dnes
Čtvrtek - oblacno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Pražská kultura

Rok na vsi v dramatizaci Miroslava Krobota se po 21 letech vrací na pražská divadelní prkna

Legendární dramatizace románové kroniky bratří Mrštíků Rok na vsi, kterou připravil Miroslav Krobot v roce 1993 v Národním divadle, a to i jako její režisér, se objeví po 21 letech na pražských divadelních prknech. 6. listopadu 2014 ji v premiéře uvede Divadlo Na Fidlovačce v režii Pavla Šimáka.

„Miroslavu Krobotovi se podařilo vytvořit z jednotlivých střípků příběhů klasického díla výjimečně působivou mozaiku lidských osudů. Drama Rok na vsi se tak může směle řadit k tomu nejlepšímu z evropské divadelní klasiky,“ říká o dramatizaci dramaturgyně Adéla Šotolová.

Život Habrůvky je typický pro tehdejší moravskou vesnici, pro její sociální rozvrstvení, názory, těžkosti všedních dnů, stejně jako radosti sváteční pohody. Je to tedy nejen umělecké dílo, ale i přesný dokument, a to jak bohatým záběrem tematickým, tak způsobem podání. Na jevišti se objeví nespočetné množství figur a figurek, typů a charakterů, nazíraných s úctou, láskou, humorem, účastí i odstupem.

"O dramatizaci jsem se pokoušel deset let. Dvakrát jsem ji zavrhl a usoudil, že to vůbec nejde. Teď mě k tomu vyprovokovali kolegové. Zvolil jsem tři základní dějová pásma: osud Rybáře a Vrbčeny, starostova syna Antoše, jeptišky Amáty. Na ně se nabalují osudy ostatních, jejich rodin, lásek a nepřátel,“ řekl Miroslav Krobot o své dramatizaci při přípravách inscenace Rok na vsi v Národním divadle.

rok-na-vsi_1-nahled Děj samotný výrazně rytmizuje koloběh přírody, která se stává další hrdinkou. Příroda udává řád v Habrůvce, ale i v celém Roku na vsi. Význam přírodního plynutí je zdůrazněný i strukturou kroniky, jež začíná říjnem, kdy se sklízí úroda, a končí po žních v září, na sklonku léta. Na pozadí zvyků, svátků a tradic prožívají obyvatelé Habrůvky svoje komické, dojemné i kruté osudy. Když do harmonie přírodního koloběhu vstupují lidské vášně, slabosti a touhy, mění se malá poklidná vesnička na dějiště velkého dramatu lásky, zrady, i naděje na odpuštění.

Do hlavních rolí Rybáře a Vrbčeny obsadil Na Fidlovačce Pavel Šimák hostujícího Romana Zacha a „stálici souboru“ Barboru Mošnovou. Nabídku na roli Rybáře v Roku na vsi Roman Zach dlouho nezvažoval: „Když mi zavolala ředitelka divadla Na Fidlovačce Eliška Balzerová a nabídla roli Rybáře v Roku na vsi, dlouho jsem se nerozmýšlel. Je to krásný text a silný příběh. Navíc v Krobotově inscenaci, kterou připravil v 90. letech v Národním divadle, hrál tuto roli Boris Rössner. Můj pedagog na DAMU, kterého jsem si velice vážil. Inscenaci jsem samozřejmě viděl, byla to vlastně součást studia. Střípky jednotlivých scén mám stále živě v paměti. I proto je to pro mě výzva.“

V dalších rolích se představí např. Sandra Pogodová, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Ladislav Županič, Lukáš Rous či Denny Ratajský. Výraznou a důležitou součástí inscenace je scéna Jaroslava Čermáka, působivé kostýmy Michaely Hořejší a hudba Marka Doubravy tentokrát i v živém podání.

 


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru