Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Rok prevence: Choďte na prohlídky, vybízí v kampani pražská nemocnice
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze sídlí u Karlova náměstí v Praze 2. Foto: archiv

Rok prevence: Choďte na prohlídky, vybízí v kampani pražská nemocnice

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) startuje nový projekt pod názvem Rok prevence VFN. Jeho cílem je motivovat veřejnost k větší péči o zdraví a k návštěvám preventivních prohlídek. Informovala o tom mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Na průzkum svého zdraví se mohou všichni vydat díky jednoduchému dotazníku, který celý projekt odstartuje. Vybízí zájemce, aby si otestovali, zda dělají vše, co dnešní medicína nabízí pro prevenci nádorových onemocnění. 

Na jeho vzniku se podíleli odborníci z několika klinik VFN, mezi nimiž je gynekologicko-porodnická klinika, onkologická klinika, dermatovenerologická klinika, klinika adiktologie, IV. Interní klinika – gastroenterologie a hepatologie, I. klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, stomatologická a oční klinika a mnohé další. Jejich odborní garanti budou průvodci celým Rokem prevence. 

Po vyplnění odpovědí v pilotním dotazníku program dokáže vygenerovat doporučení pro preventivní vyšetření, která je třeba podstoupit na základě rizikových faktorů. Dotazník je anonymní, pro vyplnění je důležité jen pohlaví a věk. Všeobecná fakultní nemocnice využije získaná anonymní data pro zlepšení poskytované péče. 

Dotazník najdete zde: Dotazník prevence – Dotazníky VFN 

Návštěvy preventivních prohlídek by měly být součástí zdravého způsobu života, díky kterému lze předejít mnoha závažným onemocněním a cítit se dobře fyzicky i psychicky. 

I přes výzvy praktiků a dalších ošetřujících lékařů Češi stále ještě plně nevyužívají možnost absolvovat všechny dostupné preventivní prohlídky, na které mají ze zákona nárok. Stejně tak oddalují rozhodnutí, že podstoupí onkologický screening. 

Důvodem je i fakt, že mnozí přesně nevědí, co vše jim preventivní programy nabízejí. Navíc jim v mnoha případech chybí navigace podle jejich rodinné anamnézy a aktuálního zdravotního stavu. V tom by jim měl právě pomoci projekt Rok prevence VFN. 

„Objednat se na preventivní vyšetření a absolvovat ho během pár minut je nesrovnatelně jednodušší než podstoupit v budoucnu jakoukoliv léčbu, která může být v některých případech i doživotní. Včasný záchyt obtíží dokáže předejít řadě pozdějších komplikací a zachránit nebo prodloužit život. Naše nemocnice proto připravila na celý rok preventivní kampaň, prostřednictvím které zájemcům pomůžeme se v preventivních prohlídkách orientovat,“ uvedla Heřmánková. 

Projekt se pole ní zaměří například na screening nádorů prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku, plic, na melanomy, rakovinu varlat a prostaty, ledviny, játra, vliv alkoholu, kouření a obezity na zdraví, péči o srdce a cévy, vyšetření u stomatologa, gynekologa, na očním oddělení a také budou zahrnuty běžné preventivní kontroly u praktického lékaře.


Autor: puc

Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

25. března 2023 ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Další články
Nahoru