Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Robert (48) žije s Bergerovou chorobou, polykal i osmnáct prášků denně. Dbejte na prevenci, apeluje
Díky léčbě se může věnovat i své oblíbené cyklistice, rád cestuje. Foto: se svolením pana Roberta

Robert (48) žije s Bergerovou chorobou, polykal i osmnáct prášků denně. Dbejte na prevenci, apeluje

Robert (48 let) popisuje svoji zkušenost s IgA nefropatií, neboli Bergerovou chorobou – závažným onemocněním ledvin, které snižuje jejich schopnost filtrovat škodliviny z krve do moči.    

Robert Kubal je aktivní a sportovně založený člověk. Vlastní řeznictví s osmi zaměstnanci a miluje rockovou hudbu a koncerty. Ve volných chvílích se rád rekreačně věnuje cyklistice, plavání a lyžování. Je také vášnivým motorkářem. O svém onemocnění se dozvěděl v létě před deseti lety.  

Nenápadné začátky 

„Na občasné bolesti hlavy jsem trpěl několik let, většinou ale pomohl prášek proti bolesti a mohl jsem vesele fungovat dál. V létě 2012 se ale objevila bolest hlavy, na kterou nic nezabíralo. Po deseti dnech intenzivního bolehlavu jsem se rozhodl navštívit svou praktickou lékařku,” popisuje pan Robert prvotní příznaky. 

Jeho obvodní lékařka po prvních vyšetření zjistila velmi vysoký krevní tlak, na nějž mu předepsala vhodné léky, které ovšem nepomáhaly. Z dalších vyšetření lékařka usoudila, že budou mít problémy pana Roberta nejspíš jinou příčinu. Proto ho v říjnu 2012 odeslala na nefrologii.

„Výsledky vyšetření nebyly dobré a vše nabralo rychlý spád. V prosinci jsem byl poslán na biopsii ledvin do VFN v Praze, která potvrdila Bergerovu chorobu. Nasadili mi kortikoidovou léčbu – nejsilnější dávku, co tělo snese,” vzpomíná. 

Léčba náročná na psychiku 

„Vše jsem se snažil brát pozitivně a sportovně. Ale léčba kortikoidy měla i své vedlejší účinky jako otékání hlavy nebo postupné snižování fyzičky. Už jsem nezvládl najednou uplavat svých obvyklých 20 bazénů nebo ujet 60 kilometrů na kole, zadýchal jsem se i při stoupání po schodech do druhého patra. Měl jsem rozhozenou i psychiku, upadal jsem často do depresí. Bylo mi tehdy čtyřicet a bral jsem denně 18 prášků,” říká. 

„Mám štěstí, že jsem vždy měl kolem sebe rodinu a přátele, kteří mi pomáhali překonávat horší dny a nenechali mě padnout do chmur. Připomínali mi, že musím zabojovat – a když je nejhůř, tak věřit, že to bude všechno dobrý,“ pokračuje. 

Svět patří těm, co se nepo… 

„V létě 2014, po roce a půl léčby, jsem měl jet s kamarády do Španělska na dovolenou na motorce. Necítil jsem se dobře a měl jsem obavy, zda takový výlet vůbec zvládnu. Přemýšlel jsem, že celou akci zruším, ale nechtěl jsem nemoci dovolit, aby zvítězila nebo mě omezovala – a tak jsem nakonec odjel. Dovolenou jsem si opravdu užil. Načerpal jsem spoustu nových sil, které mi chyběly a zoufale jsem je potřeboval doplnit. To, že jsem se chorobě nepoddal a odjel, mělo pozitivní dopad hlavně na moji psychiku,“ vypráví.

V roce 2015 poté, co se tělo zotavilo z vedlejších účinků kortikoidů, se jeho stav začal postupně zlepšovat. Dnes již pan Robert dostává jiné léky, které lépe snáší, a jeho stav je stabilizovaný. 

„Jeden den jsem jako zdravý člověk a druhý sotva vyjdu schody, funím jako po maratonu. Naštěstí většinu dnů v měsíci se cítím dobře a když přijdou ty horší dny, tak prostě zatnu zuby. Vždycky říkám, že svět patří těm, co se nepo…,” směje se.   

Dbejte na prevenci 

IgA nefropatie je imunologicky zprostředkované onemocnění ledvin, kterému pacienti nemohou předejít. Na zhoršení jeho příznaků však působí vnější vlivy. 

„U mě šlo podle lékařů zřejmě o přechozené nemoci a dlouhodobý velký stres. K doktorům jsem dřív vůbec nechodil – to byla chyba – možná by to přišlo později nebo třeba vůbec. Mám štěstí, že léčba zabrala a nepotřeboval jsem transplantaci,” říká. Pan Robert díky úspěšné léčbě žije s Bergerovou chorobou více než deset let v podstatě normální život a nemusel nijak výrazně měnit svůj životní styl.  

Bohužel ne každý pacient trpící onemocněním ledvin má takové štěstí. Především lidé, u nichž se chronické onemocnění ledvin rozvíjí plíživě a v počátku bez příznaků – nejčastěji jako následek vysokého krevního tlaku, obezity a cukrovky.

Při příznacích jako dušnost nebo otoky se už jedná o pokročilé stádium často vedoucí k dialýze nebo transplantaci. Proto je důležité onemocnění odhalit co nejdříve a zpomalit jeho progresi pomocí léků. Preventivní vyšetření ledvin ze vzorku moči nebo krve je zdarma a bezbolestné, probíhá během preventivních kontrol u praktického lékaře. 

 „Rád bych vzkázal úplně všem – nezanedbávejte prevenci. Když můžete zachytit onemocnění ledvin v počátku a zahájit včas léčbu, určitě tu možnost využijte. Protože zdraví máme jen jedno,“ uzavírá pan Robert. 


Autor: Karel Netolický

Praha 13: Den zdraví na Slunečním náměstí

7. června 2023 ve 14:29

Ve středu 14. června se koná v Praze 13 jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Další články
Nahoru