Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 26. 6. 2024
Svátek má Adriana
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Riegrovy sady jsou ve finále soutěže Park roku 2023, výsledky vyhlásí porota v říjnu
Riegrovy sady. Foto: Jan Kolský

Riegrovy sady jsou ve finále soutěže Park roku 2023, výsledky vyhlásí porota v říjnu

Riegrovy sady, které v minulých letech prošly sérií revitalizací podle studie krajinářského architekta docenta Matouše Jebavého, mají příležitost získat ocenění v rámci celonárodní soutěže Park roku 2023. Park, jehož historie sahá k počátkům 20. století, obstál v konkurenci 30 přihlášených děl a dostal se do užší nominace nejlepších 13 parků. Informovala o tom mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

„Riegrovy sady mám moc rád a těší mě, že se do užší nominace probojovaly. Park, známý svým ikonickým výhledem na Petřín a Pražský hrad, patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější místa v metropoli. A není divu. Nabízí spoustu možností pro aktivní trávení volného času i odpočinková zákoutí. Na své si tam přijde opravdu každý. Ať se již jedná o rodiny s dětmi, aktivní seniory, sportovce, pejskaře nebo hudební příznivce či milovníky dobrého jídla, “ uvedl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS). 

„V poslední etapě revitalizace se obnovila romantická část parku s historickou litinovou pumpou a ptačím pítkem, vznikl přírodní amfiteátr, který láká k pořádání společenských akcí či propojení se sousední Rajskou zahradou,“ dodal.

Riegrovy sady se nachází na ploše 10,5 hektaru mezi Polskou, Chopinovou, Vozovou a Italskou ulicí. Byly založeny v roce 1902 spojením bývalé zahrady Kanálka a zahrad několika viničních usedlostí – Saracenky, Švihanky, Pštrosky, Kuchyňky a přilehlých planin.

Dnešní Riegrovy sady jsou zapsány v seznamu nemovitých kulturních památek. V roce 2010 nechala městská část Praha 2 zpracovat studii jejich postupné revitalizace po etapách. Autorem je architekt a krajinář Matouš Jebavý.

Na základě této studie proběhla v roce 2011 revitalizace jižní části parku a v roce 2017 rekonstrukce historické brány Vozová. V roce 2019 pak došlo k revitalizaci centrální části s výhledem na Pražský hrad. Zatím poslední část revitalizace severozápadní části parku byla dokončena teprve nedávno.

„Pan docent je výborný krajinářský architekt a mimo jiné i pedagog působící na České zemědělské univerzitě v Praze, se kterou naše městská část dlouhodobě úzce spolupracuje. V roce 2019 vypracovala pro naši městskou část studii obsahující soubor návrhů opatření proti klimatickým změnám, na základě které jsme začali zavádět nové způsoby v péči o zeleň a veřejná prostranství. V loňském roce se Riegrovy sady proto dočkaly moderní technologie inteligentního zavlažování. Chytré senzory zaznamenávají mimo jiné srážky, vlhkost a teplotu a zavlažování plochy vyhlídkové louky tak spouští podle aktuálně naměřených podmínek. To v konečném důsledku šetří nejen vodu, ale i energie. Riegrovy sady jsou důkazem, že péče o historická a tradiční místa lze spojit s moderním řešením,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Recman (ODS), do jehož gesce spadá oblast životního prostředí, výstavba a územní rozvoj i památková péče.   

Soutěžní přehlídka PARK ROKU 2023 o cenu za dílo krajinářské architektury ve veřejném prostoru se koná pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) a místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). 

Vítězný park roku vybírá již tradičně porota složená z odborníků, hlasovat však může i veřejnost a to do 15. října. Slavnostní vyhlášení výsledků pak proběhne 19. října v Humpolci.


Autor: puc

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Včera ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

24. června 2024 v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

24. června 2024 v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

23. června 2024 v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Další články
Nahoru