Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Doprava

Řidičům se už nevyplatí slučování přestupků ve společném řízení

Od 1. ledna 2024 vstupuje v účinnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích (zákon č. 271/2023 Sb.), podle které bude nově možné uložit pokutu až 25 tisíc korun za přestupky sloučené do společného řízení. Podle dosavadní úpravy spadaly přestupky spáchané v určitém období automaticky do společného řízení, v němž bylo možné uložit pokutu v rozmezí 1 500 až 2 500 korun.

Mnozí provozovatelé motorových vozidel, kteří například parkovali opakovaně v zónách placeného stání bez úhrady parkovného, se doposud vyhýbali pořízení si parkovacího oprávnění či úhradám za parkovné právě z důvodu institutu společného řízení. V něm jim totiž hrozila pokuta do 2 500 korun.

„Máme zde záznam o společnosti, která je půjčovnou vozidel, a jejíž vozidla způsobila za 14 dnů celkem 74 přestupků, kdy nebylo uhrazeno parkovné na území Prahy 1. Podle současné právní úpravy jsme automaticky všechny skutky sloučili do společného řízení a dostali jsme se k částce 2 500 korun. Kupeckými počty přitom dojdeme k tomu, že nám to vychází na 33 korun za jeden přestupek,“ popisuje zdaleka ne ojedinělou zkušenost vedoucí odboru dopravně správních agend ÚMČ Praha 1 Aleš Jedlička. 

„Pokud by firma z již zmíněného příkladu zaplatila řádně každou výzvu k uhrazení určené částky a nevyužila institut společného řízení, tak při 74 případech by tato suma činila 51 800 korun,“ dodal Jedlička. Podle nové úpravy z pera Ministerstva dopravy, která vstoupí v účinnost začátkem příštího roku, bude možné chronické přestupce pokutovat částkou 10× vyšší, tedy až 25 tisíc korun. 

Městská část Praha 1 tuto novou úpravu vítá a slibuje si od ní snížení celkového počtu přestupků či alespoň zásadní navýšení příjmů z pokut do obecního rozpočtu. 

Přestupců, kteří se rozhodnou neuhradit výzvu je přitom v Praze 1 značné množství. Podle portálu transparentni.praha1.cz se pohybuje míra uhrazenosti výzev jen okolo 54 procent. To znamená, že téměř polovina všech řidičů, kteří spáchali přestupek, neuhradí určenou částku a nechává řešení přestupku dojít do správního řízení. Nejvíce řidiči parkují bez řádně uhrazeného parkovného v Pařížské ulici a na Václavském náměstí. 

Novela zákona s sebou také přináší možnost udělit příkazem na místě pokutu až 1 500 korun, ve správním řízení se pak tato suma zvedá ze současných 1 500 – 2 500 korun na 2 000 – 5 000 korun, přičemž stropem pro společné řízení bude 25 tisíc korun. Vedoucí odboru dopravně správních agend podotkl, že nová úprava dopadne především na řidiče a provozovatele vozidel, kteří jsou pravidelnými přestupci a parkují v zónách placeného stání opakovaně bez úhrady parkovného. 

Vojtěch Ryvola (ANO), radní pro dopravu Prahy 1 k věci dodává: „Mám velice dobrý pocit, že jsem dostal před časem šanci vysvětlit zástupcům ministerstva dopravy, že slučování pokut je prostě špatně, a tak jsem přispěl ke změně jejich názoru, že slučování pokut je rozumná věc. Ne není. Nesmíme dopouštět stav, kdy být nepoctivý se vyplácí.”


Autor: Cen

TSK dokončí rekonstrukci části Průmyslové

Dnes v 08:14

Technická správa komunikací (TSK) se již v pondělí 24. června vrací na Průmyslovou ulici. Během letních prázdnin zde bude pokračovat v její celkové rekonstrukci. Tentokrát v opačném směru, než tomu bylo v předcházejícím roce. Opraví se úsek mezi ulicemi Tiskařská a U Stavoservisu ve směru na...

Praha 6 požaduje bezbariérový přístup do stanice metra Hradčanská

Včera ve 12:47

Dopravní podnik plánuje velkou modernizaci stanice metra Hradčanská na lince A. Začít by měla na přelomu let 2025 a 2026 a potrvá minimálně deset měsíců. Praha 6 požaduje, aby stanice v rámci rekonstrukce získala bezbariérový přístup.

Bubenečská ulice je průjezdná již v obou směrech

Včera v 08:14

TSK v polovině června dokončila rekonstrukci vozovek v Bubenečské ulici a přípravu komunikace pro vznik zastávek autobusu.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

Další články
Nahoru