Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Robert (48) žije s Bergerovou chorobou, polykal i osmnáct prášků denně. Dbejte na prevenci, apeluje
Díky léčbě se může věnovat i své oblíbené cyklistice, rád cestuje. Foto: se svolením pana Roberta

Robert (48) žije s Bergerovou chorobou, polykal i osmnáct prášků denně. Dbejte na prevenci, apeluje

Robert (48 let) popisuje svoji zkušenost s IgA nefropatií, neboli Bergerovou chorobou – závažným onemocněním ledvin, které snižuje jejich schopnost filtrovat škodliviny z krve do moči.    

Robert Kubal je aktivní a sportovně založený člověk. Vlastní řeznictví s osmi zaměstnanci a miluje rockovou hudbu a koncerty. Ve volných chvílích se rád rekreačně věnuje cyklistice, plavání a lyžování. Je také vášnivým motorkářem. O svém onemocnění se dozvěděl v létě před deseti lety.  

Nenápadné začátky 

„Na občasné bolesti hlavy jsem trpěl několik let, většinou ale pomohl prášek proti bolesti a mohl jsem vesele fungovat dál. V létě 2012 se ale objevila bolest hlavy, na kterou nic nezabíralo. Po deseti dnech intenzivního bolehlavu jsem se rozhodl navštívit svou praktickou lékařku,” popisuje pan Robert prvotní příznaky. 

Jeho obvodní lékařka po prvních vyšetření zjistila velmi vysoký krevní tlak, na nějž mu předepsala vhodné léky, které ovšem nepomáhaly. Z dalších vyšetření lékařka usoudila, že budou mít problémy pana Roberta nejspíš jinou příčinu. Proto ho v říjnu 2012 odeslala na nefrologii.

„Výsledky vyšetření nebyly dobré a vše nabralo rychlý spád. V prosinci jsem byl poslán na biopsii ledvin do VFN v Praze, která potvrdila Bergerovu chorobu. Nasadili mi kortikoidovou léčbu – nejsilnější dávku, co tělo snese,” vzpomíná. 

Léčba náročná na psychiku 

„Vše jsem se snažil brát pozitivně a sportovně. Ale léčba kortikoidy měla i své vedlejší účinky jako otékání hlavy nebo postupné snižování fyzičky. Už jsem nezvládl najednou uplavat svých obvyklých 20 bazénů nebo ujet 60 kilometrů na kole, zadýchal jsem se i při stoupání po schodech do druhého patra. Měl jsem rozhozenou i psychiku, upadal jsem často do depresí. Bylo mi tehdy čtyřicet a bral jsem denně 18 prášků,” říká. 

„Mám štěstí, že jsem vždy měl kolem sebe rodinu a přátele, kteří mi pomáhali překonávat horší dny a nenechali mě padnout do chmur. Připomínali mi, že musím zabojovat – a když je nejhůř, tak věřit, že to bude všechno dobrý,“ pokračuje. 

Svět patří těm, co se nepo… 

„V létě 2014, po roce a půl léčby, jsem měl jet s kamarády do Španělska na dovolenou na motorce. Necítil jsem se dobře a měl jsem obavy, zda takový výlet vůbec zvládnu. Přemýšlel jsem, že celou akci zruším, ale nechtěl jsem nemoci dovolit, aby zvítězila nebo mě omezovala – a tak jsem nakonec odjel. Dovolenou jsem si opravdu užil. Načerpal jsem spoustu nových sil, které mi chyběly a zoufale jsem je potřeboval doplnit. To, že jsem se chorobě nepoddal a odjel, mělo pozitivní dopad hlavně na moji psychiku,“ vypráví.

V roce 2015 poté, co se tělo zotavilo z vedlejších účinků kortikoidů, se jeho stav začal postupně zlepšovat. Dnes již pan Robert dostává jiné léky, které lépe snáší, a jeho stav je stabilizovaný. 

„Jeden den jsem jako zdravý člověk a druhý sotva vyjdu schody, funím jako po maratonu. Naštěstí většinu dnů v měsíci se cítím dobře a když přijdou ty horší dny, tak prostě zatnu zuby. Vždycky říkám, že svět patří těm, co se nepo…,” směje se.   

Dbejte na prevenci 

IgA nefropatie je imunologicky zprostředkované onemocnění ledvin, kterému pacienti nemohou předejít. Na zhoršení jeho příznaků však působí vnější vlivy. 

„U mě šlo podle lékařů zřejmě o přechozené nemoci a dlouhodobý velký stres. K doktorům jsem dřív vůbec nechodil – to byla chyba – možná by to přišlo později nebo třeba vůbec. Mám štěstí, že léčba zabrala a nepotřeboval jsem transplantaci,” říká. Pan Robert díky úspěšné léčbě žije s Bergerovou chorobou více než deset let v podstatě normální život a nemusel nijak výrazně měnit svůj životní styl.  

Bohužel ne každý pacient trpící onemocněním ledvin má takové štěstí. Především lidé, u nichž se chronické onemocnění ledvin rozvíjí plíživě a v počátku bez příznaků – nejčastěji jako následek vysokého krevního tlaku, obezity a cukrovky.

Při příznacích jako dušnost nebo otoky se už jedná o pokročilé stádium často vedoucí k dialýze nebo transplantaci. Proto je důležité onemocnění odhalit co nejdříve a zpomalit jeho progresi pomocí léků. Preventivní vyšetření ledvin ze vzorku moči nebo krve je zdarma a bezbolestné, probíhá během preventivních kontrol u praktického lékaře. 

 „Rád bych vzkázal úplně všem – nezanedbávejte prevenci. Když můžete zachytit onemocnění ledvin v počátku a zahájit včas léčbu, určitě tu možnost využijte. Protože zdraví máme jen jedno,“ uzavírá pan Robert. 


Autor: Karel Netolický

Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

6. prosince 2022 v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

6. prosince 2022 v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Další články
Nahoru