dnes
Sobota - skorojasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Komentáře

Riziko, že mu uškodí nálepka Putinovy loutky, je malé

Je skutečně Trump přítelem Putina? Tato otázka je stále jedním z častých témat komentátorů zahraniční politiky u nás i ve světě. Kde vzniklo toto zvláštní přátelství a je vůbec reálné? Abychom si mohli odpovědět na tuto otázku, musíme se ponořit hluboko do historie americké diplomacie. Tato skutečnost není v USA zcela neznámou.

V dobách nejhlubší studené války se zrodil politický postoj „détente“, v překladu uvolnění, s cílem snížit vzájemné napětí mezi stranami konfliktu. Jeho výrazným prosazovatelem je významný americký politik Henry Alfred Kissinger. Tento německý žid narozený roku 1923 stál u zrodu republikánské zahraniční politiky rockefellerovského období od 60. let minulého století. V jeho politice „úspěšného“ ukončení prohrané Vietnamské války, vtažení Číny do doposud bipolárního boje mocností a tím přinucení SSSR k určité vstřícnosti a postoje k neřešitelným izraelsko-arabským konfliktům, mu zabezpečily ne jen Nobelovu cenu míru, ale i ocenění v  prestižní Ruské akademii věd.

Stín politiky Kissingera lze zcela výrazně najít i v politice nynějšího prezidenta USA Trumpa. Snaha o uvolňování napětí mezi mocnostmi je zcela zřetelná, a když zazní poněkud tvrdší slovo v předvolební debatě, je zde starý přítel Ruska a Číny Henry Kissinger, aby navštívil tyto země a vysvětloval. Tato politika se jeví zcela pragmaticky úspěšnou a nabízející řešení jak Krymu (patří Rusku), tak Sýrii (bez Assada to nepůjde), i cíle (zničení tzv. islámského státu silou).

Přiznejme si také, že Trumpovi jiná cesta v zahraniční politice nezbývá. Pokud chtěl porazit protikandidátku Clintonovou, musel ji zasáhnout na jejím nejslabším místě, a to v zahraniční politice. Demokratům se prostě poslední dekády jejich politiky vymkly z rukou a zůstalo příliš mnoho vyvolaných válečných konfliktů bez vyhlídky na konec. Mohl si zvolit ještě razantnější postoj, takvaznou. Reaganovu politiku tvrdé pěsti a jistě by ho pochválili jeho republikánští oponenti z tvrdého křídla strany senátoři Graham a McCain. Ale tím by potvrdil směřování zahraniční politiky Clintonové jen tvrdšími, dražšími a bolestivějšími metodami bez možnosti získat volební hlasy odpůrců nekončících válek.

Proto zcela pragmaticky přijal za svou politiku odmítnutí obamovsko-clintonovské zahraniční politiky jako škodící zájmům USA. Riziko, že mu uškodí nálepka Putinovy loutky, je vzhledem ke stavu a schopnosti ekonomiky Ruska ohrozit USA natolik malé, že úspěšné ukončení konfliktů a snížení amerických ztrát vysoce převažují nad těmito negativy. Tím se naplní Kissingrovy úvahy o trojúhelníku moci a rozdělení vlivu vedoucí k uklidnění situace ve světě. To je i cílem politiky Putina, který potřebuje především řešit nutnost zvýšení životní úrovně občanů a ekonomiku státu.

A ještě jedno téma spojuje osobnosti Henryho Kissingra a Donalda Trumpa. Jsou jím krásné ženy, se kterými se nechávají rádi vidět. Pro Henryho to byly múzy stříbrného plátna jako Gina Lollobrigida a pro Donalda je velmi přitažlivý svět modelingu.

Nenechme se ale těmito libůstkami mocných odvést od jejich základních osobnostních znaků. Jsou to velice tvrdí a bezohlední hráči na politickém kolbišti. Pouze pragmaticky vyhodnotili situaci a zvolili směr k dalším krokům, které sice mohou znamenat ukončení velkých válečných konfliktů, ale jejich cílem je pouze uvolnění napětí mezi velmocemi, aby mohl kapitál opět bez bariér provádět své globální obchody. To mějme na paměti, když se nám budou líbit některá slova, která zaznějí. Jejich úkolem není totiž blaho většiny lidí, ale zisky velmi malé skupiny globálních elit.

Leo Luzar, poslanec PS PČR za KSČM

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce.


A zase Kalousek…. Prý je to mimořádně nefér a výhodné je pro ty, co nic neplatili

Včera v 08:58

Další snížení zásluhovosti posílí rovnostářství. Je to mimořádně nefér vůči těm, kteří platili do systému každý měsíc hodně peněz. Výhodné je to pro ty, kteří platili málo nebo nic. Bez reformy bude z důchodu za čas rovná sociální dávka.

Přitvrdil, chce začít u sebe: Nebudu ale jako žvanilové, kteří uráží a vysmívají se lidem, vytváří mediální bubliny. A kom asi hovořil…?

21. března 2019 v 15:02

Když chci po ostatních, aby se zlepšili, musím začít u sebe. Půjdu mnohem silněji do střetu s populistickou levicí, která promarňuje obrovský hospodářský růst, tento střet o budoucnost povedu s novým zápalem. Nebudu ale jako žvanilové, kteří uráží a vysmívají se lidem, vytváří mediální bubliny,...

Vyloučený Klaus: Toto je má poslední poznámka k ODS! Jeho profil na Facebooku následně zaplavily komentáře bez servítek….

20. března 2019 ve 12:37

Marková tepe do Vojtěcha i Schillerové: Neschopnost nebo záměr škodit? Jeho přístup je na pováženou, její nové tvrzení je těžce pochopitelné

20. března 2019 ve 12:15

Ministr zdravotnictví A. Vojtěch slíbil ministryni financí A. Schillerové – oba za ANO – škrtat v platech na úřadě i jeho provozu osm, respektive deset procent. Rozpočet sníží i o 150 milionů korun na investice. Jde podle něj o projekty oprav ve skluzu, na které by se nepodařilo rozpočet vyčerpat....

Začíná to připomínat nepovedenou frašku. A návrh, aby se kvůli pár hodinám výrazně lišily příspěvky, to snad ani nemůžou myslet vážně, zlobí se Udženija

20. března 2019 ve 12:05

Vyjednávání ministrů o zvýšení rodičovského příspěvku začíná připomínat nepovedenou frašku. Vláda zjišťuje, že jí docházejí peníze a chce šetřit na rodinách s malými dětmi. Návrh, aby rodiče dětí narozených několik hodin od sebe pobírali výrazně odlišné příspěvky, ani nemůžou myslet vážně....

Podle Topolánka okořeněním Prahou a Janouškem vzniknul blivajz, který je dobrý do vodňanského střívka

20. března 2019 v 11:02

Vzorová ukázka, jak se v holdingovém tisku vypořádat s nepříjemným tématem. Vyhnout se tomu nemůžeme, tak splácáme páté přes deváté a okořeníme osvědčenou ingrediencí – ODS, Praha, Janoušek, atd. Vznikne blivajz, do vodňanského střívka dobrý.

Červíčková: Novela antidiskriminačního zákona přináší průlom ve vymáhání práv obětí

19. března 2019 ve 14:18

Senioři odmítaní doktory nebo rodičovství jako nepřekonatelná překážka při hledání práce. Diskriminaci se v Česku stále daří, změnit by to ale mohla novela antidiskriminačního zákona, kterou Poslanecké sněmovně předložila poslankyně Monika Červíčková (ANO).

Udženija: Odpískala to, přitom dnešní třicátníci a čtyřicátníci kvůli tomu mohou mít velký problém

18. března 2019 v 15:20

„Paní ministryně Maláčová odpískala důchodovou reformu, protože nemá odvahu narůstající problémy penzijního systému řešit. ODS ještě letos představí konkrétní reformu důchodového systému a koncepci prorodinné politiky. Musíme dnešní třicátníky a čtyřicátníky motivovat k tomu, aby si spořili na...

Vystavili Klausovi účet: Václave, toto jsou důvody, proč jdeš z kola ven! Jsou závažné a jej jich dost...

18. března 2019 v 15:08

Když Výkonná rada ODS na sobotním jednání jednomyslně rozhodla o vyloučení Václava Klause mladšího z ODS, odůvodnila to následujícím způsobem:

Filip se pustil do ODS a vyjmenovává její „udičky“. Nešetří ani Fialu a dívá se do jeho žaludku

17. března 2019 v 15:37

„Udice nebo ryby? Tak nějak předseda ODS Fiala rozděluje politiky. Přesná gesta, slova a slogany s výrazným podpisem marketingových mágů. I to je lídr ODS. Udičky tato strana používala a používá dodnes. A jaký úlovek mají lidé? Podivné privatizace, rozprodej prosperujících podniků, zdražování,...

Kalousek přiznal svou závist, tímto hříchem míří na Slovensko

17. března 2019 v 07:19

Ve druhém kole prezidentských voleb na Slovensku jsou dvě jasně proevropské osobnosti. Mám smíšený pocit: Raduji se, že veřejnost našeho nejbližšího souseda má v této otázce většinově jasno. Leč už zase musím Slovákům závidět.

Výživné čtení: Ostře se pustil do hlasatelů soudného dne, je podle něj třeba přestat brečet, začít něco dělat a vytáhnout ruce z kapes. Z vlastních, cizích i dotačních

16. března 2019 v 15:51

​Kdysi v pubertě jsem začal poslouchat punk. Tvrdou hudbu mám rád dodnes, ale punkové heslo No future! (Žádná budoucnost!) už mi nic neříká. Jak totiž člověk dospívá a bere rozum, dochází mu, že je to jen na něm.

Komunista Bóna popsal fakta, která radost ženám neudělají. V těchto třech oblastech na muže prý ztrácejí

15. března 2019 ve 14:26

Když jsme schopni jeden den ročně oslavování žen věnovat (MDŽ – 8. Března), co můžeme udělat ve zbývajících 364?  Pro začátek se hodí seznámit se s fakty. Například s tím, že:

Praha chce změřit rychlost stavebních úřadů, zaměřit by se měla i na městské společnosti

13. března 2019 v 07:17

Rychlost stavebních a územních řízení je jedním z klíčových problémů, který trápí (nejen) pražský rezidenční trh. Pražští radní se proto nyní dohodli, že do konce června změří rychlost práce jednotlivých stavebních úřadů. Velmi vítáme, že se po mnoha letech nečinnosti předchozích politiků konečně...

Podle Klause je tato ztráta děsivá a prosí o sdílení: Už nevím, jak na to lidi upozornit. Snaží se mě umlčet a ti největší lumpové dokonce dělat antisemitu!

13. března 2019 v 06:46

Další články
Nahoru