Dnes Pondělí - polojasno 31°C
Zítra Úterý - bourky 25°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Řízení Nemocnice Na Františku chce Praha převzít do konce června
Nemocnice Na Františku. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Řízení Nemocnice Na Františku chce Praha převzít do konce června

Hlavní město převezme od Prahy 1 provoz Nemocnice Na Františku, městské části zůstane budova a pozemek. Dohoda navazuje na rozhodnutí pražských zastupitelů z ledna 2018. Předchozí rada Prahy 1 chtěla zařízení pronajmout soukromníkovi, po kritice opozice a občanských spolků od plánu ustoupila. Převzetí správy by mělo být podle pražské radní pro zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) hotovo do konce června. Tímto krokem, při němž bude Praha vystupovat ve své roli kraje, vznikne první metropolitní nemocnice nabízející širokou škálu zdravotní péče.

Praha dosud zřídila a provozuje městskou polikliniku, zdravotnickou záchrannou službu, centrum léčebné rehabilitace i městskou nemocnici následné péče – vlastní nemocnice, která by fungovala jako páteř celé této sítě,  jí ale zatím chyběla.

„Až Nemocnice Na Františku přejde pod správu hlavního města, dojde k užší provázanosti a lepší koordinaci zdravotní péče a služeb poskytovaných městskými zdravotnickými zařízeními Pražanům i návštěvníkům Prahy,“ uvedl Miloš Růžička (Spojené síly pro Prahu / STAN) starosta Ďáblic, pražský zastupitel a předseda Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas.

Podle radní Mileny Johnové se metropole dále nemůže spoléhat jen na fakultní nemocnice a začíná koordinovat spolupráci všech svých zdravotnických zařízení, k nimž patří Městská poliklinika Praha, Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Městská nemocnice následné péče, Olivova dětská léčebna a Centrum léčebné rehabilitace.

„Je to krok směrem k poskytování zdravotních služeb Pražanům ve špičkové kvalitě. Hlavní město musí začít s podstatně aktivnější politikou v oblasti zdravotnictví, než tomu bylo doposud. Nemocnice Na Františku, jediná budoucí městská nemocnice podobného rozsahu, by se v budoucnu mohla stát základním kamenem stabilního systému zdravotní péče v Praze,“ uvedla. Praha má podle ní také zájem spolupracovat s městskými částmi a jejich zdravotnickými zařízeními.

Opoziční zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS) po představení plánu kritizovala fakt, že převzetí nemocnice nebylo projednáno v magistrátních orgánech, jako je výbor pro zdravotnictví.

Podle starosty Prahy 1 Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) změna zřizovatele umožní rozvoj zdravotní péče v Praze. „Poslední roky nemocnice spíš přežívala a vloni se ji dokonce pokusila předchozí politická reprezentace podvodně zprivatizovat. My jsme od začátku našeho nástupu na radnici začali jednat o její záchraně, efektivním řízení a o rozvoji péče, kterou poskytuje Pražanům. Nemocnice má celopražský význam a je tak logické, aby ji řídilo samo město a ne jen městská část,“ sdělil Čižinský.

Služby nemocnice využívají tradičně obyvatelé všech městských částí a také turisté. Kromě běžného spektra úkonů poskytuje nemocnice například ortopedickou péči, ve které má jednu z nejkratších čekacích lhůt v Praze na operace kyčelních a kolenních kloubů. Vyniká také v takzvané jednodenní péči při operacích, po nichž pacient může jít ještě stejný den domů, například v léčbě známého „počítačového onemocnění,“ takzvaného karpálního tunelu.

Nemocnice Na Františku disponuje kvalitní plasticko-estetickou chirurgií a léčbou rakoviny prsu. V plánu je i zřízení lůžkové rehabilitace pro pacienty po ortopedických operacích. O dalším rozvoji služeb nyní povede Praha koncepční jednání. Začnou praktické přípravy k převodu nemocnice hlavnímu městu, příprava smluv a dalšího postupu.


Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

Včera ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

Včera ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Architektonická soutěž navrhne reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou

19. června 2021 v 08:08

Oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto...

Představitelé Prahy a Vídně podepsali dohodu o vzájemné spolupráci

19. června 2021 v 08:00

Dlouholeté neformální partnerství nyní stvrdili primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Vídně Michael Ludwig oficiální smlouvou o spolupráci mezi oběma městy, která má platnost příštích pět let. 

Zaměstnanci pražských škol dostanou přidáno o půl miliardy korun

19. června 2021 v 07:47

Pražští radní odsouhlasili předložený návrh na posílení mzdových prostředků pro pracovníky škol a školských zařízení, jejichž zřizovatelem je hlavní město Praha a městské části. 

Milion chvilek vystaví v neděli finální účet Babišovi a jeho vládě

19. června 2021 v 06:22

V neděli 20. června se od 16 hodin uskuteční na Václavském náměstí v Praze demonstrace s názvem Jdeme do finále: NECOUVNEME!, na které spolek Milion chvilek pro demokracii zúčtuje se současnou vládou. Na akci Chvilkaři sepíšou všechny problémy a kauzy Babišovy politiky na velkou účtenku...

Mezi dvanáct městských částí Praha rozdělí peníze na rekonstrukce a výstavbu sportovišť

18. června 2021 v 08:43

Radou hl. m. Prahy byl schválen tisk, který reflektuje aktuální poptávku městských částí po rekonstrukcích a výstavbách sportovišť pro děti a širokou veřejnost. Poskytnuté dotace v celkové výši necelých 78 milionů korun půjdou z rozpočtu hlavního města z kapitoly školství, mládež a sport. Celkem...

Další články
Nahoru