Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Roboty, napětí i procházku virtuální realitou nabídne noc vědců na FEL ČVUT
6 říjen
Ostatní
Ultrazvukový levitátor, ve kterém vzniká stojaté vlnění umožňující lehkým částečkám levitovat, třeba kuličkám polystyrenu. Foto: ČVUT

Roboty, napětí i procházku virtuální realitou nabídne noc vědců na FEL ČVUT

6. 10. 2023
Smečku šikovných robotů potkáte v pátek 6. října během Noci vědců na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze – Dejvicích. Na programu bude i virtuální procházka historickým centrem Prahy, pro dobrodružnější povahy simulace jízdy v elektroformuli a bastlíře a bastlířky potěší třeba řada zajímavých technických pokusů. Nebude chybět ani pořádná dávka napětí a „koncert“ v podání Teslova transformátoru. Noc vědců vypukne na FEL od 17 hodin a skončí kolem 22 hodin. Většina programu se uskuteční v přízemí budovy.

S technikou si v pátek „potykáte“ ještě předtím, než vkročíte na fakultu. Před vstupem z ulice Technická vás se svým programem uvítá tým z katedry telekomunikační techniky. „Na letošní Noci vědců jsme se rozhodli ukázat veřejnosti experimenty, které studenti prováděli v přírodním prostředí Orlické přehrady na letním FEL_Campu,“ uvedl vedoucí katedry Jiří Vodrážka.

„Jde o využití konceptu softwarově definovaného rádia, který je dnes základem mnoha moderních komunikačních systémů. Bude prezentován například příjem signálů z družic a dekódování meteorologických snímků,“ popsal vědec. 

Na své si přijdou i fanoušci a fanynky robotiky. Tým z FEL ukáže schopnosti robotů, které vyvíjí. Přiblíží třeba to, jak mohou pomoci v záchraně osob, průzkumu špatně přístupných prostor, ale i v oblasti ekologie. „Rádi zájemcům předvedeme některé z našich ‚hraček‘ a třeba zbude čas i na společné hraní,“ podotkl Bedřich Himmel z katedry kybernetiky.

Malé návštěvníky a návštěvnice pak do programování miniaturních robotů, takzvaných ozobotů i výroby kouzelných hůlek, zasvětí členky spolku wITches, které popularizují IT a techniku na základních školách. A rychlokurzem pájení pak provedou studenti a studentky z klubu +/-FEL.

„Sestavíte si a zapájíte jednoduchý elektrický obvod a odnesete si domů malý svítící suvenýr. Kreativní nadšenci si u nás mohou vyrobit ozdoby ze starých elektronických součástek,“ sdělil za studentský klub Daniel Justiz.

Máte rádi rychlá auta? Pak byste neměli minout stanoviště úspěšného studentského týmu eForce FEE Prague Formula. Jeho členové a členky ukážou autonomní elektroformuli, kterou vyvíjí a závodí s ní na evropských tratích. Návštěvníci a návštěvnice se dozví, co všechno stavba formule obnáší a usednou také do závodního simulátoru.

Neobvyklou cestu pražskými ulicemi pak nabízí slavný Langweilův model Prahy převedený na FEL ČVUT do virtuální reality. „Antonín Langweil vytvářel model Prahy kolem roku 1830 ve své litografické dílně, jde tedy o kombinaci tisku a ručních úprav fasád domů. Ač je měřítko modelu miniaturistické, přibližně 1:480, detaily fasád domů jsou velice precizní a věrně zachovávají tehdejší stav staré Prahy,“ poznamenal David Sedláček z katedry počítačové grafiky a interakce.

„Prohlížení modelu ve virtuální realitě nás tak přenáší nejen v prostoru, ale i v čase. Můžete se procházet známými ulicemi, ale také již přestavěnými částmi Prahy od Loretánského náměstí po Prašnou bránu. V modelu můžeme odhalovat z pohledu chodce domovní znamení anebo si můžeme části modelu prohlížet z tzv. ‚boží perspektivy‘ a nahlédnout i do zákoutí z ulic nedostupných,“ popsal vědec.

Ačkoliv digitalizace a 3D rekonstrukce modelu začala podle Sedláčka před více než 15 lety, jeho plynulé prohlížení a zobrazení ve virtuální realitě v nejvyšším detailu je technickou výzvou i v současnosti. 

Pohlédnout na zvuk a užít si blesky

Proč je nutné využívat vysoké napětí, kde se s ním setkáme v domácnosti a jak by vypadal svět bez něj? O tom i mnohém dalším pohovoří student FEL Marek Novotný během přednášky, která se uskuteční od 18:30 v posluchárně č. 209 ve druhém patře. Připraví si také pětici experimentů – ukáže třeba to, kdy je bezpečné dotknout se vysokého napětí. To ale není všechno! Marek Novotný a jeho kolega Tomáš Koudelka po setmění odehrají také originální koncert pomocí Teslových transformátorů před budovou fakulty, což bude zážitek pro uši o oči.

Efektní bouři a parádní podívanou pak zažijete během prohlídky laboratoře vysokých napětí a vyslechnete si i zajímavosti o zkušebních zdrojích pro výrobu elektrických výbojů. Komentované prohlídky laboratoře se během Noci vědců uskuteční každou půlhodinu – sraz bude v přízemí FEL u vstupu do budovy.

„Spatřit“ zvuk zase můžete díky ultrazvukovému levitátoru, který ukáže tým z katedry měření. V levitátoru vzniká stojaté vlnění umožňující lehkým částečkám levitovat, třeba kuličkám polystyrenu. Tentýž tým vás vezme i na průzkum moderních navigačních systémů a pohovoří třeba o tom, jak fungují systémy pro lokalizaci hasičů v oblastech bez GNSS signálu a další technická tajemství. Malým i velkým bastlířům a bastlířkám pak vědci poradí, jak si sestrojit například jednoduchý osciloskop, funkční generátor nebo čítač – přístroje postavené na mikrořadičích.

To, jak probíhá příprava živých přenosů, uvidíte ve videostřižně a střih si pod vedením odborníků z AV studia FEL také vyzkoušíte. A zjistíte, jak změřit to, když lidem „hrají“ uši. Vědci přiblíží i možnosti průzkumů materiálů pomocí světla.

A nebude chybět ani elektrizující setkání s Van de Graaffovým generátorem, který o Noci vědců pojede naplno.


Autor: puc

Praha 13: Sousedské koledování se slavnostním rozsvícením betlému

2. prosince 2023 ve 20:06

V neděli 3. prosince se od 17 hodin uskuteční v Centrálním parku Prahy 13 u Kuželkárny Sousedské koledování se slavnostním rozsvícením betlému. „Přijďte si zazpívat, nebo se jen zaposlouchat do hlasů svých sousedů, přátel a lidí kolem sebe. Budeme společně zpívat známé vánoční koledy za doprovodu...

Praha 15 zve na zasedání zastupitelů

30. listopadu 2023 ve 21:04

V tomto volebním období již šesté zasedání zastupitelstva Prahy 15 se uskuteční ve středu 6. prosince od 15 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Na programu bude například rozbor hospodaření městské části v letošním roce nebo projednání rozpočtového provizoria na příští...

Výbor pro územní rozvoj Zastupitelstva MČ Praha 11 zve na 10. jednání

27. listopadu 2023 v 18:31

Ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin proběhne již 10. jednání Výboru pro územní rozvoj Zastupitelstva MČ Praha 11.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Fakulta dopravní ČVUT v Praze zve na Den otevřených dveří

22. listopadu 2023 v 11:58

Možnost zažít Fakultu dopravní ČVUT na vlastní kůži, to je nabídka současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se bude konat v pátek 24. listopadu, v budově Horská 3 v Praze 2, od 9 do...

V Praze 10 bude jednat Výbor sociální a zdravotní

19. listopadu 2023 v 11:45

Veřejné jednání Výboru sociálního a zdravotního zastupitelstva Prahy 10 se uskuteční ve středu 22. listopadu od 17 hodin ve staré budově vršovické radnice v Radničním salonku (budova A, 5. patro). Na programu je třeba návrh na poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu Prahy 10 v rámci...

Zimní bál pro seniory Prahy 10

8. listopadu 2023 v 19:18

V pátek 24. listopadu se v KD Barikádníků uskuteční Zimní bál pro seniory Prahy 10. Vystoupí taneční orchestr Stanislava Douši, připravena jsou taneční vystoupení a tombola. Bál je určený pro seniory ve věku 60 let a více s trvalým bydlištěm na území desáté městské části. Dvě vstupenky na osobu je...

Praha 13 se připojila k potravinové sbírce

8. listopadu 2023 ve 14:20

Způsob, jak pomoci lidem v okolí, kteří jsou na tom opravdu špatně je nakoupit jídlo nebo drogerii. V případě Prahy 13 pomoc míří rodinám v krizi, zejména samoživitelům, lidem bez domova a seniorům. Kromě nákupu, je možné se zapojit i jako dobrovolník.

Praha 9 vyhlásila Mikulášskou sbírku

2. listopadu 2023 v 05:28

Na jaře proběhla na radnici Prahy 9 první charitativní sbírka pro potřebné rodiny s dětmi. U obyvatel Devítky i u zaměstnanců úřadu se sbírka setkala s velkým úspěchem a podařilo se na několik měsíců zásobit klienty našeho sociálního odboru a přispět i Armádě spásy, která pravidelně vydává teplé...

V Galerii Butovice bude vánoční ladění

1. listopadu 2023 v 08:50

Ve čtvrtek 9. listopadu bude možné v Galerii Butovice od 17 do 19 hodin pochytit vánoční náladu. Budou se konat tvořivé workshopy, na kterých si zájemci vyrobí svícen nebo perníčky. Hezkou atmosféru dotvoří dětský pěvecký sbor Rolnička Praha, který zazpívá především koledy, ale i další písně ze...

Průvod pražských strašidel projde centrem Prahy

31. října 2023 ve 12:37

Od roku 2009 pořádá Muzeum pražských pověstí a strašidel v předvečer dušiček Průvod pražských strašidel. Desítky kostýmovaných účastníků se sejdou vždy v 18 hodin u Prašné brány a průvod pokračuje celou královskou cestou na Malostranské náměstí. Po celou cestu strašidla vyprávějí své příběhy a...

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí

26. října 2023 v 08:42

Večerní slavnostní nasvícení zahrady proběhne 31. října od 17 do 21 hodin.

Další články
Nahoru