Román Hany Whitton je inspirovaný životním příběhem českého obrozence Palackého
19. srpna 2024 15:57
V jednadvaceti letech se místo dráhy duchovního rozhodl pro postavení vychovatele ve šlechtické rodině – v tomto kroku sehrála nemalou úlohu krásná uherská šlechtična Anna Zerdahelyiová, která ho výrazně ovlivnila na celý život. Díky ní a svému postavení soukromého učitele poznal oslnivý svět vysoké společnosti a ve Vídni získal rozhled ve světové filozofii a politice.
V roce 1823 odjíždí do Prahy, s pomocí Josefa Jungmanna a Josefa Dobrovského se stává součástí tehdejší obrozenecké elity a potkává Terezii Měchurovou, dceru zámožného pražského advokáta.
Fascinující životní příběh jedné z největších osobností naší historie přibližuje román odehrávající se na barvitém pozadí obrozenecké společnosti a převratných událostí, jimiž procházela česká společnost v polovině 19. století.
Ukázka z knihy:
František se rozhlédl po salonu prešpurské rezidence Zerdahelyiových.
Vše tu vypovídalo o bohatství a přepychu – vyřezávaný nábytek, knihovny plné svazků vázaných v kůži, křišťálový lustr, vysoký perský koberec, kožešina před krbem, jehož římsu zdobily čínské vázy. Ze stěn na něj přísně shlížely stářím zčernalé portréty hraběcích předků, což v něm vyvolalo vzpomínku na dávné setkání s hraběnkou Marií Walpurgou v jejím kunvaldském sídle.
Co tenhle tu dělá? jako by se ptaly jejich přísné tváře.
Jak bude asi vypadat paní Zerdahelyiová? pomyslel si.
Jeho všetečná bytná mu stačila prozradit, že jde o nesmírně vzdělanou dámu pocházející z vážené a urozené rodiny, které před necelým půlrokem zemřela dcera. František tedy usoudil, že bude asi vypadat jako hraběnka Marie Walpurga, s níž ji pojila stejně bolestná životní ztráta. Vtom se na chodbě ozvaly lehké kroky mířící k salonu. Dveře se po chvíli pootevřely a dovnitř nakoukla půvabná dívka.
„Pan Palacký?“ zeptala se.
„Ano,“ přitakal František a rychle vstal z křesla, do kterého ho usadil komorník.
Dívka se usmála a vešla do salonu.
Hana Parkánová-Whitton (*1950) vystudovala na Karlově univerzitě kombinaci čeština a angličtina, poté přes dvacet let pracovala v nakladatelství, naposledy jako šéfredaktorka Knižního klubu. Vedle nakladatelské činnosti se věnuje i překládání a vlastní literární tvorbě.
Je autorkou úspěšných humoristických a detektivních příběhů a napsala rovněž řadu historických románů, k nimž patří například Dáma v modrém hedvábí, Císařova hvězda – Rudolf II., Poslední Lucemburk, Z pamětí císařova antikváře, Ve stínu knížecího stolce, Poslední láska císaře Karla, Sága rodu Reissových, Americký klub českých dam a série románových životopisů o českých královnách.
Žije ve Velké Británii, kde založila vlastní literární agenturu.
Hana Whitton: František Palacký – Aristokrat českého ducha, vydalo nakladatelství Ikar, 256 stran, doporučená cena 299 Kč