
Rok před sametovou revolucí komunisté kvůli návštěvě z Francie povolili se skřípěním zubů demonstraci
10. prosince 2020 16:15
Komunistický režim shromáždění opozičním iniciativám povolil díky francouzskému prezidentovi François Mitterrandovi. Ten totiž svou návštěvu komunistického Československa podmínil tím, že během jeho pobytu nebude perzekvována opozice.
Mitterrand přijel do Československa před koncem roku 1988 na dvoudenní návštěvu, kde jednal nejen s tehdejším prezidentem Gustávem Husákem, ale také právě s disidenty, se kterými 9. prosince dokonce posnídal.
Snídaně se konala v Buquoyském paláci, sídle francouzského velvyslanectví. Za francouzskou stranu se zúčastnili prezident François Mitterrand, ředitel kanceláře pro Evropu Jacques Blot, první tajemník velvyslanectví (pověřený vztahy s disentem) Stanislas Mrozek, ministr zahraničních věcí Francie Roland Dumas, státní tajemník pro mezinárodní kulturní styky Thierry de Beauce, pověřenec kabinetu předsedy vlády Denis Delbrough, mluvčí kanceláře prezidenta (později ministr zahraničí) Hubert Vedrine a velvyslanec Francie v Praze Jacques Humann.

Snídaně byla plánována na půl hodiny, ale protáhla se na hodinu a půl. Tehdejší KSČ ji nezrušila, protože by tím byla ohrožena návštěva Mitterranda. Stejně tak strana se skřípěním v zubech povolila 10. prosince shromáždění.
To na Žižkově pořádalo pět hnutí: Charta 77, Hnutí na obranu lidských práv, Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), Nezávislé mírové sdružení a České děti a s projevy vystoupili disidenti. Marta Kubišová zazpívala hymnu.
Státní bezpečnost akci natáčela, podle jejího odhadu se jí zúčastnilo asi 5 000 lidí. Mohlo se zdát, že komunistický režim se uvolňuje jako v sousedním Polsku či Maďarsku, komunisté se však chtěli jen vyhnout zahraniční kritice v souvislosti s právě probíhající návštěvou francouzského prezidenta.