Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Román v obrazech o životní pouti Arnošta Lustiga

Arnošt Lustig byl jedním z nejvýznamnějších světových spisovatelů, kteří se ve svých dílech věnovali holokaustu. Román Arnoštova cesta představuje  v obrazech hlavní momenty na jeho životní cestě. Mohou to být obrazy zásadní jak pro něj, tak pro jeho dceru Evu a syna Josefa. Kniha je koncipována jako jejich dialog o cestě životem. Děti i Arnošt na ní stárnou a zjišťují o sobě nejrůznější věci – a tím se k sobě také přibližují. Zjišťují, kdo opravdu jsou, a kým jsou pro sebe navzájem. Text Markéty Pilátové doprovázejí obrazové koláže Elišky Podzimkové. Kniha vznikla ve spolupráci s nadačním fondem Arnošta Lustiga.

Ukázky z knihy

lustig

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz sedmnáctý

Poprvé v Izraeli

„A kdy se z tebe teda stal komunista, tati? trochu se na tátu zamračí Pepi.

„Ale pak jsi přece komunista už nebyl, ne? je trochu zmatená Eva.

„Jeden ruskej plukovník, když jsme básnili o komunismu, nám ještě za toho osvobození říkal, že nevíme, o čem mluvíme. Že budeme mít sice chleba, ale nebudeme mít sůl, a když budeme mít sůl, nebudeme mít chleba. A my na něho koukali jak na blázna. Ale měl pravdu.

„A proč jste mu to nevěřili? ptá se Pepi.

„Protože jsem mohl studovat. A na vysoké škole jsem hltal marxismus-leninismus a spravedlnost pro všechny. Byl jsem mladej, naivní kluk, co se vrátil z lágru, a tak jsem tomu rád uvěřil.

„A jak dlouho jsi tomu komunismu věřil? chce vědět Pepi přesně.

„No dost, Pepi. Dost dlouho. Ale nejdřív jsem se stal novinářem a odjel jsem jako zahraniční zpravodaj do Izraele.

„Ale tam přece byla válka, ne? Židi a Arabi spolu bojovali o území? Já jsem o tom četl v jedné knížce, tati. Proč jsi šel z jedné války do druhé?! zase nechápavě kroutí hlavou Pepi. Malá Eva vezme z knihovny velký atlas a listuje v něm a hledá Izrael. Pepi jí knížku vezme a ukazuje jí Izrael prstem na mapě.

„Šel jsem do té války za prvé proto, že jsem si připadal nesmrtelný.

„Jak nesmrtelný?chce vědět Eva.

„Protože jsem přežil čtyři lágry a podařilo se mi utýct nacistům.

„A za druhé? chce vědět Pepi.

„A za druhé proto, že to byla válka, ve které Židi poprvé nebojovali slovem, jako dva tisíce let před tím, kdy pořád jenom utíkali z jedné země do druhé před lidma, kteří je chtěli zabít. Teď se poprvé bránili a bojovali za svůj vlastní stát. A u toho jsem chtěl být. A chtěl jsem o tom psát.

„A líbilo se ti tam? ptá se Eva.

„Líbilo. Když jsem totiž někomu řekl, že jsem z Československa, všichni ke mně byli milí, prože my jsme jim dodávali zbraně. Pušky, děla, letadla Messerschmitty.“

„A kde je Československo vzalo, ty zbraně? chce vědět Pepi.

„Zabavily se Němcům po válce a pak se s nima bojovalo v Izraeli.

„A měl jsi v Izraeli kamarády? změní téma Eva. 

„No jéje! Nejvíc jsem kamarádil s Ludvíčkem Aškenazym a se slovenským spisovatelem Mňačkem. To byli moji kumpáni. A Ludvíček pracoval v rozhlase a udělal pak ze mně v Praze reportéra.

„A byli to taky komunisti jako ty? ptá se Pepi.

„Byli. Ludvíček prošel s Rudou armádou od Buzuluku až do Prahy a taky komunistům všechno věřil. Ale stejně jako já se spletl. Víš Pepi, pro nás byl najednou svět veselejší, lehčí, krásnější. Připadalo nám, že jde od horšího k lepšímu.

„Ale nešel, nebo šel? je trochu zmatená Eva.

„Nešel. Ale my jsme to nepoznali hned. My jsme zažívali velký kamarádství a já jsem začal psát.

„Práce mě vrací do života. Jedině, když píšu, tak žiju. A. L.

Arnošt Lustig (21. 12. 1926 – 26. 2. 2011) byl prozaik, scenárista, novinář a pedagog. Věnoval podstatnou část své tvorby holocaustu. Patří k nejvýznamnějším světovým autorům zabývajícím se tímto tématem.

Věnovat se leitmotivu židovské masové vraždy se rozhodl po zkušenostech z koncentračních táborů Terezín, Osvĕtim-Birkenau a Buchenwald. V dubnu 1945 se mu povedlo utéct z transportu smrti, který mířil z Buchenwaldu do Dachau. V Praze se zúčastnil květnového povstání. Z rodiny přežily matka, sestra a sestřenice.

V šedesátých letech patřil k nejprodávanějším autorům v Československu, jeho knížky vyšly ve více než půlmilionovém nakladu. Mezi lety 1961 a 1968 pracoval jako scenárista Filmového studia Barrandov. Pak coby zakázaný spisovatel a scenárista, odsouzený k nepodmíněnému trestu odnětí svobody československými komunisty, strávil přes dvacet let v emigraci, především ve Spojených státech. Stal se tam emeritním profesorem literatury, tvůrčího psaní a filmu.

Po listopadu 1989 pracoval a žil střídavě ve Washingtonu, D.C., a v Praze. Doma postupně publikoval 23 beletristických knih a řadu knih esejů, filozofických úvah, projevů a novinových článků.

V srpnu 2020 byl v Praze založen Nadační fond Arnošta Lustiga s účelem šíření a rozvíjeni humanistického odkazu jeho celoživotního díla. 

Markéta Pilátová (*1973) je spisovatelka, hispanistka a novinářka. Vystudovala romanistiku a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Věnuje se tvorbě pro dospělé i pro děti. Za své knihy získala ocenění Zlatá stuha, Cenu dětského srdce SUK a Cenu bePROUD. Třikrát byla nominována na Magnesii Literu a Cenu Josefa Škvoreckého. Dvě dětské knihy byly zařazeny do prestižního mezinárodního katalogu The White Raven i do českého katalogu Nejlepší knihy dětem. Překládá ze španělštiny a portugalštiny. Její romány byly přeloženy do dvanácti světových jazyků.

Více se o ní můžete dozvědět na www.marketapilatova.cz 

Markéta Pilátová: Arnoštova cesta, ilustrace a koláže Eliška Podzimková, vydává nakladatelství Odeon, 72 stran, doporučená cena 359 Kč


Autor: red

František Kotleta: Magická swingers party

19. února 2024 v 10:29

Toto je nejslavnější swingers party všech dob. Magická a démonická, zkrátka kotletovská.

Cormac McCarthy: Stella Maris

18. února 2024 ve 21:19

Po dlouhých šestnácti letech, jež uplynuly od vydání jeho světového bestselleru Cesta, se doyen americké literatury vrátil na scénu s novým dílem, románovým diptychem. Jeho první část, nazvaná Pasažér, pojednává o peripetiích záchranáře Bobbyho Westerna, zatímco část druhá, Stella Maris, je...

Risa Williams: Jak zvládnout organizaci času

17. února 2024 v 09:42

Stále nestíháte, a ať děláte, co děláte, nikdy nepřijdete včas? Váš seznam úkolů se rychle zaplňuje, ale že byste je stíhali i řešit, o tom se mluvit nedá? Jak vystoupit ze začarovaného kolečka pro křečky, určit si priority a vytřídit balast, který k ničemu nevede?

V knize Hausbot jsou zajímavá povídání s českými i světovými osobnostmi

16. února 2024 v 09:28

Petr Horký je známý režisér, polárník a spisovatel, který také natáčí úspěšný podcast Hausbot Petra Horkého. Do své knihy Hausbot – Rozhovory o životě a spokojenosti vybral ta nejzajímavější povídání s českými i světovými osobnostmi – například s Václavem Cílkem, Annou Hogenovou, Miroslavem...

Marjane Satrapi: Ajdar

16. února 2024 v 08:57

Matyldina země je jedna z nejkrásnějších na světě. Jednoho dne ale přijde zemětřesení a nic není jako dřív.

Satoši Jagisawa: Dny v knihkupectví Morisaki

15. února 2024 ve 22:32

Hlavní hrdince Takako její přítel najednou oznámí, že chystá svatbu s jinou ženou. Zlomená Takako se doma trápí a nevydrží v práci neustále potkávat bývalého přítele a jeho snoubenku, tak dá výpověď.

Emily McIntire: Zjizveni

14. února 2024 ve 22:24

Scar jako utlačovaný bratr, Mufasa jako neschopný vládce, Sarabi jako mladá bojovnice prahnoucí po pomstě – vítejte ve světě, ve kterém se hranice mezi dobrem a zlem stírá, kde naši hrdinové nejsou takoví, jací se zdají, a kde se naši oblíbení zloduši dočkají šťastného konce. Pociťte pod kůží...

Carrie Soto se vrací

13. února 2024 v 11:58

Carrie Soto je urputná tenistka, která se nechvalně proslavila svým rozhodnutím vždy vyhrát za každou cenu. Ale ve chvíli, kdy odchází do důchodu, je nejlepší tenistkou všech dob. Překonala všechny rekordy a vyhrála dvacet grandslamových titulů. Sama Carrie si myslí, že si zasloužila každý jeden...

Aleš Berný: K Helmovskému jezu

12. února 2024 ve 22:05

Opožděná básnická prvotina Aleše Berného s názvem K Helmovskému jezu nabízí působivé epické pásmo z pražského Podskalí.

První tituly vydá nakladatelství nastole na konci března

11. února 2024 v 17:11

Na jaře tohoto roku představí společnost Albatros Media novou značku nastole, jejíž tvorba by měla nastolovat ve společnosti diskusi.

Muž, který si pletl manželku s kloboukem

11. února 2024 v 10:39

Oliver Sacks je dnes snad nejslavnější neuropsycholog na světě. Jeho „klinické povídky“ nejsou jen nezúčastněné kazuistiky kuriózních případů. Autor v nich totiž popisuje životy, nemoci i odlišnosti svých pacientů s neobvyklou mírou empatie a představuje je jako hluboce lidské...

Daniela Krolupperová: Co si brouká louka

10. února 2024 v 10:31

Prudká bouře, kterou na Lesní království seslal zlý černokněžník, připravila Lesní paní o vzácný perlový náhrdelník. Skoro všechny perly se podařilo sesbírat, zbývá posledních sedm. Ty se však zakutálely až na louku, kam už moc Lesní paní nesahá.

Sexuální výchova na 120% 1.

9. února 2024 v 07:59

Sex a vše o něm na dosah ruky! Paní Cudži, učitelka zdravotní a tělesné výchovy, je nespokojena se současným stavem sexuální výchovy v Japonsku, takže se rozhodne vyzkoušet na střední dívčí škole, kde vyučuje, nový přístup k výuce.

Publikace Life in Prague obsahuje užitečné a zajímavé informace o metropoli

8. února 2024 v 09:20

Publikace „Life in Prague" (Život v Praze) je určena anglicky i rusky mluvícím obyvatelům a turistům Prahy a České republiky.

Další články
Nahoru