dnes
Sobota - snih
8°C
zítra
Neděle - zatazeno
10°C
pozítří
Pondělí - oblacno
10°C
Řízení Nemocnice Na Františku chce Praha převzít do konce června
Nemocnice Na Františku. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Řízení Nemocnice Na Františku chce Praha převzít do konce června

Hlavní město převezme od Prahy 1 provoz Nemocnice Na Františku, městské části zůstane budova a pozemek. Dohoda navazuje na rozhodnutí pražských zastupitelů z ledna 2018. Předchozí rada Prahy 1 chtěla zařízení pronajmout soukromníkovi, po kritice opozice a občanských spolků od plánu ustoupila. Převzetí správy by mělo být podle pražské radní pro zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) hotovo do konce června. Tímto krokem, při němž bude Praha vystupovat ve své roli kraje, vznikne první metropolitní nemocnice nabízející širokou škálu zdravotní péče.

Praha dosud zřídila a provozuje městskou polikliniku, zdravotnickou záchrannou službu, centrum léčebné rehabilitace i městskou nemocnici následné péče – vlastní nemocnice, která by fungovala jako páteř celé této sítě,  jí ale zatím chyběla.

„Až Nemocnice Na Františku přejde pod správu hlavního města, dojde k užší provázanosti a lepší koordinaci zdravotní péče a služeb poskytovaných městskými zdravotnickými zařízeními Pražanům i návštěvníkům Prahy,“ uvedl Miloš Růžička (Spojené síly pro Prahu / STAN) starosta Ďáblic, pražský zastupitel a předseda Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas.

Podle radní Mileny Johnové se metropole dále nemůže spoléhat jen na fakultní nemocnice a začíná koordinovat spolupráci všech svých zdravotnických zařízení, k nimž patří Městská poliklinika Praha, Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Městská nemocnice následné péče, Olivova dětská léčebna a Centrum léčebné rehabilitace.

„Je to krok směrem k poskytování zdravotních služeb Pražanům ve špičkové kvalitě. Hlavní město musí začít s podstatně aktivnější politikou v oblasti zdravotnictví, než tomu bylo doposud. Nemocnice Na Františku, jediná budoucí městská nemocnice podobného rozsahu, by se v budoucnu mohla stát základním kamenem stabilního systému zdravotní péče v Praze,“ uvedla. Praha má podle ní také zájem spolupracovat s městskými částmi a jejich zdravotnickými zařízeními.

Opoziční zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS) po představení plánu kritizovala fakt, že převzetí nemocnice nebylo projednáno v magistrátních orgánech, jako je výbor pro zdravotnictví.

Podle starosty Prahy 1 Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) změna zřizovatele umožní rozvoj zdravotní péče v Praze. „Poslední roky nemocnice spíš přežívala a vloni se ji dokonce pokusila předchozí politická reprezentace podvodně zprivatizovat. My jsme od začátku našeho nástupu na radnici začali jednat o její záchraně, efektivním řízení a o rozvoji péče, kterou poskytuje Pražanům. Nemocnice má celopražský význam a je tak logické, aby ji řídilo samo město a ne jen městská část,“ sdělil Čižinský.

Služby nemocnice využívají tradičně obyvatelé všech městských částí a také turisté. Kromě běžného spektra úkonů poskytuje nemocnice například ortopedickou péči, ve které má jednu z nejkratších čekacích lhůt v Praze na operace kyčelních a kolenních kloubů. Vyniká také v takzvané jednodenní péči při operacích, po nichž pacient může jít ještě stejný den domů, například v léčbě známého „počítačového onemocnění,“ takzvaného karpálního tunelu.

Nemocnice Na Františku disponuje kvalitní plasticko-estetickou chirurgií a léčbou rakoviny prsu. V plánu je i zřízení lůžkové rehabilitace pro pacienty po ortopedických operacích. O dalším rozvoji služeb nyní povede Praha koncepční jednání. Začnou praktické přípravy k převodu nemocnice hlavnímu městu, příprava smluv a dalšího postupu.


Praha 15: V KC Varta se koná 8. zasedání zastupitelstva

Včera v 09:26

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 15 se koná 4. března od 17 hodin

Praha 15: Beseda o nové výstavbě

27. února 2020 v 09:11

Praha 15 zve občany na besedu. Ve středu 11. března bude od 17 hodin na programu téma nové výstavby v městské části.

Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

26. února 2020 v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Další články
Nahoru