Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Roboti na Strahově? Zchátralý stadion se promění na technologické a testovací centrum
Zakládající memorandum projektu podepsali ve středu zástupci magistrátu, Českého vysokého učení technického v Praze, Studentské unie ČVUT a zástupci partnerů (výrobce 3D tiskáren a investiční fond). Zároveň ukázali, jak by mohlo centrum vypadat. Foto: MHMP/ČVUT

Roboti na Strahově? Zchátralý stadion se promění na technologické a testovací centrum

Zanedbaný Strahovský stadion podstoupí rozsáhlou opravu a promění se na centrum pro inovativní firmy a testování nejmodernějších technologií. Zakládající memorandum projektu ve středu podepsali zástupci pražského magistrátu, Českého vysokého učení technického v Praze, Studentské unie ČVUT a partneři – výrobce 3D tiskáren Průša Research spolu s venture studiem a investičním fondem DLTG.

Uvnitř Strahovského stadionu je osm fotbalových hřišť, které využívají mládežnické týmy Sparta Praha. Fotbalový klub má část stadionu pronajatou do roku 2040 s možným prodloužením o dalších 10 let.

Nicméně zbytek rozsáhlého areálu je zchátralý. Městu se dlouhodobě nedaří pro místo dřívějšího konání sletů a spartakiád najít smysluplné využití. Zvažovaly se developerské projekty, jeden čas se dokonce hovořilo o využití pro letní olympiádu, o jejímž přivedení do Prahy snil Pavel Bém, když byl primátorem. Ale ty časy jsou dávno pryč.  

Aktuálně podepsané memorandum dává naději, že se místo s rozpadajícími se tribunami změní k lepšímu. Podle projektu opravené tribuny nabídnou dostatečný prostor pro testování technologií, a to včetně fyzického testování – například robotů.

„Cílem je vytvoření inovačního světa pod hlavičkou ČVUT ve spolupráci se Studentskou unií ČVUT. V první fázi získá ČVUT do zápůjčky prostory komentátorů ve východní tribuně stadionu, kde se začnou usazovat první start-upy. Ve spolupráci s firmou Průša Research zde vznikne také zkušební laboratoř. Do budoucna jsou plány mnohem větší a doufám, že se podaří zrealizovat rekonstrukci nejprve celé východní tribuny, a pak i dalších částí stadionu,“ řekl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

„Plánujeme projekt postupně rozvíjet s partnery. Od menšího prostoru ve východní tribuně až po následnou opravu větších prostor. Chceme k tomu zvát zástupce významných firem. Jsme už v počátečních jednáních a následovat budou další,“ uvedla prorektorka ČVUT Veronika Kramaříková.

Na Strahově budou vznikat národní i evropské inovační projekty. Zároveň je v plánu úzké propojení podnikatelského a akademického prostředí, deset tisíc studentů v blízkém sousedství stadionu tak bude mít příležitost propojení s inovativními firmami, naopak podnikatelé z Česka i zahraničí dostanou možnost oslovit nové talenty.

„Nabídneme studentům konečně prostor, kde se budou moci seznámit a vyzkoušet nejmodernější technologie, rozvíjet své nápady a případně s nimi založit i vlastní podnikání. Partneři pak výměnou za to dostanou možnost oslovit nové talenty. V Praze vznikne ze zanedbaného stadionu centrum ekonomiky budoucnosti,“ sdělil rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Prostor po renovaci poskytne studentům kvalitní zázemí pro zkoušení technologií a začátky podnikání. Inovativní pražské firmy získají přímý přístup k výzkumu, zahraniční podnikatelé pak na Strahově najdou dostatečný prostor pro své působení, a to přímo v srdci Evropské unie.

Zástupce partnera Průša Research, Ondřej Kašpárek, k monumentálnímu plánu dodává: „Každý partner má trochu jinou roli a my považujeme za důležité být u toho hned od začátku.“ „Víme, jak prostor upravit, aby sloužil jak studentům, tak podnikatelům. Už tam máme provizorní kanceláře a v portfoliu i řadu start-upů, které to zajímá. Jde o to vytvořit funkční, ale i symbolický prostor, jenž podpoří inovačního ducha i odvahu riskovat,“ uvedl Tomáš Pluhařík za investiční fond DLTG


Autor: puc

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

Včera v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

Včera v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru