Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Riegrovy sady jsou ve finále soutěže Park roku 2023, výsledky vyhlásí porota v říjnu
Riegrovy sady. Foto: Jan Kolský

Riegrovy sady jsou ve finále soutěže Park roku 2023, výsledky vyhlásí porota v říjnu

Riegrovy sady, které v minulých letech prošly sérií revitalizací podle studie krajinářského architekta docenta Matouše Jebavého, mají příležitost získat ocenění v rámci celonárodní soutěže Park roku 2023. Park, jehož historie sahá k počátkům 20. století, obstál v konkurenci 30 přihlášených děl a dostal se do užší nominace nejlepších 13 parků. Informovala o tom mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

„Riegrovy sady mám moc rád a těší mě, že se do užší nominace probojovaly. Park, známý svým ikonickým výhledem na Petřín a Pražský hrad, patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější místa v metropoli. A není divu. Nabízí spoustu možností pro aktivní trávení volného času i odpočinková zákoutí. Na své si tam přijde opravdu každý. Ať se již jedná o rodiny s dětmi, aktivní seniory, sportovce, pejskaře nebo hudební příznivce či milovníky dobrého jídla, “ uvedl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS). 

„V poslední etapě revitalizace se obnovila romantická část parku s historickou litinovou pumpou a ptačím pítkem, vznikl přírodní amfiteátr, který láká k pořádání společenských akcí či propojení se sousední Rajskou zahradou,“ dodal.

Riegrovy sady se nachází na ploše 10,5 hektaru mezi Polskou, Chopinovou, Vozovou a Italskou ulicí. Byly založeny v roce 1902 spojením bývalé zahrady Kanálka a zahrad několika viničních usedlostí – Saracenky, Švihanky, Pštrosky, Kuchyňky a přilehlých planin.

Dnešní Riegrovy sady jsou zapsány v seznamu nemovitých kulturních památek. V roce 2010 nechala městská část Praha 2 zpracovat studii jejich postupné revitalizace po etapách. Autorem je architekt a krajinář Matouš Jebavý.

Na základě této studie proběhla v roce 2011 revitalizace jižní části parku a v roce 2017 rekonstrukce historické brány Vozová. V roce 2019 pak došlo k revitalizaci centrální části s výhledem na Pražský hrad. Zatím poslední část revitalizace severozápadní části parku byla dokončena teprve nedávno.

„Pan docent je výborný krajinářský architekt a mimo jiné i pedagog působící na České zemědělské univerzitě v Praze, se kterou naše městská část dlouhodobě úzce spolupracuje. V roce 2019 vypracovala pro naši městskou část studii obsahující soubor návrhů opatření proti klimatickým změnám, na základě které jsme začali zavádět nové způsoby v péči o zeleň a veřejná prostranství. V loňském roce se Riegrovy sady proto dočkaly moderní technologie inteligentního zavlažování. Chytré senzory zaznamenávají mimo jiné srážky, vlhkost a teplotu a zavlažování plochy vyhlídkové louky tak spouští podle aktuálně naměřených podmínek. To v konečném důsledku šetří nejen vodu, ale i energie. Riegrovy sady jsou důkazem, že péče o historická a tradiční místa lze spojit s moderním řešením,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Recman (ODS), do jehož gesce spadá oblast životního prostředí, výstavba a územní rozvoj i památková péče.   

Soutěžní přehlídka PARK ROKU 2023 o cenu za dílo krajinářské architektury ve veřejném prostoru se koná pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) a místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). 

Vítězný park roku vybírá již tradičně porota složená z odborníků, hlasovat však může i veřejnost a to do 15. října. Slavnostní vyhlášení výsledků pak proběhne 19. října v Humpolci.


Autor: puc

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru