dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Roboti budou hledat medvěda a zápasit v ringu
Součástí Robotického dne bude soutěž Free Style. Foto: archiv Robonika

Roboti budou hledat medvěda a zápasit v ringu

Již 13. Robotický den se uskuteční tento víkend v Kongresovém centru Praha u stanice metra Vyšehrad. Dnes je soutěžní neveřejná část, zítra si bude moci roboty od 10 do 17:30 prohlédnout v akci kdokoli.

Do soutěží je přihlášeno přes 140 robotů, což je oproti loňsku nárůst o víc než polovinu. Předvádět je bude 230 soutěžících ze sedmi zemí. V neděli dopoledne se odehrají kvalifikační zápasy, odpoledne pak postupně finálová utkání v jednotlivých soutěžích. Přijít i odejít je možné kdykoli,
vstup je volný.      

Roboti se představí v osmi různých soutěžích, od jednoduchých pro začátečníky až po velmi pokročilé pro zkušené tvůrce robotů. Ve zvláštních kategoriích budou též soutěžit roboti zcela postavení z vybrané stavebnice. Soutěže doprovodí ukázky studentských projektů i firem, které se robotikou v České republice zabývají.   

Novinkou v programu je soutěž „Roadside Assistance", ve které roboti předvedou, jak by na silnici zastali roli Žlutých andělů.  

Soutěže jsou určeny pro dálkově řízené i autonomní roboty:
* Bear Rescue Beginner: Úkolem robota je v co nejkratším čase nalézt ztraceného medvěda a dovézt ho zpět domů. V soutěži Bear Rescue Beginner soutěží roboti dálkově řízení člověkem.

* Bear Rescue Advanced: Stejně jako v předchozí soutěži, úkolem robota je v co nejkratším čase nalézt ztraceného medvěda a dovézt ho zpět domů. V soutěži Bear Rescue Advanced ale soutěží autonomní roboti, tedy roboti, kteří se sami rozhodují, a člověk je nijak neovládá.

* Free Style: Soutěž otevřená všem nadšencům. Máte výtvor, který se alespoň vzdáleně týká robotiky? Pak je tato kategorie přesně pro Vás.

* Ketchup House: Dvojice robotů soupeří ve skladu, kdo bude mít na konci zápasu více plechovek s kečupem. Ve skladu je až 12 plechovek kečupu a orientaci robotům usnadňují čáry na podlaze. Který z robotů si doveze víc plechovek na svou domovskou čáru?

* Line Follower: Roboti mají za úkol co nejrychleji sledovat černou čáru. Na dráze však mohou být různé překážky – rozdvojení a spojení tratě, předměty na trati a také přerušení trati. Uspět může jen ten, komu se povede zdolat všechny překážky.

* Mini Sumo: Úkolem robota je vytlačit protivníka z ringu. Robot však musí splňovat omezení velikosti (10×10 cm) i hmotnosti (0,5 kg).

* Roadside Assistance: Havárii na silnici je potřeba odstranit, místo řádně označit a náklad naložit na náhradní vozidlo. Kterému z robotů se podaří lépe zvládnout tuto nepříjemnou situaci?

* RoboCarts: Na závodní dráze spolu soutěží až 5 robotů zároveň o to, kdo první projede předem určený počet kol. Na dráze je však velmi mnoho zatáček, což závodění znesnadňuje. Pro ulehčení naopak slouží černá vodící čára vinoucí se po okraji
trati.

Program:
•    Robotický den bude otevřen pro veřejnost 26.6.2016 10–17, vstup volný.
•    Místo konání: Kongresové centrum Praha (metro C – Vyšehrad)
•    Program:
10:00 oficiální zahájení a start soutěží ve všech kategoriích
10:20 prezentace španělské soutěže TuBot
10:40 prezentace projektu iRobot Sumo
11:00 přehlídka soutěžních robotů v kategorii Free Style
12:00–17:00 finálové zápasy všech soutěží (po sobě postupně)
17:00 vyhlášení vítězů všech soutěží


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru