dnes
Sobota - zatazeno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - jasno
14°C
Rok ve znamení ježků: Záchranná stanice jich přijala přes pět stovek
Foto: lesypraha.cz

Rok ve znamení ježků: Záchranná stanice jich přijala přes pět stovek

Loni překonala Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy několik rekordů. Celkem přijala 3707 zraněných či jinak handicapovaných živočichů 118 různých živočišných druhů, kteří by bez lidské pomoci ve volné přírodě nepřežili. To je o 671 zvířat více než v předchozím roce a nejvíce ze všech záchranných stanic v Česku. Rekordní pro pražskou záchrannou stanici bylo i množství příjmů ježků, celkem 557 příjmů za loňský rok je absolutně nejvyšší od začátku fungování stanice. 

Pracovníci záchranné stanice ošetřili i prvního bobra a postarali se také o rekordní množství 22 mláďat ohroženého plcha velkého.

Rok 2016 byl rokem ježků, do stanice přijali 557 ježků západních a východních. Ježci se do stanice dostávají v průběhu celého roku, nejvíce však v létě, kdy se jedná o velmi malá osiřelá mláďata, a na podzim, kdy se do stanice dostanou mláďata již větší, samostatná, ale nedostatečně připravená na zimu.

rok-jezku-skoly-nahled Nejvíce ježků, 84, doputovalo z Prahy 4, na jejímž území je spousta sadů, zahrad či křovinatých mezí, v nichž se ježci s oblibou zabydlují.

Ježkům patří i projekt Kamarád ježek, díky němuž už druhým rokem stanice zapojuje vybrané základní a mateřské školy do zimní péče o ježčí mláďata.

Z celkového počtu 3707 přijatých živočichů bylo 70 % ptáků a 30 % savců. Kromě velkého množství ježků přijali také více než čtyři stovky kachen divokých a mezi velmi častými pacienty byli rovněž zajíci (114), poštolky (107), kosi (261), rorýsi (82), netopýři (140) či labutě (111), které se nejčastěji zraňují při nárazu do tramvajového vedení na pražských mostech. To byl i případ mladé labutě, která po srážce s trolejemi na mostě Legií utrpěla rozsáhlou tržnou ránu na krku a v šoku se zřítila na Střelecký ostrov. Tuto labuť se nakonec podařilo zachránit, mnoho dalších ovšem takové štěstí nemělo.

Ze vzácných živočichů potřebovali pomoc záchranářů například sokol stěhovavý, dva kvakoši noční, 140 netopýrů, včelojed lesní nebo 22 sotva několik dní starých mláďat ohroženého plcha velkého ze zničených hnízd, o něž se ošetřovatelé od léta starali.

Mimořádným pacientem byl také bobr evropský, který se do stanice dostal jako vůbec první zástupce svého druhu. Na konci března zapadl do betonové nádrže nedaleko dostihového závodiště ve Velké Chuchli, kde několik hodin bezcílně plaval. Pomohli mu až přivolaní záchranáři, kteří ho s pomocí hasičů z pasti vysvobodili. V zázemí záchranné stanice se vyčerpaný bobr rychle zotavil a mohl se vrátit zpět k Vltavě. Tam v současnosti žije vůbec první bobří populace, která se téměř po dvou stoletích vrátila na území Prahy.


Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru