Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská kultura

Romantické drama Julie, co by bylo kdyby… bude mít valentýnskou předpremiéru v kině Světozor

Pokud nemáte plány na valentýnský večer, vyrazte do kina Světozor, kde na vás čeká nové francouzské drama Julie, co by bylo kdyby…. Jeden z nejlépe hodnocených francouzských filmů s romantickou tématikou ukazuje, že zvraty v našich životech bývají často dílem docela obyčejné náhody.

Hlavní postavou filmu je Julie, která slaví své osmdesáté narozeniny. Ve své paměti se vrací do okamžiků, které sehrály v jejím životě klíčovou roli. Co by se ale bývalo stalo, kdyby tenkrát změnila některá svá – zdánlivě nedůležitá – rozhodnutí, nastiňují čtyři paralelní příběhové linie, v nichž potkáváme Julii coby matku, bezdětnou ženu, světoznámou pianistku i životem ošlehanou ženu.

Režisér a scénárista filmu Olivier Treiner si námět vybral záměrně: „V mém životě sehrála náhoda roli dost významnou. Seznámil jsem se s Camille, mou ženou, jako student v kavárně, kam jsme se oba chodili učit. Měl jsem tam svůj oblíbený stůl a ona taky. Shodou okolností to byl ten samý. Nabídl jsem jí, že tam můžeme sedět oba, ona si ke mně přisedla, povídali jsme si celý den a už jsme se nerozloučili. S tou dívkou z kavárny žiju dodnes, máme spolu tři děti a spolu jsme také napsali scénář Julie, co by bylo, kdyby. Promítli jsme do něj vlastní emoce, smutky a naděje. Osobní prožitky, které jsme – vědomě či nevědomě – vložili do tohoto emotivního, hravého vyprávění.”

Stejně jako úspěšný krátkometrážní film Ladič pian, za nějž dostal Olivier Treiner v roce 2012 Césara, má i tento jeho celovečerní debut kromě nadšených ohlasů u diváků také spojitost s hudbou. „I když jsou oba dva snímky žánrem, námětem i formou velmi odlišné, spojuje je klasická hudba a klavír, posedlost dokonalostí a otázka seberealizace. A oba se zabývají, i když každý jinak, rolí, kterou v našich životech sehrává náhoda,” vysvětluje Treiner.

Hlavní postavu ztvárnila francouzská herečka Lou de Laâge, která v kůži jedné osoby zažila hned několik paralelních životů. „Při každém novém záběru jsem se znovu musela vpravit do toho, co prožila a prožívá daná Julie, co se jí stane, a znovu se emočně přenastavit do jejích vztahů s okolím. Pomáhaly mi v tom kostýmy, jiný účes a také moji herečtí partneři,” popisovala natáčení Lou de Laâge.

Zatímco do kin toto francouzské drama uvádí 16. února filmový distributor Bohemia Motion Pictures, snímek můžete zhlédnout už v rámci slavnostní předpremiéry v pražském kině Světozor, kde se bude promítat – ne náhodou – právě 14. února od 20:30. Více informací na webu www.kinosvetozor.cz.

Další valentýnská předpremiéra filmu Julie, co by bylo kdyby… proběhne 14. února také Městské knihovně na Mariánském náměstí.


Autor: TZ, red

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

Včera v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

Včera v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Velikonoční koncert v areálu Gabriel Loci

20. března 2023 v 09:14

Koncert uslyšíte v kostele Zvěstování Panny Marie od 18 hodin.

Zpěvák David Pet pokřtil nový videoklip, kmotrou mu byla Lucie Vondráčková

19. března 2023 ve 14:54

Zpěvák David Pet včera slavnostně pokřtil ve čtvrtek svůj nový videoklip ke skladbě Vrásky Štěstí. Společnost mu přitom dělala nejen populární zpěvačka Lucie Vondráčková, ale také MMA zápasník David Kozma nebo lednová playmate Marie Langerová.

Popelka se vrací do Národního divadla

19. března 2023 v 07:00

Po devíti letech se do Národního divadla vrací originální verze baletu Popelka Jeana-Christopha Maillota. Francouzský choreograf vytvořil toto dílo v roce 1999 pro soubor Les Ballets de Monte-Carlo, jehož je umělecký ředitel.

Koncert projektu Anastasis

18. března 2023 v 16:30

Koncert projektu Anastasis, velko-jevištního díla nabízí v pondělí 24. dubna v 18:30 ty nejsilnější momenty připravovaného živého divadelního projektu. Představení zavede diváky do úplně jiné reality, do příběhu dvou světů, uslyší autorské písně se silnými texty, doplněné o prvky činohry i taneční...

Praha 6: Pražský Ukulele Band, Tři bílé vrány a Richard Tesařík

17. března 2023 v 11:03

Koncert unikátní formace vynikajících hráčů na ukulele a dalších brnkacích nástrojů a japonského vokálního tria s hostem Richardem Tesaříkem ve středu 5. dubna v 19:30.

Začne Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel

17. března 2023 v 09:33

To nejlepší z dílny ochotnických divadel uvidíte příští týden na přehlídce v KC Zahrada v Praze 11. Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel začne 24. března.

Další články
Nahoru