dnes
Pondělí - zatazeno
21°C
zítra
Úterý - zatazeno
22°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
22°C
Pražská kultura

Romy Hausmannová: Milé dítě

Thriller, který vymezuje hranice pochopitelného. Mnichovská policie hledá stopy po zmizelé Leně Beckové (23) z Mnichova Heidhausenu. V noci ze středy na čtvrtek byla studentka podle svědeckých výpovědí na párty v městské čtvrti Maxvorstadt asi do páté hodiny ranní. Při cestě domů ještě telefonovala s přítelkyní. Od té doby je její mobil vypnutý. Pátrání policie v pátek bylo neúspěšné. Lena Becková je 1,65 m vysoká, štíhlá a má světlé vlasy po ramena. Naposledy měla na sobě stříbrný top, černé džíny, černé boty a temně modrý plášť.

Čtrnáct let ji drží zamčenou v chatě bez oken v lese. V tomto vězení mu porodila dvě děti. Všední den rodiny probíhá podle přesného plánu: jídlo, chození na záchod – všechno je přísně řízeno. Večer zpívá svým dětem písničky na dobrou noc, ve dne je vyučuje. Otec se stará o svou rodinu, chrání ji před světem tam venku. A nikdo mu nemůže jeho ženu a děti vzít, protože nikdo netuší, kde jsou…

Ukázka z knihy:
mile-dite „První den ztrácím pojem času, svou důstojnost a zub. Zato teď mám dvě děti a kočku. Jejich jména jsem zapomněla, jméno kočky ne, je to slečna Tinky. Mám taky muže. Je velký, má krátké tmavé vlasy a šedé oči. Pozoruju ho koutkem oka, když sedím těsně vedle něho na ošoupané pohovce. Pod jeho objetím pulzují zranění, která se mi táhnou od krku dolů po zádech, jako by každé z nich mělo vlastní tep. Na čele mě pálí řezná rána. Zatmívá se mi před očima nebo vidím bílé blesky. Pak se pokouším prostě jen dýchat.

Je těžké určit, jestli je skutečně večer nebo to tak prostě on rozhodl. Okna jsou zašroubovaná izolačními deskami. On určuje, jestli je den nebo noc. Jako bůh. Snažím se namluvit si, že už jsem přestála to nejhorší, jen tuším, že spolu brzy půjdeme do postele. Dětem jsem už oblékla pyžamka. Chlapci je už trochu malé, zatímco dívce sahají rukávy daleko přes zápěstí. Děti klečí několik kroků od pohovky na zemi a ohřívají si dlaně u vyhasínajících krbových kamen. Dříví shořelo na černou hromadu, v níž je už jen několik rudých oharků. Do celé té zrůdné situace pronikají jasné dětské hlásky, je to radostné štěbetání. Co přesně říkají, nerozumím. Slyším je jako přes vatu, zatímco přemýšlím o tom, jak zabiju jejich otce…"

Knihu si za zvýhodněnou cenu můžete objednat zde: https://www.euromedia.cz/mile-dite/kniha/10835/

Romy Hausmannová se narodila v roce 1981 a v pouhých 24 letech se stala vedoucí redakce v jedné mnichovské televizní produkci. Tam pracovala se stovkami lidí a vyprávěla o jejich životech: o týraných manželkách, somálských utečencích, zanedbávaných dětech. Od narození svého syna pracuje pro televizi na volné noze, od roku 2016 píše pravidelně pro blog www.mymonk.de. Kniha Milé dítě je její literární debut. Bydlí s rodinou v domku nedaleko Stuttgartu.


Hudba na hradbách Bastionu. Koncert Prahy 2

11. července 2020 v 09:14

Radnice druhé městské části pokračuje v pořádání koncertů na Bastionu, v červenci se koncert koná v úterý 14.

Praha v množném čísle. Jak město viděli obrozenci, romantici, pražští Němci i plejáda autorů 20. století?

9. července 2020 v 10:32

Povídková antologie Praha v množném čísle obsahuje pětadvacet tematických textů, od Tyla a Světlé přes Čapka a Hrabala po Kahudu nebo Pachtovou.

Vinařský deník: Kniha, která servíruje víno prostě jinak

9. července 2020 v 10:09

Vinařský deník je druhým literárním počinem Daniela Jahna. Nová próza beletristickou formou deníkových zápisů mapuje vinařské práce v průběhu roku, tedy pěstování vinné révy a výrobu vína. Text je pojat v odlehčeném stylu „Betty MacDonaldové“, tedy jak se to dělat má, i jak se to dělat nemá, co...

Praha 1 zve do Galerie u Lanové dráhy

9. července 2020 v 09:32

Začátkem června byla slavnostně otevřela nová Galerie u Lanové dráhy pod Petřínem. Malá Strana tak získala další uměleckou galerii. Galerie u Lanové dráhy pořádá výstavy a umělecky zaměřené akce, kde zároveň můžete zakoupit krásný autorský šperk od českých...

Praha fotografická. Výstava na Staroměstské radnici

8. července 2020 v 19:37

Společnost přátel fotografie, Svaz českých fotografů a Hmateliér zvou na výstavu Praha fotografická a doprovodnou výstavu děl nevidomých sochařů Naslepo.

Beseda ve Slovenském institutu

8. července 2020 ve 12:01

Milan Rastislav Štefánik, beseda s hosty se koná zítra, 9. července v 17 hodin.

Výstava obrazů malíře Pavla Dvořáka ještě zítra

8. července 2020 v 07:36

Humpolecký rodák žijící a tvořící v Praze, Pavel Dvořák, vystavuje v Galerii 9. Výstava Rub a líc oslavuje jeho životní jubileum.

Zítra: Koncert Vlasty Redla s kapelou

7. července 2020 v 15:34

Praha 8 pořádá koncert Vlasty Redla s kapelou ve středu 8. července od 19 hodin na nádvoří Libeňského zámku.

Prosecká zastaveníčka dnes uvedou Mozarta a Dvořáka

7. července 2020 v 11:22

I dnes se můžete v parku Přátelství na Proseku těšit na koncert v rámci cyklu komorních koncertů, které se konají každé úterý od konce května do konce září. Začátek v 18 hodin.

Praha 1 zve na výstavu: Klára Sedlo - Monstra

6. července 2020 ve 22:30

Jedna z nejúspěšnějších malířek současné generace českých výtvarníků, Klára Sedlo, představí svou tvorbu v Galerii 1 na výstavě s názvem Monstra.

Vracení knih v Ústřední knihovně. Stačí vložit do stroje

6. července 2020 ve 20:14

První krok k samoobslužné knihovně byl učiněn loni o prázdninách, kdy se v Ústřední knihovně objevila zařízení na samoobslužné půjčování. Teď už je tento pomocník standardní výbavou každé pobočky v síti Městské knihovny v Praze. Letos zavádění techniky, která zrychluje a také umožňuje rozšiřovat...

Další články
Nahoru