dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Roční provoz nového úseku metra a tunelu Blanka bude stát Prahu přes 700 milionů korun!
Den otevřených dveří na staveništi motolské stanice metra v roce 2012. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Roční provoz nového úseku metra a tunelu Blanka bude stát Prahu přes 700 milionů korun!

Výstavba tunelového komplexu Blanka a prodloužené části metra A do Motola bude Prahu stát dohromady desítky miliard korun. Ale při samotném provozu těchto dopravních staveb se městská kasa „pořádně prohne“. Roční provoz Blanky přijde na 200 až 300 milionů korun, nového úseku „áčka“ pražského metra na skoro půl miliardy.

Roční provoz prodloužené části metra A do Motola vyjde na zhruba 480 milionů korun. První cestující se novými stanicemi metra svezou v prvním čtvrtletí 2015. Poté bude upraven provoz povrchových linek. Provoz všech linek metra stojí Prahu více než pět miliard ročně, v roce 2014 to má být zhruba 5,7 miliardy korun.

Pro povrchovou dopravu bude nový úsek znamenat, že budou zrušeny nebo omezeny některé autobusové a tramvajové linky, které vedou souběžně s budovanou podzemkou. Pokud by to Praha neudělala, provoz pražské MHD by se prodražoval.

Anketa

Je dobře, že Praha staví metro do Motola?

28.6%
(28.6%)
71.4%
(71.4%)
Účet za stavbu metra z Dejvic do Motola má být maximálně 22,5 miliardy korun. Ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš ovšem tvrdí, že konečná částka se bude pohybovat kolem 21 miliard korun. Praha ke konci roku prostřednictvím dopravního podniku vyplatila za stavbu metra A do Motola více než polovinu nákladů, přesně 11,6 miliardy korun.

Provoz Blanky asi prodraží průsaky podzemních vod

Stavební část prodlouženého metra včetně stavby výtahů a eskalátorů má být podle smluv dokončena v listopadu. Zkušební provoz by měl začít na přelomu let 2014 a 2015. Kompletní a přesný harmonogram budou mít magistrát a dopravní podnik hotov v druhé polovině letošního února.

Nově budovaný úsek metra A je dlouhý 6,1 kilometru a na trase jsou čtyři stanice – Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Doba jízdy z Motola na Můstek bude 15 minut.

Anketa

Zlepší se doprava v Praze po zprovoznění tunelu Blanka?

40.7%
(40.7%)
13.3%
(13.3%)
46%
(46%)
Tunelový komplex Blanka, další obří dopravní stavba současnosti, bude stát celkem zhruba 36 miliard, datum jeho zprovoznění zatím není kvůli sporům mezi Prahou a Metrostavem jasné. I když město dlouho tvrdilo, že roční provoz bude zhruba 200 milionů, může to být nakonec až o sto milionů více. Jedním z důvodů prodražení údržby může být odčerpávání masivních průsaků podzemních vod.


Další články
Nahoru