Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Rodinná výstava v Galerii 9

Rodinná výstava – dřevěné obrázky, kresby a hračky, fotografie. Galerie 9 až do 31. března navazuje na volný cyklus „rodinných výstav“ společnou expozicí tvorby ze dřeva, kreseb a hraček Jaroslavy Šetelíkové a prací jejího syna, fotografa Davida Webra.

Jaroslava Šetelíková
Vystudovala v letech 1962–1966 Střední umělecko-průmyslovou školu v Praze, obor Hračka a průmyslový design pod vedením prof. Viktora Fixla a v roce 1968 obor Užitá a propagační grafika u prof. akad. malíře Jiřího Bláhy.

Od roku 1968 byla zaměstnaná jako samostatný výtvarník módních a bytových doplňků z přírodních materiálů, převážně z orobince a dřeva v OPP Bakov, a od roku 1974 pracovala ve vývojovém středisku jako samostatný návrhář dřevěných, textilních a plastových hraček pro podniky zabývající se výrobou a prodejem hraček (Tofa, Hamiro, Směr, Gumotex, Kovozávody). Mimo tuto designérskou tvorbu pro průmyslovou velkovýrobu vytvářela hračky, hrací objekty, dětský nábytek a bytové doplňky pro vybavení dětských zařízení a nemocnic.

Zabývala se též tvorbou módních a bytových doplňků, se kterými se prezentovala na veletrzích a módních přehlídkách v Liberci a v Praze.

Věnuje se i kresbě, hlavně figurální (oblíbeným tématem jsou zejména koně) a volné tvorbě plastik a objektů v různých materiálech, které jsou určeny pro interiéry institucí, např. velký reliéfní Betlém pro Hotel Forum (ve spolupráci s akad. sochařem Zdeňkem Vodičkou). Na veřejnosti se prezentovala na více než 120 kolektivních i samostatných výstavách a soutěžích doma i v zahraničí (Praha, Brno, Brusel, Tokio, Turnhout, Montreal, Gent, Helsinky, Londýn, Budapešť, Paříž, Moskva, Modurodam, Caracas, Lublaň, Poznaň, Norimberk aj.). Za svou práci získala řadu ocenění, např. Vynikající výrobek roku, Cenu za kolekci hraček pro postižené děti a jedno z nejvyšších ocenění Vynikající design '94, Křišťálový jehlan.

David Webr
Patří k předním českým koncertním fotografům. K fotografování se dostal již v dětství, první snímky zachycoval na ruský fotoaparát Lubitel, jako teenager dostal zrcadlovku Exa 500 se třemi objektivy.

Vystudoval nábytkářství na Střední uměleckoprůmyslové škole a restaurování a konzervování na Střední škole grafické. V muzejních a galerijních prostorech se pohybuje dodnes, živí se instalacemi výstav pro Národní galerii v Praze, Uměleckoprůmyslové muzeum, Galerii hlavního města Prahy, Národní muzeum aj.

Během své fotografické tvorby zachycoval krásy Tibetu, Nepálu, Indie nebo Číny. Často ho potkáte pod koncertními a festivalovými pódii, jeho fotografie naleznete v celostátním tisku i hudebních magazínech jako Kulturní magazín Uni, Full Moon, iReport, Musicweb a především na vlastním webu worldstars.eu.

David Webr má za sebou řadu samostatných i skupinových výstav. Od roku 2007 vystavuje každoročně hudební fotografie pod názvem Face To Face Music v Cafe Alternatif Mezibranská v Praze, dále vystavoval v hudebních klubech Batalion, Mlejn, a také v mimopražských síních v Ostravě, Oseku, Kopřivnici, Plzni i v New Yorku. Webrův obsáhlý fotografický profil vyšel v knize Fotografie, které hrají (Galén, 2018).


Autor: Alo

Studentský jam(ík)

Dnes v 07:43

V kaváírně Kina Dlabačov si můžete zahrát i zazpívat.

Doma i na cestách. Výstava v budově radnice

Dnes v 07:30

Výstava fotografií Doma i na cestách začíná v budově radnice v Ocelíkově ulici v Praze 11.

Pozvání do Galerie 9: Naturae

Včera v 18:40

Výstava je přátelským setkáním tří autorek – Moniky Drábkové, Lindy Čihařové a Naděždy Čichovské, které společně studovaly grafický obor na Výtvarné škole Václava Hollara v Praze. Společným jmenovatelem není jen přátelství, ale i tématika jejich prací, související různým způsobem...

Podzimní koncert na Nuselské radnici

Včera v 09:10

Podzimní koncert na Nuselské radnici se koná v úterý 18. října.

Roman Patočka hlavní hvězdou koncertů Pražských symfoniků

Včera v 09:02

Houslový virtuóz Roman Patočka bude hlavní hvězdou koncertů Pražských symfoniků pod taktovkou dirigenta Iona Marina.

Modrá Vopice zveřejnila program na říjen

2. října 2022 v 16:10

MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) zveřejnil svůj říjnový program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu koncertů punkových i metalových kapel.

Praha 9: (Ba)binec na druhou

30. září 2022 v 19:08

Bleší trh, second hand oblečení, hračky, sportovní potřeby, předměty všeho druhu, knížky, porcelán, interiérové doplňky.

Djelem, Djelem: Divadelní hra o migraci Romů do Velké Británie

30. září 2022 v 10:24

Romské rokycanské divadlo Trajo nabídne 8. října úspěšné představení Djelem, Djelem divákům v pražském divadle D21 od 18 hodin, vstupné je pro návštěvníky dobrovolné. Inscenace romského divadla Trajo z Rokycan, které vzniklo na podzim minulého roku v rámci projektu Gendaľipen organizace Slovo 21,...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

28. září 2022 v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Další články
Nahoru