dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Volby 2014

Robert Jíša: Přeji si, aby centrum Prahy znělo tou nejkrásnější hudbou na světě

„Praha 1 si zaslouží si zase znít tím nejlepším, co současná světová hudební scéna nabízí. Chtěl bych, aby centrum metropole bylo otevřené experimentům, aby žilo studentskými projekty, aby dokázalo provokovat svět uměním, nejen počůranými rohy domů," říká Robert Jíša, hudební skladatel, který kandiduje v první městské části za koalici stran LES, Piráti a nezávislé.

Co vás vedlo k rozhodnutí kandidovat?
Podle mého názoru je kultura jednou z nejpodstatnějších součástí našeho života, a nechci, abychom byli historický skanzen s těžko přežívající moderní kulturou. Jsme to my sami, kdo definujeme, jací turisté nás budou navštěvovat. Jestli ti, co sem jezdí na levné pivo a pro lehká děvčata ve všudypřítomných podnicích takového ražení, anebo ti, kteří hledají špičkové umění, kreativní a inspirující prostředí, kde střízliví a nároční návštěvníci váhají, zda si pobyt v Praze radši neprodloužit namísto cesty do Drážďan nebo dokonce do Vídně. Jestli jsme destinací pro rychlý mejdan, anebo místem pro život.

Co byste udělal hned po svém zvolení?
První krok určitě by bylo naprosto změnit systém kulturních komisí. Býval jsem určitý čas za Zelené členem komise pro kulturu a bylo to neuvěřitelně smutné působení. Členové jsou tu dodnes nominováni stranami často bez jakékoli znalosti věci. Mým cílem je dosáhnout toho, aby v komisích, které spolurozhodují svými doporučeními o podpoře kultury, byli lidé, kteří k tématu mají opravdu co říct.

Má-li město podporovat svoji kulturu, nechť do toho mluví ředitelé uměleckých škol, divadel, odborní publicisté, majitelé galerií a podobně. Ať o kultuře spolurozhodují s volenými zástupci i lidé, kteří tomu rozumí. A ať o projektech diskutují jako ve 21. století, po internetu. Všechny to zatíží míně časově a náklady se také zmenší.

V dlouhodobé vizi by mojí touhou bylo navázat na tomto místě slavné historie Prahy jako kulturního města na jména jako Santini, Kafka nebo Mozart. Žijí tu nyní podobné talenty? Asi ne. Žijí v Berlíně, ve Vídni, dokonce v Hradci Králové, v Pardubicích nebo v Plzni se dějí tak kvalitní věci, že jim Praha může v určitých ohledech závidět.

Taková bývala Praha, živá a progresivní. Je zajímavé, že ani jedna z těchto dávných věhlasných pražských hvězd vlastně nebyla jen Čechem. Koneckonců jako Karel IV. Kosmopolitnost není nepřítel Prahy, ale naopak její nadějí a šancí.

Jsem přesvědčený, že Praha potřebuje cizince, ale ne ty ležící opilé v parcích, ale žijící zde, tvořící zde, inspirující a pracující zde. Izolovanost před cizinci, protože si je pleteme s hordami turistů, nám nepomůže. Pojďme vytvořit podmínky v centru města pro špičkovou tvorbu a život. A nejen pro Čechy.

Proč podporujete vznik kina Sluníčko?
Kino Sluníčko býval magický prostor v podzemí Dětského domu na nynější pěší zóně, kde se promítaly krásné filmy. Pro nás pro děti to byl takový skoro až azyl co dneska, pokud vím, neexistuje.

Dnes děti buď jdou do multiplexu s předraženými limonádami a popcornem, anebo sedí doma na iPadu a TV. Chybí tu komunitní místo, kde by se promítaly krásné filmy, byla by tam i herna pro děti a místo k odpočinku pro jejich rodiče.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru