Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rok ve znamení ježků: Záchranná stanice jich přijala přes pět stovek
Foto: lesypraha.cz

Rok ve znamení ježků: Záchranná stanice jich přijala přes pět stovek

Loni překonala Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy několik rekordů. Celkem přijala 3707 zraněných či jinak handicapovaných živočichů 118 různých živočišných druhů, kteří by bez lidské pomoci ve volné přírodě nepřežili. To je o 671 zvířat více než v předchozím roce a nejvíce ze všech záchranných stanic v Česku. Rekordní pro pražskou záchrannou stanici bylo i množství příjmů ježků, celkem 557 příjmů za loňský rok je absolutně nejvyšší od začátku fungování stanice. 

Pracovníci záchranné stanice ošetřili i prvního bobra a postarali se také o rekordní množství 22 mláďat ohroženého plcha velkého.

Rok 2016 byl rokem ježků, do stanice přijali 557 ježků západních a východních. Ježci se do stanice dostávají v průběhu celého roku, nejvíce však v létě, kdy se jedná o velmi malá osiřelá mláďata, a na podzim, kdy se do stanice dostanou mláďata již větší, samostatná, ale nedostatečně připravená na zimu.

rok-jezku-skoly-nahled Nejvíce ježků, 84, doputovalo z Prahy 4, na jejímž území je spousta sadů, zahrad či křovinatých mezí, v nichž se ježci s oblibou zabydlují.

Ježkům patří i projekt Kamarád ježek, díky němuž už druhým rokem stanice zapojuje vybrané základní a mateřské školy do zimní péče o ježčí mláďata.

Z celkového počtu 3707 přijatých živočichů bylo 70 % ptáků a 30 % savců. Kromě velkého množství ježků přijali také více než čtyři stovky kachen divokých a mezi velmi častými pacienty byli rovněž zajíci (114), poštolky (107), kosi (261), rorýsi (82), netopýři (140) či labutě (111), které se nejčastěji zraňují při nárazu do tramvajového vedení na pražských mostech. To byl i případ mladé labutě, která po srážce s trolejemi na mostě Legií utrpěla rozsáhlou tržnou ránu na krku a v šoku se zřítila na Střelecký ostrov. Tuto labuť se nakonec podařilo zachránit, mnoho dalších ovšem takové štěstí nemělo.

Ze vzácných živočichů potřebovali pomoc záchranářů například sokol stěhovavý, dva kvakoši noční, 140 netopýrů, včelojed lesní nebo 22 sotva několik dní starých mláďat ohroženého plcha velkého ze zničených hnízd, o něž se ošetřovatelé od léta starali.

Mimořádným pacientem byl také bobr evropský, který se do stanice dostal jako vůbec první zástupce svého druhu. Na konci března zapadl do betonové nádrže nedaleko dostihového závodiště ve Velké Chuchli, kde několik hodin bezcílně plaval. Pomohli mu až přivolaní záchranáři, kteří ho s pomocí hasičů z pasti vysvobodili. V zázemí záchranné stanice se vyčerpaný bobr rychle zotavil a mohl se vrátit zpět k Vltavě. Tam v současnosti žije vůbec první bobří populace, která se téměř po dvou stoletích vrátila na území Prahy.


Autor: red
Další články
Nahoru