Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Robosoutěž začíná, vyhraje robot, který roztřídí co nejvíce barevných kostiček

Na Fakultu elektrotechnickou ČVUT se opět sjedou žáci s nadšením pro robotiku z celého Česka. Jejich vlastnoručně vyrobení roboti se spolu utkají v tradiční Robosoutěži, konané pod záštitou FEL ČVUT. Letos se do této soutěže přihlásilo rekordních 150 týmů z 62 různých škol. Nejlepší z nich postoupí do finále, které se uskuteční v rámci květnového festivalu Maker Faire Prague.

Žáci 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií soutěží ve tříčlenných týmech. Jejich úkolem je sestavit robota ze stavebnice LEGO Education Mindstorms a naprogramovat ho tak, aby splnil zadanou úlohu co možná nejlépe. Týmy změří své síly ve třech nezávislých kolech: ve středu 24. 4., ve čtvrtek 25.4. a v pátek 26. 4. v Zengerově posluchárně na Fakultě elektrotechnické ČVUT.

Letošní úloha nese název Třídění barevných kostiček. A jak napovídá, úkolem týmů je postavit a naprogramovat robota tak, aby samostatně sebral co nejvíce barevných kostiček ze soutěžní plochy a roztřídil je do dostupných zásobníků na hřišti. A to vše musí stihnout za 90 sekund, což je maximální čas pro průjezd dráhou. Pro snazší orientaci budou na hřišti vyznačeny naváděcí černé čáry.

„Největší oříšek u této konkrétní úlohy je vymyslet strategii, jak získat co nejvíce bodů za 90 sekund, a jak ji pak aplikovat na robota. Náročnost úkolu se ukáže až po skončení jednotlivých kol. Nezbývá nám nic jiného, než se nechat překvapit, co týmy vymyslí a s jakými roboty přijdou soutěži,” uvedl organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Před ostrým startem soutěže budou mít žáci možnost si hrací plochu projet nanečisto a vyzkoušet, jak to jejich robotovi jde. Kola jsou organizována formou souboje dvou robotů na jedné hrací ploše. O vítězství rozhoduje počet získaných bodů. Body se udílí za umístění barevných kostek do horizontálního a vertikálního zásobníku. Více bodů přitom získá, když kostičky poskládá podle barev. Maximálně může robot získat 168 bodů.

Každého nezávislého kola se zúčastní až 50 týmů. Z každého pak postoupí čtyři nejlepší týmy, které se utkají ve slavnostním superfinále. To se uskuteční 12. května v rámci festivalu Maker Faire Prague. Kromě vstupenky do superfinále žáci vyhrají i hodnotné ceny.

Robosoutěž je již tradiční a velmi oblíbenou akcí pro mladé nadšence do robotiky. Na jaře probíhá Robosoutěž pro žáky druhého stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Na podzim pak měří síly žáci středních škol, kteří si výhrou v Robosoutěži zajistí přijetí na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek.

Loni měli žáci základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií za úkol sestavit a naprogramovat robota tak, aby v časovém limitu 90 sekund samostatně přemístil a roztřídil co nejvíc barevných pingpongových míčků.


Autor: Alo

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

Včera v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

Včera ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

Včera v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Sběrné dvory prodloužily provozní dobu

Včera v 08:49

Od začátku května došlo k prodloužení provozní doby sběrných dvorů, které pro hlavní město provozují Pražské služby. Jedná se celkem 10 sběrných dvorů na území hlavního města. Mezi nimi se nachází také tři sběrné dvory, které jsou pro občany Prahy 13 v dojezdové vzdálenosti: Sběrný dvůr...

Komentovaná procházka: Sportovním údolím Krč

Včera v 08:38

Informace o plánované revitalizaci a rozvoji údolí Kunratického potoka v úseku od krčského nádraží až do Braníka se dozvíte na setkání s představiteli radnice Prahy 4 a architekty v úterý 28. května od 18 hodin, kdy můžete projít těmito místy a přitom prodebatovat vizi Sportovního...

Staročeský jarmark v Praze 14

20. května 2024 ve 20:20

Tradiční staročeský jarmark plný zábavy a překvapení, ukázka historických řemesel a bohatý kulturní program ve farní zahradě v sobotu 25. května. Vstup zdarma.

Den s IZS: U dětí zvítězila hasičská pěna

20. května 2024 v 11:51

Profesionální a dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři se o víkendu 18. května předvedli veřejnosti už podesáté na Dnu s IZS (Integrovaný záchranný systém). Akci pořádá městská část Radotín a zasloužilý hasič František Drož spolu se svou domovskou SDH...

Trhy na Slunečním náměstí se konají každé pondělí

20. května 2024 v 09:20

Na Sluneční náměstí v Nových Butovicích se vrátily tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost každé pondělí od 8 do 18 hodin nakoupit čerstvé zboží ve stáncích s ovocem, mléčnými a masnými výrobky, s uzeninami, rybami, zeleninou, pečivem, sladkostmi a nápoji, ale...

Květnový koncert Prahy 2 na Bastionu

20. května 2024 v 08:53

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě.

Další články
Nahoru