brzy půjdeme do postele. Dětem jsem už oblékla pyžamka. Chlapci je už trochu malé, zatímco dívce sahají rukávy daleko přes zápěstí. Děti klečí několik kroků od pohovky na zemi a ohřívají si dlaně u vyhasínajících krbových kamen. Dříví shořelo na černou hromadu, v níž je už jen několik rudých oharků. Do celé té zrůdné situace pronikají jasné dětské hlásky, je to radostné štěbetání. Co přesně říkají, nerozumím. Slyším je jako přes vatu, zatímco přemýšlím o tom, jak zabiju jejich otce…"

Knihu si za zvýhodněnou cenu můžete objednat zde: https://www.euromedia.cz/mile-dite/kniha/10835/

Romy Hausmannová se narodila v roce 1981 a v pouhých 24 letech se stala vedoucí redakce v jedné mnichovské televizní produkci. Tam pracovala se stovkami lidí a vyprávěla o jejich životech: o týraných manželkách, somálských utečencích, zanedbávaných dětech. Od narození svého syna pracuje pro televizi na volné noze, od roku 2016 píše pravidelně pro blog www.mymonk.de. Kniha Milé dítě je její literární debut. Bydlí s rodinou v domku nedaleko Stuttgartu.


Coben Harlan: Cizinec

22. ledna 2021 v 11:46

Nejskandálnější thriller světového bestselleristy Harlana Cobena o tom, jak se mohou dobře míněné lži v nepravých rukou změnit ve smrtící pasti. Cizinec se vynoří odnikud – možná v baru, možná na parkovišti, možná v supermarketu. Nikdo ho nezná. Nikomu není jasné, proč to dělá. Ale informace,...

Sedmý ročník přehlídky skandinávských filmů Scandi proběhne online

19. ledna 2021 v 17:13

Přehlídka Scandi nabídne to nejlepší a nejžhavější, co ve Skandinávii minulý rok vzniklo. Během celého týdne nabídne v online prostoru filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také zpracovávají ožehavá témata, která se stala virálními po...

Robin Cook: Geneze. Nový román mistra lékařských thrillerů

18. ledna 2021 v 17:58

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.

Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Národní technické muzeum připomene osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva

8. ledna 2021 v 18:34

Dnes, 8. ledna 2021, si v souvislosti s 80. výročím jeho úmrtí připomínáme osobnost docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum...

Gardnerová Lisa: Hledej mě

6. ledna 2021 v 11:22

Dům pětičlenné rodiny je momentálně místem činu: čtyři z nich jsou brutálně zavražděni, zbývající – šestnáctiletá dívka – zmizela. Měla štěstí a podařilo se jí uniknout? Nebo je její zmizení důkazem něčeho děsivého?

Osobnosti Prahy 2 a výročí v lednu 2021

5. ledna 2021 v 10:17

Jiří Dienstbier, Jaroslav Seifert, Jiří Cieslar, Jan Palach, Milan „Mejla“ Hlavsa a mnozí další. Osobnosti Prahy 2, které v měsíci lednu mají výročí.

Další články
Nahoru