Dnes Pátek - skorojasno 13°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 12°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská kultura

Rodinná výstava v Galerii 9

Rodinná výstava – dřevěné obrázky, kresby a hračky, fotografie. Galerie 9 až do 31. března navazuje na volný cyklus „rodinných výstav“ společnou expozicí tvorby ze dřeva, kreseb a hraček Jaroslavy Šetelíkové a prací jejího syna, fotografa Davida Webra.

Jaroslava Šetelíková
Vystudovala v letech 1962–1966 Střední umělecko-průmyslovou školu v Praze, obor Hračka a průmyslový design pod vedením prof. Viktora Fixla a v roce 1968 obor Užitá a propagační grafika u prof. akad. malíře Jiřího Bláhy.

Od roku 1968 byla zaměstnaná jako samostatný výtvarník módních a bytových doplňků z přírodních materiálů, převážně z orobince a dřeva v OPP Bakov, a od roku 1974 pracovala ve vývojovém středisku jako samostatný návrhář dřevěných, textilních a plastových hraček pro podniky zabývající se výrobou a prodejem hraček (Tofa, Hamiro, Směr, Gumotex, Kovozávody). Mimo tuto designérskou tvorbu pro průmyslovou velkovýrobu vytvářela hračky, hrací objekty, dětský nábytek a bytové doplňky pro vybavení dětských zařízení a nemocnic.

Zabývala se též tvorbou módních a bytových doplňků, se kterými se prezentovala na veletrzích a módních přehlídkách v Liberci a v Praze.

Věnuje se i kresbě, hlavně figurální (oblíbeným tématem jsou zejména koně) a volné tvorbě plastik a objektů v různých materiálech, které jsou určeny pro interiéry institucí, např. velký reliéfní Betlém pro Hotel Forum (ve spolupráci s akad. sochařem Zdeňkem Vodičkou). Na veřejnosti se prezentovala na více než 120 kolektivních i samostatných výstavách a soutěžích doma i v zahraničí (Praha, Brno, Brusel, Tokio, Turnhout, Montreal, Gent, Helsinky, Londýn, Budapešť, Paříž, Moskva, Modurodam, Caracas, Lublaň, Poznaň, Norimberk aj.). Za svou práci získala řadu ocenění, např. Vynikající výrobek roku, Cenu za kolekci hraček pro postižené děti a jedno z nejvyšších ocenění Vynikající design '94, Křišťálový jehlan.

David Webr
Patří k předním českým koncertním fotografům. K fotografování se dostal již v dětství, první snímky zachycoval na ruský fotoaparát Lubitel, jako teenager dostal zrcadlovku Exa 500 se třemi objektivy.

Vystudoval nábytkářství na Střední uměleckoprůmyslové škole a restaurování a konzervování na Střední škole grafické. V muzejních a galerijních prostorech se pohybuje dodnes, živí se instalacemi výstav pro Národní galerii v Praze, Uměleckoprůmyslové muzeum, Galerii hlavního města Prahy, Národní muzeum aj.

Během své fotografické tvorby zachycoval krásy Tibetu, Nepálu, Indie nebo Číny. Často ho potkáte pod koncertními a festivalovými pódii, jeho fotografie naleznete v celostátním tisku i hudebních magazínech jako Kulturní magazín Uni, Full Moon, iReport, Musicweb a především na vlastním webu worldstars.eu.

David Webr má za sebou řadu samostatných i skupinových výstav. Od roku 2007 vystavuje každoročně hudební fotografie pod názvem Face To Face Music v Cafe Alternatif Mezibranská v Praze, dále vystavoval v hudebních klubech Batalion, Mlejn, a také v mimopražských síních v Ostravě, Oseku, Kopřivnici, Plzni i v New Yorku. Webrův obsáhlý fotografický profil vyšel v knize Fotografie, které hrají (Galén, 2018).


Autor: Alo

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

29. března 2023 v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Oslavy Mezinárodního dne Romů

29. března 2023 v 07:17

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Další články
Nahoru