Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 20°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Byznys

Ročně se v Česku prodají problematické či rizikové nemovitosti v celkové hodnotě 50 miliard korun

Při koupi nemovitosti hrozí kupujícímu řada rizik, kterých si často není vědom. Přitom tato rizika mohou koupi zkomplikovat, prodražit nebo zcela překazit. Až ve třetině případů totiž nastává nějaký zásadní právní, technický či jiný problém, se kterým kupující nepočítal. Z těchto důvodů navázala spolupráci skupina firem, které pracují s daty v oblasti nemovitostí, resp. s riziky týkajících se nemovitostí, a vytvořila volný „klastr" firem. Jeho cílem je informovat veřejnost o všech rizicích hrozících při koupi nemovitosti a přispívat tak k větší transparentnosti a bezpečnosti obchodu s nemovitostmi.

Ročně jsou v ČR prodány rezidenční nemovitosti za více než 150 miliard korun. Z výsledků průzkumu vyplývá, že každý třetí člověk, který koupil nějakou nemovitost, zažil situaci, kdy až po podpisu kupní smlouvy zjistil nějaký zásadní právní, technický či jiný problém, o kterém předtím nevěděl. Tento speciální průzkum realizovala pro společnost MyNEMO
Report v září 2020 výzkumná agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace ČR 18+.

„72 procent respondentů našeho průzkumu uvedlo, že jim koupě nemovitosti způsobila neočekávané navýšení nákladů. Téměř polovina uvedla, že nemovitost byla v podstatně
horším stavu, než jim bylo sděleno. Většina lidí nezná všechna možná rizika, která mohou při koupi nemovitosti nastat, tudíž ani neví, jak jim čelit,” komentuje výsledky průzkumu
Tomáš Petrů, jednatel společnosti MyNEMO Report.

Koupě nemovitosti je velká investice v řádu milionů až desítek milionů korun a kupující přitom většinou není odborníkem na nemovitosti a jeho přístup k jednotlivým specifickým informacím je velmi komplikovaný. Transakce probíhá ve skutečnosti často pod časovým tlakem a kupující může pominout řadu rizikových aspektů především právního charakteru. Mezi ty patří například omezení vlastnického práva, kdy na nemovitosti vázne zástavní právo, předkupní právo nebo jiné věcné právo třetí osoby. V praxi to znamená, že majitel je nucen strpět nějaké omezení, které je specifikované dokumentem vloženým na katastr nemovitostí.

„65 % zápisů vkladu do katastru se týká nějakého právního omezení, jako je zástavní právo, věcné břemeno, předkupní právo apod.,” říká Jan Záhora, jednatel společnosti MyNEMO Report. Velkým problémem jsou také exekuce majitele nemovitosti. Ve chvíli, kdy je na nemovitost uvalena exekuce, nesmí majitel s takovou nemovitostí bez vědomí exekutora nijak nakládat, a přitom v čase prodeje nemovitosti ani nemusí o exekuci vědět, nebo ji vědomě zatají.

Kupující by si také měl ověřit, zda osoba uvedená v kupní smlouvě jako prodávající je skutečně jediným vlastníkem nemovitosti a zda nemá dluhy například za vodu, elektřinu či telekomunikace, které nejsou zjistitelné z katastru nemovitostí. Při převodu vlastnického práva k nemovitosti, přebírá totiž nový vlastník i práva a povinnosti s danou věcí spojené.

„Před koupí nemovitosti doporučujeme si prověřit i důvěryhodnost prodávajícího. Prvním varovným signálem by měla být častá změna vlastníka nebo krátká doba držení nemovitosti. Důvěryhodně nepůsobí ani osoba s adresou na městském úřadě, se záznamem v rejstříku trestů právnických osob nebo v insolvenčním řízení,” upozorňuje Luděk Mácha, Business Development Manager společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Problém pro kupujícího představuje také nekvalitní kupní smlouva s nedostatečnou identifikací nemovitosti nebo s nevyváženými právy, povinnostmi a sankcemi. „Často využívaným nástrojem při koupi nemovitosti je úschova kupní ceny. Nový zákon o realitním zprostředkování přinesl dosud chybějící regulaci a nyní umožňuje úschovu jen za poměrně přísných podmínek. Mezi ty patří zejména písemná smlouva o úschově, uložení peněz na samostatný bankovní účet, informování banky, že finanční prostředky jsou majetkem třetí osoby a záznam v evidenci úschov,” vysvětluje Daniel Macek, advokát, partner advokátní kanceláře MACEK.LEGAL.

Významným rizikem jsou i povodně a záplavy, které ohrozí nemovitost, a které ovlivňují podmínky pojištění dané nemovitosti. Riziko výskytu povodní či záplav přitom hrozí na více než 25 procentech adresách v ČR.

„Již od roku 1997 je Intermap podle požadavků pojistného trhu zhotovitelem map nebezpečí povodně v ČR a z nich vytvořených tarifních zón pro potřeby pojišťovnictví. Od roku 2020 používá pojistný trh v ČR aktualizovanou sadu map nebezpečí povodně a z nich odvozené tarifní zóny. Proto je podle našeho názoru důležité, aby během procesu ohodnocení nemovitosti využíval celý realitní trh, jako doplňkovou informaci o pojistné situaci dané nemovitosti, informace o riziku povodně a záplavy právě od Intermapu,” říká Richard Šálek, Obchodní ředitel pro region střední a východní Evropy a Ruska ze společnosti Intermap Technologies.

V neposlední řadě by měl kupující věnovat pozornost celkové kondici nemovitosti a pečlivě si ověřit případné vady či poškození stavby a celkový stav a životnost rodinného či bytového domu. „Kupující se jistě nechce dočkat nepříjemných překvapení, která se mohou objevit po čase v souvislosti s technickým stavem objektu. I malý vlhký flíček v podkroví nebo drobná prasklina ve stropě může skrývat problém za několik stovek tisíc korun,” varuje Radim Mařík, hlavní inspektor společnosti NEMOPAS – DEK.


Autor: red

Mezinárodní agentura Effectivity otevřela pobočku v Česku, do Prahy chce exportovat slovenské mozky

19. května 2022 ve 13:02

Slovenská mezinárodní agentura Effectivity (EFFE) otevřela své zastoupení v České republice. Jedná se tak o další kancelář mimo domovskou základnu, která bude vystupovat pod jménem EFFE Prague.     

Tesco spustilo kampaň pro Online nákupy

14. května 2022 ve 13:04

Tesco spustilo novou kampaň „Nenechte se opít…“. Vzhledem k situaci na trhu s potravinami je smyslem kampaně Tesca zaměřit se na ceny u online nákupů formou srovnání cen s konkurenčním Rohlíkem. Výsledkem srovnávacích nákupů je úspora, kterou Tesco zákazníkům přináší u 37 produktů(1) ze...

Pražská strojírna uzavírá rok se ziskem

5. května 2022 v 08:09

Dceřiná společnost Dopravního podniku hlavního města Prahy Pražská strojírna zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2021. Komplikovaný rok sužovaný covidovými restrikcemi a nárůsty cen uzavřela s hospodářským výsledkem 43,6 mil. korun před zdaněním. 

Projekt Prahy 1 Corrency odstartoval, občané i podnikatelé se mohou nadále registrovat

4. května 2022 v 11:10

Radnice první městské části zahájila vlastní realizaci projektu Corrency, jehož cílem je podpořit jednotlivé živnostenské provozovny na území Prahy 1 a zároveň posílit koupěschopnost zdejších občanů. Dobrou zprávou je také to, že občané i živnostníci a podnikatelé, kteří to dosud nestihli, se...

V prvním kvartálu začalo podnikat 20 111 živnostníků. Téměř stejný počet ale podnikání ukončil

3. května 2022 v 10:39

Za první tři měsíce letošního roku prostřednictvím živnostenského oprávnění začalo podnikat 20 111 osob, což je o desetinu víc než ve stejném období roku 2021. Celkový počet podnikatelů – fyzických osob v ČR se ale zvýšil jen o 427 na 2 179 683. Aktuální přehled zveřejnila poradenská společnost...

DLA Piper asistovala skupině Karlín Group při společné investici do rezidenčních projektů s PPF Real Estate

2. května 2022 v 10:00

DLA Piper poskytovala právní poradenství skupině Karlín Group, přednímu českému developerovi rezidenčních a administrativních budov, při prodeji 50% podílu ve dvou rezidenčních projektech developerské společnosti PPF Real Estate.

Začal Huawei Global Analyst Summit

27. dubna 2022 ve 12:35

Odstartoval 19. ročník Huawei Global Analyst Summit v čínském Šen-čenu, kde zástupci technologického giganta Huawei seznámili návštěvníky s nejnovějšími průmyslovými trendy i svou představou zelenější budoucnosti. 

Falešné SMS zprávy se snaží vylákat platby za údajné nedoplatky, varuje innogy

27. dubna 2022 v 07:04

innogy varuje před podvodnými SMS, které se snaží vylákat platby za údajné nedoplatky energií. V posledních dvou dnech zajistila innogy několik pokusů o podvodné jednání formou rozesílání SMS a následné vymáhání falešných nedoplatků za dodávky energií. Jedná se zatím jen o několik případů, ale...

Další články
Nahoru