dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Romantická záře: V historickém centru je 700 plynových lamp, první se rozsvítila před 167 lety
Ilustrační foto: archiv

Romantická záře: V historickém centru je 700 plynových lamp, první se rozsvítila před 167 lety

V pondělí 15. září tomu bude 167 let, kdy se v naší zemi poprvé v roce 1847 rozsvítily asi dvě stovky plynových lamp. V roce 1940 pak osvětlovalo pražské ulice a náměstí už více než 9 tisíc plynových svítilen. I dnes historické jádro Prahy osvětluje téměř 700 plynových lamp.

Příjemné teplé světlo se rozlévá například v Železné ulici, v části ulic Hlavsova, Jilská a Karlova, na Malém náměstí, v části Staroměstského námětí, Uhelného trhu, Ovocného trhu, na Malostranském náměstí nebo v ulici Rytířské a Nerudově.

Plynové světlo září i na 39 lucernách na Karlově mostě. Lampy jsou rozsvěcovány signálem z centrálního dispečinku a lampáře potkáme jen například v době adventu.

V Praze se plynové lampy poprvé objevily v roce 1847. Dříve se svítilo pomocí ohně v kovových koších upevněných na průčelí domů a později pomocí olejových luceren. Koncem 19. století začala plynové osvětlení vytlačovat elektrická energie.

Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen. Ve velkém byly likvidovány a nahrazovány elektrickými ve druhé polovině 20. století. Jako poslední byly koncem dubna 1985 převedeny na elektřinu osmiramenné kandelábry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.

Do Prahy se plynové lampy začaly vracet v roce 2002, kdy bylo instalováno prvních 9 luceren v Michalské ulici na Starém Městě. Postupně se objevily na celé Královské cestě, kterou jezdili čeští králové ze svého dvora na místě současného Obecního domu na Pražský hrad.

Praha se připojila k významným metropolím

Před pár lety začalo 39 luceren romanticky zářit i na Karlově mostě. Běžný návštěvník si ale přes den nevšimne rozdílu. Po setmění se však nad mostem rozlévá příjemně namodralé světlo. Dnešní lampy jsou vybaveny termoelektrickými pojistkami a jsou pravidelně kontrolovány.

„Návratem luceren jsme se připojili k významným metropolím, které toto romantické osvětlení zachovaly," říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).

Historické jádro Prahy se snahou o návrat luceren připojilo ke starobylým a významným evropským městům. Bezkonkurenčně největší počet plynových lamp v provozu je v západní části Berlína, téměř 40 tisíc. Plyn ale využívají k osvětlení i další německá města, např. Düsseldorf, Drážďany nebo Lipsko.

„Také historický Londýn osvětluje z velké části plyn, především prostranství před Buckinghamským palácem, okolí Clarence House, dále Green park nebo známý Hyde park. Mají je i další britská města York a Horsham, také irský Dublin. Plynové lampy svítí i v historickém centru chorvatského Záhřebu, v EuroDisney parku nebo ve Strasbourgu ve Francii a v polském Krakově,“ dodává Jiří Šimek.

Chronologický přehled:

2002: prvních 9 nových plynových lamp na zemní plyn v Praze – Michalská ulice
2004: založen Cech lampářů, 26 nových plynových na Uhelném trhu, v Melantrichově, Vejvodově a Michalské ulici
2005: 93 nových plynových lamp v Celetné ulici a na části Staroměstského náměstí
2006: po rekonstrukci se plynové světlo vrátilo na Hradčanský kandelábr, olympijský oheň na zimních olympijských hrách v italském Torinu byl ze zemního plynu
2007: 182 nových plynových lamp v Železné, Rytířské, Hlavsově, Jilské, Karlově ulici, na části Staroměstského náměstí, na Malém náměstí a na zbytku Uhelného trhu
2008: 101 nových plynových lamp na Ovocném trhu a v Karlově ulici, v rámci 160 let pražského plynárenství bylo zprovozněno 5 nových plynových lamp v areálu Pražské plynárenské v Michli
2009: 101 nových plynových lamp v Mostecké ulici, na Malostranském náměstí, 46 nových plynových lamp v dolní polovině Nerudovy ulice a na Jánském vršku
2010: 39 nových plynových lamp na Karlově mostě
2012: dokončení plynového osvětlení historické spojnice mezi Prašnou bránou a Pražským hradem
2013: 34 nových plynových lamp v Nerudově ulici, uvažuje se i o zavedení plynového osvětlení na Zámecké schody, ulici Na Kampě nebo na Velkopřevorské náměstí
2014: realizuje se rekonstrukce čtyřramenného kandelábru na Dražického náměstí


Další články
Nahoru