Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Romantické drama Julie, co by bylo kdyby… bude mít valentýnskou předpremiéru v kině Světozor

Pokud nemáte plány na valentýnský večer, vyrazte do kina Světozor, kde na vás čeká nové francouzské drama Julie, co by bylo kdyby…. Jeden z nejlépe hodnocených francouzských filmů s romantickou tématikou ukazuje, že zvraty v našich životech bývají často dílem docela obyčejné náhody.

Hlavní postavou filmu je Julie, která slaví své osmdesáté narozeniny. Ve své paměti se vrací do okamžiků, které sehrály v jejím životě klíčovou roli. Co by se ale bývalo stalo, kdyby tenkrát změnila některá svá – zdánlivě nedůležitá – rozhodnutí, nastiňují čtyři paralelní příběhové linie, v nichž potkáváme Julii coby matku, bezdětnou ženu, světoznámou pianistku i životem ošlehanou ženu.

Režisér a scénárista filmu Olivier Treiner si námět vybral záměrně: „V mém životě sehrála náhoda roli dost významnou. Seznámil jsem se s Camille, mou ženou, jako student v kavárně, kam jsme se oba chodili učit. Měl jsem tam svůj oblíbený stůl a ona taky. Shodou okolností to byl ten samý. Nabídl jsem jí, že tam můžeme sedět oba, ona si ke mně přisedla, povídali jsme si celý den a už jsme se nerozloučili. S tou dívkou z kavárny žiju dodnes, máme spolu tři děti a spolu jsme také napsali scénář Julie, co by bylo, kdyby. Promítli jsme do něj vlastní emoce, smutky a naděje. Osobní prožitky, které jsme – vědomě či nevědomě – vložili do tohoto emotivního, hravého vyprávění.”

Stejně jako úspěšný krátkometrážní film Ladič pian, za nějž dostal Olivier Treiner v roce 2012 Césara, má i tento jeho celovečerní debut kromě nadšených ohlasů u diváků také spojitost s hudbou. „I když jsou oba dva snímky žánrem, námětem i formou velmi odlišné, spojuje je klasická hudba a klavír, posedlost dokonalostí a otázka seberealizace. A oba se zabývají, i když každý jinak, rolí, kterou v našich životech sehrává náhoda,” vysvětluje Treiner.

Hlavní postavu ztvárnila francouzská herečka Lou de Laâge, která v kůži jedné osoby zažila hned několik paralelních životů. „Při každém novém záběru jsem se znovu musela vpravit do toho, co prožila a prožívá daná Julie, co se jí stane, a znovu se emočně přenastavit do jejích vztahů s okolím. Pomáhaly mi v tom kostýmy, jiný účes a také moji herečtí partneři,” popisovala natáčení Lou de Laâge.

Zatímco do kin toto francouzské drama uvádí 16. února filmový distributor Bohemia Motion Pictures, snímek můžete zhlédnout už v rámci slavnostní předpremiéry v pražském kině Světozor, kde se bude promítat – ne náhodou – právě 14. února od 20:30. Více informací na webu www.kinosvetozor.cz.

Další valentýnská předpremiéra filmu Julie, co by bylo kdyby… proběhne 14. února také Městské knihovně na Mariánském náměstí.


Autor: TZ, red

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

Včera v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Další články
Nahoru