Dnes Úterý - zatazeno 9°C
Zítra Středa - oblacno 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Robert (48) žije s Bergerovou chorobou, polykal i osmnáct prášků denně. Dbejte na prevenci, apeluje
Díky léčbě se může věnovat i své oblíbené cyklistice, rád cestuje. Foto: se svolením pana Roberta

Robert (48) žije s Bergerovou chorobou, polykal i osmnáct prášků denně. Dbejte na prevenci, apeluje

Robert (48 let) popisuje svoji zkušenost s IgA nefropatií, neboli Bergerovou chorobou – závažným onemocněním ledvin, které snižuje jejich schopnost filtrovat škodliviny z krve do moči.    

Robert Kubal je aktivní a sportovně založený člověk. Vlastní řeznictví s osmi zaměstnanci a miluje rockovou hudbu a koncerty. Ve volných chvílích se rád rekreačně věnuje cyklistice, plavání a lyžování. Je také vášnivým motorkářem. O svém onemocnění se dozvěděl v létě před deseti lety.  

Nenápadné začátky 

„Na občasné bolesti hlavy jsem trpěl několik let, většinou ale pomohl prášek proti bolesti a mohl jsem vesele fungovat dál. V létě 2012 se ale objevila bolest hlavy, na kterou nic nezabíralo. Po deseti dnech intenzivního bolehlavu jsem se rozhodl navštívit svou praktickou lékařku,” popisuje pan Robert prvotní příznaky. 

Jeho obvodní lékařka po prvních vyšetření zjistila velmi vysoký krevní tlak, na nějž mu předepsala vhodné léky, které ovšem nepomáhaly. Z dalších vyšetření lékařka usoudila, že budou mít problémy pana Roberta nejspíš jinou příčinu. Proto ho v říjnu 2012 odeslala na nefrologii.

„Výsledky vyšetření nebyly dobré a vše nabralo rychlý spád. V prosinci jsem byl poslán na biopsii ledvin do VFN v Praze, která potvrdila Bergerovu chorobu. Nasadili mi kortikoidovou léčbu – nejsilnější dávku, co tělo snese,” vzpomíná. 

Léčba náročná na psychiku 

„Vše jsem se snažil brát pozitivně a sportovně. Ale léčba kortikoidy měla i své vedlejší účinky jako otékání hlavy nebo postupné snižování fyzičky. Už jsem nezvládl najednou uplavat svých obvyklých 20 bazénů nebo ujet 60 kilometrů na kole, zadýchal jsem se i při stoupání po schodech do druhého patra. Měl jsem rozhozenou i psychiku, upadal jsem často do depresí. Bylo mi tehdy čtyřicet a bral jsem denně 18 prášků,” říká. 

„Mám štěstí, že jsem vždy měl kolem sebe rodinu a přátele, kteří mi pomáhali překonávat horší dny a nenechali mě padnout do chmur. Připomínali mi, že musím zabojovat – a když je nejhůř, tak věřit, že to bude všechno dobrý,“ pokračuje. 

Svět patří těm, co se nepo… 

„V létě 2014, po roce a půl léčby, jsem měl jet s kamarády do Španělska na dovolenou na motorce. Necítil jsem se dobře a měl jsem obavy, zda takový výlet vůbec zvládnu. Přemýšlel jsem, že celou akci zruším, ale nechtěl jsem nemoci dovolit, aby zvítězila nebo mě omezovala – a tak jsem nakonec odjel. Dovolenou jsem si opravdu užil. Načerpal jsem spoustu nových sil, které mi chyběly a zoufale jsem je potřeboval doplnit. To, že jsem se chorobě nepoddal a odjel, mělo pozitivní dopad hlavně na moji psychiku,“ vypráví.

V roce 2015 poté, co se tělo zotavilo z vedlejších účinků kortikoidů, se jeho stav začal postupně zlepšovat. Dnes již pan Robert dostává jiné léky, které lépe snáší, a jeho stav je stabilizovaný. 

„Jeden den jsem jako zdravý člověk a druhý sotva vyjdu schody, funím jako po maratonu. Naštěstí většinu dnů v měsíci se cítím dobře a když přijdou ty horší dny, tak prostě zatnu zuby. Vždycky říkám, že svět patří těm, co se nepo…,” směje se.   

Dbejte na prevenci 

IgA nefropatie je imunologicky zprostředkované onemocnění ledvin, kterému pacienti nemohou předejít. Na zhoršení jeho příznaků však působí vnější vlivy. 

„U mě šlo podle lékařů zřejmě o přechozené nemoci a dlouhodobý velký stres. K doktorům jsem dřív vůbec nechodil – to byla chyba – možná by to přišlo později nebo třeba vůbec. Mám štěstí, že léčba zabrala a nepotřeboval jsem transplantaci,” říká. Pan Robert díky úspěšné léčbě žije s Bergerovou chorobou více než deset let v podstatě normální život a nemusel nijak výrazně měnit svůj životní styl.  

Bohužel ne každý pacient trpící onemocněním ledvin má takové štěstí. Především lidé, u nichž se chronické onemocnění ledvin rozvíjí plíživě a v počátku bez příznaků – nejčastěji jako následek vysokého krevního tlaku, obezity a cukrovky.

Při příznacích jako dušnost nebo otoky se už jedná o pokročilé stádium často vedoucí k dialýze nebo transplantaci. Proto je důležité onemocnění odhalit co nejdříve a zpomalit jeho progresi pomocí léků. Preventivní vyšetření ledvin ze vzorku moči nebo krve je zdarma a bezbolestné, probíhá během preventivních kontrol u praktického lékaře. 

 „Rád bych vzkázal úplně všem – nezanedbávejte prevenci. Když můžete zachytit onemocnění ledvin v počátku a zahájit včas léčbu, určitě tu možnost využijte. Protože zdraví máme jen jedno,“ uzavírá pan Robert. 


Autor: Karel Netolický

Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru