Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kultura

Richard Kočí představil novou výstavu

Do půlky prosince mohou zájemci o umění z řad veřejnosti navštívit výstavu sochaře a malíře Richarda Kočího v budovách soukromé polikliniky na Smíchově. Expozice s názvem Terraformed obsahuje 40 obrazů a jednu sochu znázorňující autorovo vnímání světa v kombinaci s intelektuální a řemeslnou citlivostí. 

Klinika má tradici v propojování medicíny a umění již od založení a razí heslo, že umění pomáhá léčit tělo i duši. Od minulého roku jsou výstavy součástí konceptu Vita Bene, který realizuje kurátorované expozice jednou za čtvrt roku v obou budovách polikliniky – v moderní hlavní budově a krásné Ringhofferově vile.

„Tato výstava je pro mě ve znamení změny. Po dlouhém období věnovaném abstraktní tvorbě jsem začal malovat figurativní, narativní obrazy – příběhy. Začalo to před třemi lety, aniž bych tehdy tušil, kam se to bude ubírat – a už teď vím, že tato cesta je čím dál tím víc zajímavá. Atypický výstavní prostor mi umožnil vnímání této změny podpořit,” komentuje svou expozici umělec Richard Kočí.  

2022-richard-koci Richard Kočí je držitelem prestižních zahraničních ocenění. Své bohaté zkušenosti studia materiálu využil původně v sochařství při práci se dřevem, kamenem a bronzem, v experimentech se syntetickými materiály a dále v plném proniknutí do dalších oborů: malířství, grafiky, litografie a nových médií. Mimo nespočet světových výstav se můžeme s jeho majestátními sochami a obrazy setkávat od 90. let i v České republice. Zde patří mezi jeho nejznámější expozice „Sine qua non“ (Mánes, 2001) a „Skrz na skrz“ (GASK, 2019).

Výstava je přístupná zhruba do poloviny prosince pro veřejnost v budovách polikliniky Program Health Plus v Kartouzské ulici (3274/10, Budova F) a v historické Ringhofferově vile (Radlická 19/1) sídlící hned naproti. Na expozici s komentovanou prohlídkou je možné přijít po předchozí domluvě s kurátorkou.


Autor: Alo

Koncert: 130 let s vámi v chrámu sv. Ludmily

Včera v 09:41

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru se pojí řada oslavných akcí. Kromě posvěcení vína, výstavy nebo hudebně dramatického pásma to bude i slavnostní koncert v chrámu sv. Ludmily v sobotu 7. října od 19 hodin.

Homo faber-člověk tvůrce

Včera v 08:12

V úterý 3. října v 18 hodin bude v Galerii 1 v Praze 1 zahájena výstava Spolek pražských výtvarných umělců, která navazuje na dobu První republiky, kdy spolky a sdružení zajišťovaly nové a tradiční ideje, zrcadlící život výtvarného umění.

Tóny nad městy. Praha 9 zve na koncert Edity Randové

28. září 2023 v 19:13

Mimořádný zážitek nabídne zahajovací koncert festivalu Tóny nad městy ve čtvrtek 19. října od 19 hodin na vysočanské radnici Prahy 9. Uslyšíte duo složené z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristky Šárky Knížetové.

Výstava: Slavné vily Prahy 10

28. září 2023 v 08:48

Výstavu o slavných vilách Prahy 10 najdete od 10. října na Zahradním městě ve veřejném prostoru. Součástí vernisáže bude v 17 hodin i křest knihy Slavné vily Prahy 10 vydané nakladatelstvím Foibos ve spolupráci s desátou městskou částí.

Premiéra Radima Vizváryho 2. října ve Švandově divadle

26. září 2023 v 17:25

Radim Vizváry, uznávaný představitel českého mimického divadla, chystá po pěti letech premiéru nového sólového projektu: inscenace Mime on the Moon. Představení bude 2. října ve Švandově divadle na Smíchově. Své diváky zavede do světa lyrické pantomimy a imaginární reality, aby jim ukázal svět...

NTM prezentuje technickou raritu, velké mateční hodiny Magneta

26. září 2023 ve 14:19

Národní technické muzeum doplnilo končící výstavu Jednotný elektročas o raritní exponát – takzvané mateční hodiny švýcarské firmy Magneta z počátku 20. století. Nedávno zcela renovované velké podlahové hodiny jsou unikátně dochovaným reprezentantem rané průmyslové konstrukce elektromechanických...

Jak zní jazz 21. století? V klubu Jazz Dock se odehraje finále soutěže Jazzfruit

26. září 2023 v 11:30

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční ve středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská...

Prague Music Week oznamuje první část letošního programu

26. září 2023 v 11:04

Nová hudební událost Prague Music Week, která navazuje na úspěšnou konferenci a showcase festival Nouvelle Prague, oznamuje první část svého letošního programu. V Národním domě na Smíchově představí od 9. do 11. listopadu široký program určený jak pro širokou veřejnost, tak pro hudební...

Nedělní varhanní hudba

26. září 2023 v 07:56

V neděli 1. října můžete slyšet poslední z koncertů z cyklu Nedělní varhanní hudba.

Praha 1: Každý může být umělcem

24. září 2023 v 09:44

Sto deset obrazů dorazilo do třetího ročníku celostátní soutěže výtvarníků s mentálním postižením Každý může být umělcem. Vítězové byli vyhlášeni a oceněni 20. září ve výstavním sále Konírna Musea Kampa. Všechny soutěžní práce zde najdete do 1. října.

V Praze 2 se slaví výročí vysvěcení basiliky sv. Ludmily

22. září 2023 v 09:54

Hudebně – dramatické písmo věnované 130. výročí vysvěcení basiliky svaté Ludmily v Praze 2 se koná ve středu 4. října. Vstup je volný.

Další články
Nahoru