Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Doprava

Řidičům se už nevyplatí slučování přestupků ve společném řízení

Od 1. ledna 2024 vstupuje v účinnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích (zákon č. 271/2023 Sb.), podle které bude nově možné uložit pokutu až 25 tisíc korun za přestupky sloučené do společného řízení. Podle dosavadní úpravy spadaly přestupky spáchané v určitém období automaticky do společného řízení, v němž bylo možné uložit pokutu v rozmezí 1 500 až 2 500 korun.

Mnozí provozovatelé motorových vozidel, kteří například parkovali opakovaně v zónách placeného stání bez úhrady parkovného, se doposud vyhýbali pořízení si parkovacího oprávnění či úhradám za parkovné právě z důvodu institutu společného řízení. V něm jim totiž hrozila pokuta do 2 500 korun.

„Máme zde záznam o společnosti, která je půjčovnou vozidel, a jejíž vozidla způsobila za 14 dnů celkem 74 přestupků, kdy nebylo uhrazeno parkovné na území Prahy 1. Podle současné právní úpravy jsme automaticky všechny skutky sloučili do společného řízení a dostali jsme se k částce 2 500 korun. Kupeckými počty přitom dojdeme k tomu, že nám to vychází na 33 korun za jeden přestupek,“ popisuje zdaleka ne ojedinělou zkušenost vedoucí odboru dopravně správních agend ÚMČ Praha 1 Aleš Jedlička. 

„Pokud by firma z již zmíněného příkladu zaplatila řádně každou výzvu k uhrazení určené částky a nevyužila institut společného řízení, tak při 74 případech by tato suma činila 51 800 korun,“ dodal Jedlička. Podle nové úpravy z pera Ministerstva dopravy, která vstoupí v účinnost začátkem příštího roku, bude možné chronické přestupce pokutovat částkou 10× vyšší, tedy až 25 tisíc korun. 

Městská část Praha 1 tuto novou úpravu vítá a slibuje si od ní snížení celkového počtu přestupků či alespoň zásadní navýšení příjmů z pokut do obecního rozpočtu. 

Přestupců, kteří se rozhodnou neuhradit výzvu je přitom v Praze 1 značné množství. Podle portálu transparentni.praha1.cz se pohybuje míra uhrazenosti výzev jen okolo 54 procent. To znamená, že téměř polovina všech řidičů, kteří spáchali přestupek, neuhradí určenou částku a nechává řešení přestupku dojít do správního řízení. Nejvíce řidiči parkují bez řádně uhrazeného parkovného v Pařížské ulici a na Václavském náměstí. 

Novela zákona s sebou také přináší možnost udělit příkazem na místě pokutu až 1 500 korun, ve správním řízení se pak tato suma zvedá ze současných 1 500 – 2 500 korun na 2 000 – 5 000 korun, přičemž stropem pro společné řízení bude 25 tisíc korun. Vedoucí odboru dopravně správních agend podotkl, že nová úprava dopadne především na řidiče a provozovatele vozidel, kteří jsou pravidelnými přestupci a parkují v zónách placeného stání opakovaně bez úhrady parkovného. 

Vojtěch Ryvola (ANO), radní pro dopravu Prahy 1 k věci dodává: „Mám velice dobrý pocit, že jsem dostal před časem šanci vysvětlit zástupcům ministerstva dopravy, že slučování pokut je prostě špatně, a tak jsem přispěl ke změně jejich názoru, že slučování pokut je rozumná věc. Ne není. Nesmíme dopouštět stav, kdy být nepoctivý se vyplácí.”


Autor: Cen

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

2. prosince 2023 v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru