
Romové v Praze 3 se dočkali pomoci při řešení životních situací, radnice angažovala poradkyni
3. února 2022 19:08
Na úřadu městské části Praha 3 mohou romští obyvatelé využít služeb nové poradkyně při řešení různých životních situací. Například v oblasti bydlení, školní docházky, sociálních dávek, ale i v dalších životních situacích.
„Zájemcům jsem připravená poradit a pomoci při zajištění sociálních dávek, řešení bydlení, doprovodu na jednání na úřadech. Také poskytuji podporu při školní docházce dětí a třeba i při zápisech do škol,“ popsala náplň své práce romská poradkyně Veronika Polášková. Vedle toho je nápomocná při vyplňování formulářů, žádostí nebo návrhů k soudním jednáním.
Polášková pochází z Ústí nad Labem, kde v minulosti pracovala s romskými klienty na orgánu sociálně-právní ochrany dětí, poté u probační a mediační služby. Od svého nástupu v Praze 3 řešila se svými klienty především oddlužení v rámci milostivého léta či problémy spojené s zvyšujícími se cenami energií.
Pozice vznikla v rámci projektu Podpora romské menšiny na území městské části Praha 3. „Jeho cílem je sledovat vývoj situace romské menšiny, identifikovat potřeby i rizika ohrožující životní úroveň této skupiny a zároveň vyhledávat možnosti její podpory,“ vysvětlil místostarosta Ondřej Rut.S odkazem na kvalifikované odhady uvedl, že v Praze 3 žije 2000 až 3000 zástupců romské menšiny, a jsou tak nejpočetnější národnostní menšinou v této městské části, která má asi 77 000 obyvatel.
Důležitou roli podle něj při tom hraje nově ustanovená pracovní skupina, jejímiž členy jsou zaměstnanci odboru sociálních věcí městské části, zástupci partnerských organizací Slovo 21 a R-Mosty, krajský koordinátor pro romské záležitosti a zástupci Romea, Romodrom, RomanoNet nebo ZŠ Cimburkova působících na území třetí městské části.
„Naší ambicí je předat radnici to vyzkoušené a užitečné z nástrojů klasických pomáhajících profesí, neboť stále existuje velká část Romů, kteří žijí v obtížných podmínkách a potýkají se s řadou překážek na cestě k seberealizaci a důstojným životním podmínkám,“ sdělil k partnerství v projektu ředitel organizace R-Mosty Jakub Čihák.
„V oblasti romské inkluze působíme už více než 20 let a doufáme, že naše zkušenosti budou pro Prahu 3 přínosné. Spolupráce bude spočívat především v předání zkušeností romské poradkyni, ale také v aktivizaci mladých Romů a organizaci dvoudenního kulturního programu na Praze 3, který proběhne koncem září tohoto roku,“ řekla při představení poradkyně ředitelka organizace Slovo 21 Jelena Silajdžić.
Vzniklá platforma napomáhá romské poradkyni identifikovat aktuální problémy v romské komunitě, navrhuje možnosti řešení situace romské menšiny a pomáhá jí s koordinací jednotlivých akcí a aktivit v rámci projektu.„Projekt je komplexním a provázaným souborem aktivit, v jehož centru je romská poradkyně, která může při své práci využívat jak znalosti prostředí úřadu, tak neziskových organizací, s nimiž úzce spolupracuje. Aby mohla svou činnost realizovat co nejúspěšněji, je projekt také zaměřen na rozšíření jejích obzorů ve formě stáží u partnerů nebo v zahraničí. V neposlední řadě projekt cílí aktivitami přímo na podporu romské menšiny ve formě vzdělávacích workshopů a na širokou veřejnost v podobě kulturních akcí, aby přiblížil romskou kulturu široké veřejnosti,“ upřesnila manažerka projektu Ivana Parobková.