Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - oblacno 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Rodinám s dětmi musíme vytvořit lepší podmínky, říká poslankyně Adamová z TOP 09
Markéta Pekarová Adamová se v říjnových volbách pokusí o obhajobu svého poslaneckého mandátu. Foto: archiv

Rodinám s dětmi musíme vytvořit lepší podmínky, říká poslankyně Adamová z TOP 09

Markéta Pekarová Adamová se pokusí v říjnových volbách obhájit svůj mandát v Poslanecké sněmovně. O znovuzvolení se uchází z druhého místa na pražské kandidátní listině strany TOP 09. V dolní komoře Parlamentu se doposud zabývala především tématy souvisejícími s rodinnou a sociální politikou. Pokud by jí voliči dali možnost v parlamentní práci pokračovat, na jaká témata by se zaměřila? Na tuto a další otázky odpovídala serveru Pražský patriot. 

Markéta Pekarová Adamová

Narodila se 2. října 1984 v Litomyšli.

V létě roku 2009 vstoupila do TOP 09, do té doby se aktivně politicky neangažovala.

V komunálních volbách vroce 2010 byla zvolena do zastupitelstva Prahy 8. Stala se radní této městské části. Mandát zastupitelky obhájila v roce 2014.

Od září 2013 je členkou předsednictva TOP 09 Praha.

V roce 2013 se stala poslankyní Parlamentu ČR za Hl. město Praha.

V roce 2015 byla zvolena místopředsedkyní TOP 09.

Jaké budou vaše priority v Parlamentu, pokud v říjnu obhájíte svůj mandát?
Chci pokračovat v rozdělané práci. Věnuji se sociální a rodinné politice, snažím se o to, aby lidem bylo umožněno slaďovat rodinný a profesní život. Aby jim v tom stát nestavěl překážky, ale naopak připravoval vhodné podmínky. Důležitá je pro mne i oblast vzdělávání. Chci nadále dohlížet na to, aby se odpovědně hospodařilo s vynaloženými prostředky do těchto oblastí.
 
Jak byste chtěla pomoci rodinám s malými dětmi?
Stát by zde mohl udělat řadu opatření, třeba vytvářet podmínky, aby pro zaměstnavatele nebyl problém nabízet pozice na částečný úvazek, podporu flexibilního zaměstnávání a také umožnit lidem práci z domova. Zároveň podporovat služby, které pečují o děti. Je nutné vytvořit dostatek míst v mateřských školkách a dětských skupinách a hlídat kvalitu těchto zařízení. Chtěla bych také daňovou úlevu pro rodiny na služby, jako jsou například pomoc s úklidem domácnosti či chůvy.
 
Hodně diskutovaným tématem je mateřská dovolená. S čím zde přicházíte vy?
Usiluji o spravedlivější mateřskou. Není fér, že ženám, které vydělávají průměrně či nadprůměrně, se od určité výše mateřská takzvaně zastropuje. Takže i když do systému odvedou na daních hodně, nemají nárok na mateřskou v adekvátní výši. Můj návrh na narovnání této disproporce už leží ve sněmovně, ale současná koalice ho zamítla. Po volbách bych ho ráda předložila znovu a budu věřit, že nové složení Poslanecké sněmovny bude hrát více do karet tomuto a dalším návrhům, které chtějí pomoci rodinám.
 
adamova-top-09 Jak se snažíte voliče oslovit v probíhající kampani?
Snažím se o maximálně kontaktní kampaň, důraz kladu na setkávání s lidmi. S kolegou Dominikem Ferim začneme rozdávat mladým voličům brožuru, ve které se snažíme přívětivou a humornou formou vysvětlit, proč je důležité jít k volbám. Uvidí nás třeba na Letné u metronomu, na náplavce, nebo u vysokých škol. Těsně před volbami také budu běhat po Praze, jako jsem to dělala před čtyřmi lety, protože sport je mi blízký a ve spojení s rozdáváním propagačních materiálů jsem tím lidi zaujala víc než v statickém stánku u metra. Chtěla bych oběhnout opět celou Prahu, všechny městské části. Tehdy to dalo 80 kilometrů. Seznam akcí průběžně aktualizuji na svém facebookovém i twiterovém účtu a také na mých stránkách www.marketaadamova.cz.
 
Jaká máte očekávání od volebního výsledku?
Do pražského boje jdeme s tím, že ho chceme vyhrát.


Autor: puc

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Další články
Nahoru