dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Roboti budou zápasit v sumu, hledat kečupy a medvědy, rozdají si to na dráze
Robotické maskování alá Karlštejn. Foto: robotickyden.cz

Roboti budou zápasit v sumu, hledat kečupy a medvědy, rozdají si to na dráze

Již 12. robotický den, který tradičně pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a Spolek Robonika, může veřejnost zdarma navštívit v neděli 14. června v Kongresovém centru Praha. Do soutěží je přihlášeno 85 robotů ze 7 zemí, předvádět je bude přes 130 soutěžících. Program bude probíhat po celý den od 10 do 17 hodin, dopoledne se odehrají kvalifikační zápasy, odpoledne pak postupně finálová utkání.

„Roboti se představí v osmi různých soutěžích, od jednoduchých pro začátečníky až po velmi pokročilé pro zkušené tvůrce robotů. Ve zvláštních kategoriích budou též soutěžit roboti zcela postavení z vybrané stavebnice. Soutěže doprovodí ukázky studentských projektů i firem, které se robotikou v České republice zabývají,“ uvedl pořadatel akce David Obdržálek.  

Soutěže jsou určeny pro dálkově řízené i autonomní roboty. V soutěžích Bear Rescue Beginner a Advanced mají roboti za úkol najít v jednoduchém
bludišti „ztraceného medvěda“ a dopravit jej zpět na místo startu.

V soutěži Ketchup House soupeří dva roboti o to, kdo najde ve skladu více plechovek s kečupem. Soutěž RoboCarts je určena pro roboty – závodní auta, jejichž úkolem je na zmenšené motokárové trati co nejrychleji objet stanovený počet kol.  

Při soutěži Line Follower sledují roboti černou čáru a snaží se co nejrychleji projet od startu do cíle. Ovšem na cestě je čekají různé záludnosti – trať se větví, roboti narazí na překážky, místy vodící čára chybí. V robotickém Sumu budou dva roboti usilovat o vytlačení soupeře z kruhové arény, podobně jako to dělají zápasníci v tradičním japonském zápasu.

V soutěži Art, Robots & Entertainment se představí díla propojující svět robotiky se světem umění a zábavy. A nakonec, v soutěži Free Style – volná jízda se budou soutěžící ucházet o cenu publika se svými libovolnými robotickými výtvory.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru