Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rok prevence: Choďte na prohlídky, vybízí v kampani pražská nemocnice
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze sídlí u Karlova náměstí v Praze 2. Foto: archiv

Rok prevence: Choďte na prohlídky, vybízí v kampani pražská nemocnice

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) startuje nový projekt pod názvem Rok prevence VFN. Jeho cílem je motivovat veřejnost k větší péči o zdraví a k návštěvám preventivních prohlídek. Informovala o tom mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Na průzkum svého zdraví se mohou všichni vydat díky jednoduchému dotazníku, který celý projekt odstartuje. Vybízí zájemce, aby si otestovali, zda dělají vše, co dnešní medicína nabízí pro prevenci nádorových onemocnění. 

Na jeho vzniku se podíleli odborníci z několika klinik VFN, mezi nimiž je gynekologicko-porodnická klinika, onkologická klinika, dermatovenerologická klinika, klinika adiktologie, IV. Interní klinika – gastroenterologie a hepatologie, I. klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, stomatologická a oční klinika a mnohé další. Jejich odborní garanti budou průvodci celým Rokem prevence. 

Po vyplnění odpovědí v pilotním dotazníku program dokáže vygenerovat doporučení pro preventivní vyšetření, která je třeba podstoupit na základě rizikových faktorů. Dotazník je anonymní, pro vyplnění je důležité jen pohlaví a věk. Všeobecná fakultní nemocnice využije získaná anonymní data pro zlepšení poskytované péče. 

Dotazník najdete zde: Dotazník prevence – Dotazníky VFN 

Návštěvy preventivních prohlídek by měly být součástí zdravého způsobu života, díky kterému lze předejít mnoha závažným onemocněním a cítit se dobře fyzicky i psychicky. 

I přes výzvy praktiků a dalších ošetřujících lékařů Češi stále ještě plně nevyužívají možnost absolvovat všechny dostupné preventivní prohlídky, na které mají ze zákona nárok. Stejně tak oddalují rozhodnutí, že podstoupí onkologický screening. 

Důvodem je i fakt, že mnozí přesně nevědí, co vše jim preventivní programy nabízejí. Navíc jim v mnoha případech chybí navigace podle jejich rodinné anamnézy a aktuálního zdravotního stavu. V tom by jim měl právě pomoci projekt Rok prevence VFN. 

„Objednat se na preventivní vyšetření a absolvovat ho během pár minut je nesrovnatelně jednodušší než podstoupit v budoucnu jakoukoliv léčbu, která může být v některých případech i doživotní. Včasný záchyt obtíží dokáže předejít řadě pozdějších komplikací a zachránit nebo prodloužit život. Naše nemocnice proto připravila na celý rok preventivní kampaň, prostřednictvím které zájemcům pomůžeme se v preventivních prohlídkách orientovat,“ uvedla Heřmánková. 

Projekt se pole ní zaměří například na screening nádorů prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku, plic, na melanomy, rakovinu varlat a prostaty, ledviny, játra, vliv alkoholu, kouření a obezity na zdraví, péči o srdce a cévy, vyšetření u stomatologa, gynekologa, na očním oddělení a také budou zahrnuty běžné preventivní kontroly u praktického lékaře.


Autor: puc

Patnáctá sezona Trhů na Kulaťáku začíná v sobotu 2. března

Dnes v 09:58

Dejvické trhy na Kulaťáku v roce 2010 odstartovaly boom novodobých tržišť po českých městech. Letos oslaví 15. sezonu. Organizátoři se zaměří zejména na sezónní akce, rozšíření cateringu i oddychové zóny. Návštěvníci budou mít možnost nakupovat každou sobotu od 8 do...

Potravinová banka na Novoměstské radnici pokračuje

26. února 2024 v 07:38

Pravidelný výdej pomoci z Potravinové banky probíhá každé pondělí od 9 do 12 hodin. V přízemí nádvoří Novoměstské radnice se otevírá výdejní okénko občanům Prahy 1 a Prahy 2 a vydává potravinovou pomoc a základní hygienu.

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

24. února 2024 v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

23. února 2024 v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí, jak se žije na vesmírné stanici

22. února 2024 ve 13:31

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci...

Jak vybrat tu správnou základní školu pro prvňáčka

22. února 2024 v 10:08

Je lepší státní, nebo soukromá škola? Zvolit alternativní vzdělávání, nebo raději klasiku? Anebo vzdělávat dítě doma a do institucí vůbec neposílat? Jak se v tom mají rodiče orientovat?

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Další články
Nahoru