dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Ročně se u nás ztratí přes pět tisíc dětí, některé se nikdy nenajdou. Smutné příběhy má i Praha
Projekt S Denisem bezpečně. Foto: archiv Toulcův dvůr

Ročně se u nás ztratí přes pět tisíc dětí, některé se nikdy nenajdou. Smutné příběhy má i Praha

Rizika hrozí dětem nejenom při cestě ze školy, kdy je může obtěžovat neznámá osoba, ale i na dětském hřišti nebo v dopravních prostředcích. Pro děti je v zásadě těžké bránit se. Dospělým všeobecně důvěřují a neuvědomují si, že jim od nich může hrozit nebezpečí. V mnoha případech se stalo, že byly dokonce uneseny do ciziny. „V případě únosu dítěte si musíme uvědomit, že je naše republika opravdu malá a dítě může být za bezmála dvě hodiny odvezeno ze země,“ podotýká Silvie Hájková z neziskové organizace Ztracené děti.

Příběhy ztracených dětí

Beze stopy zmizela v létě roku 1997 čtrnáctiletá školačka z Příšovic. Jela na kole z Příšovic k tetě do Svijanského Újezdu. Ztratila se na cestě dlouhé tři a půl kilometru, navíc v den, kdy se cestou ze Svijanských slavností vracelo mnoho lidí. Nikdo si ale ničeho nevšiml a dívka nebyla nikdy nalezena.

Z chlapce z pražského Podolí se stal symbol zmizelých dětí v Česku. Ztratil se v lednu 1998, když mu bylo devět let. Odešel si hrát za kamarádem, ale domů už se nevrátil. Po chlapci pátraly neúspěšně stovky lidí, psi a vrtulník s termovizí. Potápěči prohledávali Vltavu.

Známým případem z posledních let se stala ztracená devítiletá holčička z pražské Troji. V roce 2010 zmizela cestou ze školy. Po několikaměsíčním pátrání bylo tělo znásilněné a uškrcené holčičky nalezeno asi kilometr od místa, kde byla viděna naposledy.

Jak zamezit dětským útěkům a únosům a snížit tak riziko kriminality páchané na dětech? 26. září proběhne od čtyř hodin na Toulcově dvoře v Praze 10 – Hostivaři osvětová akce.

Děti se budou v rámci projektu „S Denisem bezpečně“ učit, jak se rizikových situací chovat a jak se jich vyvarovat.

Rodiče zatím mohou využít otevřenou diskusi s psycholožkou o věcech, které je trápí, například návykové látky v rodině, rozvodové řízení nebo třeba i o tom, jak zvládnout hyperaktivní dítě.

Tuto akci pořádají společně s neziskovou organizací „Ztracené děti“ pracovníci infocentra Toulcova dvora a je určena i pro rodiče a děti z řad neslyšících.

„Na Toulcův dvůr zamíří každoročně tisíce rodičů s dětmi a my se snažíme o to, aby zde byl pro ně připraven zajímavý program. Když nás oslovila paní Silvie Hájková s možností uspořádat tuto akci, dlouho jsme neváhali. Děti jsou velmi zranitelné a je důležité je již v raném věku upozornit na rizika a zvýšit tím jejich bezpečí,“ říká Lenka Skoupá předsedkyně správní rady.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru