Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Robosoutěže, originální koncert a workshopy pro děti nabídne Maker Faire Prague 2023
Foto: ČVUT

Robosoutěže, originální koncert a workshopy pro děti nabídne Maker Faire Prague 2023

V sobotu 10. a v neděli 11. června se na Výstavišti Praha uskuteční festival Maker Faire Prague, největší tuzemský svátek vědeckého kutilství a vynalézavosti. nebude na něm chybět program Fakulty elektrotechnické ČVUT. Čítá třeba superfinále Robosoutěže pro žákovské týmy, zábavné úkoly spolku wITches, jehož členky popularizují IT a techniku mezi dětmi, ukázky projektů katedry měření nebo originální koncert, za nímž stojí doktorandi. 

„Superfinále“ Robosoutěže vypukne v neděli 11. června. S robotickými vozítky ze stavebnice LEGO Mindstorms budou soutěžit nejlepší týmy složené ze žáků a žákyň základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

„Do finále postoupilo celkem 14 nejlepších týmů, které se utkaly ve třech samostatných předkolech. Z každého předkola postoupily čtyři nejlepší týmy a dva obdržely od organizátorů divokou kartu,” popsal hlavní pořadatel soutěže dr. Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. Nedělní soutěž začne v pravé poledne, vyhlášení vítězných týmů bude po 14 hodině.

Další pestrý program kombinující roboty a populární stavebnici pak zástupci FEL připraví po oba festivalové dny.

„Robotický LEGO koutek umožní nejmenším účastníkům a účastnicím festivalu, ve věku zhruba od tří do osmi let, pohrát si s LEGO a postavit, co budou chtít,“ popsal Hlinovský. „Pro starší připravujeme v průběhu Maker Fairu několik soutěží, kde si vyzkouší svoje schopnosti a spolupráci v týmu. Pro zájemce a zájemkyně pak budeme mít robota skládajícího Rubikovu kostku, robota hrajícího na klávesy, robota hrajícího šachy a můžete se opět těšit na robota Ludvíka,“ shrnul Hlinovský. Humanoidní robot Ludvík, dílo studentů katedry řídicí techniky, se skládá z více než 31 000 dílků LEGO a je ostříleným hostem vědecko-popularizačních, ale i kulturních akcí.

Malí robůtci, tzv. Ozoboti, pak budou hvězdy programu v režii členek fakultního spolku wITches.

„U našeho stánku dětem představíme kouzla a taje elektrotechniky. Budou moci pomoci našim malým kamarádům, Ozobotům, projet bludištěm, čímž se naučí základní princip, jak robot přijímá pokyny,“ popsala za wITches studentka FEL ČVUT Annamária Miheličová. Podotkla, že bude i dílna pro výrobu „kouzelnické hůlky“. „Nejenže se děti mohou seznámit se základními součástkami, ale s naší pomocí si budou moci vyzkoušet i pájení. A pro hudebně nadané anebo jen zvídavé bude připravené naše Banánové piano,“ zdůraznila Miheličová.

Techniku a umění pak spojuje i instalace dvou doktorandů z FELu – Vojtěcha Leischnera a Pavla Husy.

„Pendulum nebo taky Kyvadlo je hudební nástroj ze série kontrolerů, která převádějí pohyb na zvuk, ode mě a Pavla Husy,” popsal Leischner a poznamenal, že už v roce 2018 mohli lidé na pražské přehlídky digitálních kutilů slyšet hudbu, kterou vytvořily žonglérské míčky. „Kyvadlo vychází z předchozí práce – využívá akcelerometry a gyroskopy společně s wifi mikrokontrolérem,“ dodal Leischner.

Expert z katedry počítačové grafiky a interakce FEL ČVUT vysvětlil, že kyvadlo pohybem určuje směr, odkud zvuk zdánlivě přichází, takže posluchač(ka) má pocit, že krouží kolem něj.

„Zároveň je ale zvuk také přímo vytvářen v reálném čase nejen v závislosti na aktuální poloze kyvadla, ale i na interakcích mezi dvěma kyvadly navzájem. Jednoduchá pravidla tak vytvářejí komplexní poslechový zážitek,“ dodal Leischner, který se na katedře počítačové grafiky a interakce věnuje počítačovému vidění, novým médiím a prostorovému zvuku. Pavel Husa, který působí na téže katedře, je navíc muzikant – hraje na basu. A například v projektu 4.5Ga~24h zhudebňuje vývoj planety Země nejen ve spolupráci s astrofyziky.

Za FEL se pak do Maker Faire zapojí i tým z katedry měření, vedený dr. Vojtěchem Petruchou. „Katedra měření bude prezentovat vybrané závěrečné projekty studentů z předmětu Laboratoře průmyslové elektroniky, nejnovější přírůstky do rodiny softwarově definovaných měřicích přístrojů založených na jednočipových mikrokontrolérech, které jsou vhodné pro začínající bastlíře i pro výuku,“ popsal dr. Petrucha. „Představíme poslední vývoj platformy Open-Cube, ale i další zajímavé elektro-fyzikální experimenty. Většina exponátů bude jako již tradičně více či méně interaktivní,“ uzavřel expert.Autor: Hla

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

Dnes v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

Dnes v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

Dnes v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Potravinová banka v Praze 2 bude následující dvě pondělí uzavřena

Dnes v 05:50

Z organizačních důvodů se 15. a 22. dubna na Novoměstské radnici nebude konat výdej Potravinové banky. Další výdej bude následující pondělí 29. dubna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

Včera v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

Včera v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

Včera v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

Včera v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

12. dubna 2024 v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Další články
Nahoru