Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Robosoutěže, originální koncert a workshopy pro děti nabídne Maker Faire Prague 2023
Foto: ČVUT

Robosoutěže, originální koncert a workshopy pro děti nabídne Maker Faire Prague 2023

V sobotu 10. a v neděli 11. června se na Výstavišti Praha uskuteční festival Maker Faire Prague, největší tuzemský svátek vědeckého kutilství a vynalézavosti. nebude na něm chybět program Fakulty elektrotechnické ČVUT. Čítá třeba superfinále Robosoutěže pro žákovské týmy, zábavné úkoly spolku wITches, jehož členky popularizují IT a techniku mezi dětmi, ukázky projektů katedry měření nebo originální koncert, za nímž stojí doktorandi. 

„Superfinále“ Robosoutěže vypukne v neděli 11. června. S robotickými vozítky ze stavebnice LEGO Mindstorms budou soutěžit nejlepší týmy složené ze žáků a žákyň základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

„Do finále postoupilo celkem 14 nejlepších týmů, které se utkaly ve třech samostatných předkolech. Z každého předkola postoupily čtyři nejlepší týmy a dva obdržely od organizátorů divokou kartu,” popsal hlavní pořadatel soutěže dr. Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. Nedělní soutěž začne v pravé poledne, vyhlášení vítězných týmů bude po 14 hodině.

Další pestrý program kombinující roboty a populární stavebnici pak zástupci FEL připraví po oba festivalové dny.

„Robotický LEGO koutek umožní nejmenším účastníkům a účastnicím festivalu, ve věku zhruba od tří do osmi let, pohrát si s LEGO a postavit, co budou chtít,“ popsal Hlinovský. „Pro starší připravujeme v průběhu Maker Fairu několik soutěží, kde si vyzkouší svoje schopnosti a spolupráci v týmu. Pro zájemce a zájemkyně pak budeme mít robota skládajícího Rubikovu kostku, robota hrajícího na klávesy, robota hrajícího šachy a můžete se opět těšit na robota Ludvíka,“ shrnul Hlinovský. Humanoidní robot Ludvík, dílo studentů katedry řídicí techniky, se skládá z více než 31 000 dílků LEGO a je ostříleným hostem vědecko-popularizačních, ale i kulturních akcí.

Malí robůtci, tzv. Ozoboti, pak budou hvězdy programu v režii členek fakultního spolku wITches.

„U našeho stánku dětem představíme kouzla a taje elektrotechniky. Budou moci pomoci našim malým kamarádům, Ozobotům, projet bludištěm, čímž se naučí základní princip, jak robot přijímá pokyny,“ popsala za wITches studentka FEL ČVUT Annamária Miheličová. Podotkla, že bude i dílna pro výrobu „kouzelnické hůlky“. „Nejenže se děti mohou seznámit se základními součástkami, ale s naší pomocí si budou moci vyzkoušet i pájení. A pro hudebně nadané anebo jen zvídavé bude připravené naše Banánové piano,“ zdůraznila Miheličová.

Techniku a umění pak spojuje i instalace dvou doktorandů z FELu – Vojtěcha Leischnera a Pavla Husy.

„Pendulum nebo taky Kyvadlo je hudební nástroj ze série kontrolerů, která převádějí pohyb na zvuk, ode mě a Pavla Husy,” popsal Leischner a poznamenal, že už v roce 2018 mohli lidé na pražské přehlídky digitálních kutilů slyšet hudbu, kterou vytvořily žonglérské míčky. „Kyvadlo vychází z předchozí práce – využívá akcelerometry a gyroskopy společně s wifi mikrokontrolérem,“ dodal Leischner.

Expert z katedry počítačové grafiky a interakce FEL ČVUT vysvětlil, že kyvadlo pohybem určuje směr, odkud zvuk zdánlivě přichází, takže posluchač(ka) má pocit, že krouží kolem něj.

„Zároveň je ale zvuk také přímo vytvářen v reálném čase nejen v závislosti na aktuální poloze kyvadla, ale i na interakcích mezi dvěma kyvadly navzájem. Jednoduchá pravidla tak vytvářejí komplexní poslechový zážitek,“ dodal Leischner, který se na katedře počítačové grafiky a interakce věnuje počítačovému vidění, novým médiím a prostorovému zvuku. Pavel Husa, který působí na téže katedře, je navíc muzikant – hraje na basu. A například v projektu 4.5Ga~24h zhudebňuje vývoj planety Země nejen ve spolupráci s astrofyziky.

Za FEL se pak do Maker Faire zapojí i tým z katedry měření, vedený dr. Vojtěchem Petruchou. „Katedra měření bude prezentovat vybrané závěrečné projekty studentů z předmětu Laboratoře průmyslové elektroniky, nejnovější přírůstky do rodiny softwarově definovaných měřicích přístrojů založených na jednočipových mikrokontrolérech, které jsou vhodné pro začínající bastlíře i pro výuku,“ popsal dr. Petrucha. „Představíme poslední vývoj platformy Open-Cube, ale i další zajímavé elektro-fyzikální experimenty. Většina exponátů bude jako již tradičně více či méně interaktivní,“ uzavřel expert.Autor: Hla

Bazárek v Modré škole

Dnes v 11:34

Tradiční bazárek se koná v sobotu 14. října od 9 do 16 hodin v prostoru atria a školní jídelny v Modré škole ZŠ Kupeckého v Praze 11.

Praha 6: Den zvířat na faře

Dnes v 09:45

Mši s požehnáním zvířatům, divadlo pro děti a táborák nabídne Den zvířat, který se bude konat na faře u sv. Matěje v Dejvicích.

Procházka s prohlídkou: O brutalismu a tak

Dnes v 09:44

Poznávat pražské brutalistické stavby vznikající v 70. a 80. letech 20. století můžete v neděli 8. října v 16:30 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

Dnes v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Papír Fest

Dnes v 07:25

Milujete vůni papíru? Jste vášniví sběratelé sešitů, bloků, plánovačů a dalších papírenských pokladů? Nenechte ujít podzimní edici Papír Festu, který spojuje lásku k papírnictví s originální lokální tvorbou.  

Setkání: Plánované proměny Prahy 4

Dnes v 06:59

Na základě veřejných diskuzí s obyvateli městské části zpracoval autorský tým všechny podněty a připomínky z řad veřejnosti a výsledkem je finální návrh proměn několika lokalit v Praze 4.

Swap oblečení a knížek v knihovně

Dnes v 05:32

Máte doma oblečení či knížky, které již nevyužijete? Přijďte je vyměnit za jiné. Stačí v sobotu 7. října dorazit do volnočasového centra H55.

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Včera v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Včera v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

1. října 2023 v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Další články
Nahoru