Dnes Úterý - mlha 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Rodinám uprchlíků společně pomohou Praha 1 a Skautský institut
Skautský institut sídlí v takzvaném Rybářském domku na Kampě. Foto: archiv

Rodinám uprchlíků společně pomohou Praha 1 a Skautský institut

Radnice první městské části a Skautský institut se domluvili na společném postupu při řešení pomoci ukrajinským rodinám na území Prahy 1. Informoval o tom mluvčí městské části Petr Bidlo.

„Ukrajinské rodiny, které uprchly před barbarskou agresí ruské armády, potřebují naši pomoc při zajištění ubytování, potřebných dokumentů anebo třeba při zprostředkování kontaktů na zaměstnavatele. Řeší ale řadu dalších pro ně v tu chvíli důležitých praktických věcí, s nimiž si v neznámém prostředí nevědí rady. A v ten okamžik nastupuje důležitá role dobrovolníků, a to je oblast, kterou má Skautský institut skvěle zvládnutou,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN), který se na spolupráci se Skautským institutem (SI) dohodl s jeho ředitelem Milošem Říhou. 

„Už při materiální sbírce, kterou jsme hned po vypuknutí války uspořádali ve Skautském institutu na Staromáku, nás ohromila skutečnost, kolik lidí chce v této situaci pomáhat, kolik lidí se spontánně zapojilo. Na tuto nesmírnou energii jsme navázali zřízením SI dobrovolnické služby. Po pár dnech máme v databázi přes 1 300 dobrovolníků, které od soboty propojujeme s potřebnými místy – s Kongresovým centrem, Smíchovským nádražím, s několika většími sbírkami materiálu a dalšími,“ popsal ředitel Skautského institutu Miloš Říha. K těmto potřebným místům tedy přibudou v následujícím týdnu ta, která identifikuje městská část.

Praha 1 dosud vyčlenila ubytovací kapacity, které nabídla zodpovědným orgánům pro ubytování zaregistrovaných ukrajinských rodin. 

Nemocnice Na Františku, kterou Praha 1 zřizuje, je připravena poskytnout ukrajinským uprchlíkům urgentní péči, běžná i specializovaná vyšetření a zákroky, včetně lůžkové péče, rehabilitaci a podobně. 

Praha 1 rovněž může do svých základních škol přijmout ukrajinské děti a zároveň jim zajistí výuku českého jazyka. 

Sociální pracovníci radnice pomohou ukrajinským rodinám s vyřizováním dokladů a potřebných úředních dokumentů a zprostředkují kontakt s odbornými organizacemi. 

Praha 1 také zřídila sbírkový účet s názvem „MČ Praha 1 – pomoc Ukrajině“ číslo: 6145155369/0800. 

Noví dobrovolníci se do SI dobrovolnické služby stále mohou hlásit, informace jsou na webu www.skautskyinstitut.cz/pro-ukrajinu


Autor: Lukáš Plecháček

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Dnes v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

Včera v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

Včera ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru