dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Řidiči, nenechte se zmást: Na křižovatkách budou provoz řídit místo semaforů soutěžící regulovčíci
Regulovčík v akci. Ilustrační foto: Policie ČR

Řidiči, nenechte se zmást: Na křižovatkách budou provoz řídit místo semaforů soutěžící regulovčíci

Již XV. ročník soutěže o „Nejlepšího regulovčíka“ pražské policie se uskuteční během dneška. Klání dopravních policistů začne v osm hodin ráno.

Nejprve policisté podstoupí test z teoretických znalostí různých zákonů, následovat bude, přibližně od deseti hodin dopoledne, praktická část soutěže.

Provoz budou policisté reálně řídit v křižovatkách Vršovická x Bělocerkevská a Bohdalecká x Nad Vršovskou horou. Následovat bude slavnostní vyhodnocení soutěže a vyhlášení výsledků.

To proběhne od čtrnácti hodin v Muzeu Policie ČR v ulici Ke Karlovu v Praze 2. Vyhodnocení samotné bude letos zajímavější o to, že v rámci něj budou vyznamenáni zasloužilí policisté, kteří v řadách pražské dopravní policie „odsloužili“ desítky let.

Historie: Strážník s gumovým obuškem vs. semafor

Automobilová doprava v Praze zažívala po skončení první světové války velký rozvoj, provoz houstl, a proto bylo nutné dopravu nějak korigovat. Semafory v té době ještě v hlavním městě nebyly, a tak se ráno 2. září 1919 poprvé v historii města postavil do křižovatky strážník, aby zde pomocí pendreku řídil dopravu. Bylo to na Můstku v dolní části Václavského náměstí.

Během léta 1919 byly pro řízení pražského provozu vycvičeny téměř tři desítky mužů. Ti měli při práci na sobě modročernou uniformu s přilbicí a pořadí jízdy určovali každému autu zvlášť pomocí gumového obušku.

První semafor začal v Praze fungovat až o osm let později u Masarykova nádraží a byl na ruční přepínání. Počet semaforů se postupně zvyšoval, ale nijak závratným tempem. Na začátku druhé světové války jich bylo v Praze už 18. V současnosti řídí provoz na křižovatkách zhruba šest stovek semaforů.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru