Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Rok před sametovou revolucí komunisté kvůli návštěvě z Francie povolili se skřípěním zubů demonstraci
Václav Havel hovoří na demonstraci na Škroupově náměstí. Foto: Pamět národa

Rok před sametovou revolucí komunisté kvůli návštěvě z Francie povolili se skřípěním zubů demonstraci

Poprvé v období normalizace se lidé mohli sejít na povoleném shromáždění 10. prosince 1988. Stalo se tak na Škroupově náměstí v Praze 3 u příležitosti 40. výročí podpisu Všeobecné deklarace lidských práv a díky francouzskému prezidentovi.

Komunistický režim shromáždění opozičním iniciativám povolil díky francouzskému prezidentovi François Mitterrandovi. Ten totiž svou návštěvu komunistického Československa podmínil tím, že během jeho pobytu nebude perzekvována opozice.

Mitterrand přijel do Československa před koncem roku 1988 na dvoudenní návštěvu, kde jednal nejen s tehdejším prezidentem Gustávem Husákem, ale také právě s disidenty, se kterými 9. prosince dokonce posnídal.

Snídaně se konala v Buquoyském paláci, sídle francouzského velvyslanectví. Za francouzskou stranu se zúčastnili prezident François Mitterrand, ředitel kanceláře pro Evropu Jacques Blot, první tajemník velvyslanectví (pověřený vztahy s disentem) Stanislas Mrozek, ministr zahraničních věcí Francie Roland Dumas, státní tajemník pro mezinárodní kulturní styky Thierry de Beauce, pověřenec kabinetu předsedy vlády Denis Delbrough, mluvčí kanceláře prezidenta (později ministr zahraničí) Hubert Vedrine a velvyslanec Francie v Praze Jacques Humann.

Za českou stranu byli pozváni dnes již zesnulí signatáři Charty 77 Rudolf Battěk, Jiří Dienstbier, Václav Havel, Ladislav Lis a Jiří Hájek, který se tehdy nezúčastnil, protože byl v zahraničí. Pozván byl i dnes už zesnulý představitel Pražského jara Alexander Dubček, který byl ale před odjezdem z Bratislavy zatčen. Na snídani byli pozvaní a zúčastnili se jí předseda Jazzové sekce Karel Srp a signatáři Charty 77 Miloš Hájek, Petr Uhl a Václav Malý.

Snídaně byla plánována na půl hodiny, ale protáhla se na hodinu a půl. Tehdejší KSČ ji nezrušila, protože by tím byla ohrožena návštěva Mitterranda. Stejně tak strana se skřípěním v zubech povolila 10. prosince shromáždění.

To na Žižkově pořádalo pět hnutí: Charta 77, Hnutí na obranu lidských práv, Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), Nezávislé mírové sdružení a České děti a s projevy vystoupili disidenti. Marta Kubišová zazpívala hymnu.

Státní bezpečnost akci natáčela, podle jejího odhadu se jí zúčastnilo asi 5 000 lidí. Mohlo se zdát, že komunistický režim se uvolňuje jako v sousedním Polsku či Maďarsku, komunisté se však chtěli jen vyhnout zahraniční kritice v souvislosti s právě probíhající návštěvou francouzského prezidenta.


Autoři: Markéta Bernatt-Reszczyńská/Paměť národa, Jan Puci

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru